Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Wam przede wszystkim uniknąć pewnych pułapek związanych ze starszym budownictwem. Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego? Na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

 

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?

 

Ten proces można podzielić na dwie części. Pierwszy krok to sprawdzenie danej nieruchomości pod kątem prawnym. Bez tego zakup mieszkania z rynku wtórnego jest bardzo poważnym błędem. O czym przekonacie się poniżej na pewnym przykładzie.

 

Drugi krok tego procesu stan techniczny nieruchomości. I tutaj co oczywiste – im starsza jest ona, tym dokładniej należy się jej przyjrzeć. Jeśli kupujecie mieszkanie w budynku z kilkudziesięcioletnim stażem może się przydać pomoc fachowców. Na rynku są firmy, które w profesjonalny sposób zajmują się oceną stanu technicznego nieruchomości. To nie tylko pozwoli zorientować się, czy dane miejsce nadaje się do mieszkania i tego jak będzie wyglądał kosztorys ewentualnego remontu. Informacja ta daje Wam również argument do negocjowania ceny takiej nieruchomości. I to właśnie od tego krok rozpoczniemy.

 

Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania?

 

Jak wspomnieliśmy warto skorzystać z firmy, która oceni jak „trzyma się” dana nieruchomość. Nie jest to koniecznością, możecie zrobić to sami. Natomiast warto mieć świadomość, że niektóre z technicznym problemów dotyczących stan u mieszkania można wykryć na przykład przy użyciu kamery termowizyjnej. A nie jest to raczej sprzęt, który każdy z nas posiada w domu.

 

Co bierze się pod uwag przy sprawdzaniu stanu technicznego mieszkania? Na początek metraż. Koniecznie trzeba skonfrontować informacje zawarte w ogłoszeniu z rzeczywistością. Następnie przechodzimy do kwestii technicznych. Po pierwsze stan ścian i tynków. To w jakiej są kondycji. Czy na ścianach występują pęknięcia? Z kolei w przypadku tynku czy nie doszło do jego odspojenia. Taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku zalania danej części ściany lub sufitu.

 

Kolejna sprawa to stan posadzek w mieszkaniu. Im również należy się bardzo dokładnie przyjrzeć. Niezbędnym krokiem przy sprawdzaniu stanu mieszkania z rynku wtórnego jest zbadanie instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacji i gazowej (jeśli taka jest). To informacje istotne nie tylko dlatego, że mają one wpływ na codziennie życie. To bardzo ważne również z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników. Zwłaszcza, jeśli „na pokładzie” są małe dzieci.

 

Konieczne jest także sprawdzenie stanu stolarki okiennej i drzwi. Na koniec jeszcze jedna sprawa. Sprawdzenie stanu technicznego nie dotyczy jedynie samego mieszkania. Trzeba się również przyjrzeć temu jak wygląda klatka schodowa, a szerzej – cały budynek. Nie można też oczywiście zapomnieć o piwnicy i miejscu parkingowym – jeśli takowe jest.

 

Jak sprawdzić stan prawny mieszkania z rynku wtórnego?

 

W tym wypadku pomocna będzie lektura księgi wieczystej danej nieruchomości. Dostępne są one obecnie w formacie cyfrowym na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Czym jest księga wieczysta? Znajduje się ona w rejestrze publicznym i przedstawia stan prawny danej nieruchomości.

 

Księga wieczysta obejmuje cztery działy. Pierwszy jest podzielony na dwie części. Znajdziecie w nim informacje na temat adresu, ale też powierzchni i przeznaczeniu danego lokalu. Dział drugi to przede wszystkim spis praw własności. To właśnie z niego dowiecie się kto jest faktycznym właścicielem danego mieszkania. I czy to właśnie z nią przeprowadzacie cały proces zakupu. Oczywiście o te kwestie należy spytać już na samym początku. Lektura księgi wieczystej jest sposobem na weryfikację informacji.

 

Bardzo ważny dla kupującego mieszkanie z rynku wtórnego jest dział numer III. Znajdziecie w nim między innymi prawa osób trzecich. Dlaczego to tak istotne? Jedną z obecnie stosowanych praktyk jest tak zwane prawo dożywocia. Osoby starsze często sprzedają swoją nieruchomość w zamian za prawo życia w nim do śmierci. Istotne w tym wypadku jest, że wraz z kolejną zmianą właściciela (czyli Wy kupujecie od kogoś, kto wcześniej nabył lub dostał taką mieszkanie) nie zostaje ono zniesione. Czyli będziecie mieć w swoim domu osobę, które może w nim żyć, aż co do swojej śmierci.

 

Ostatnia część księgi wieczystej – dział IV – zawiera w sobie informacje o hipotekach obciążających daną nieruchomość. To też oczywiście istotna wiedza. Księgę wieczystą – jak zostało wspomniane – można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Co ważne – informacje zawarte w księdze wieczystej są jawne. Dostępne dla każdego.

 

Czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego?


Wiele osób wybiera takie właśnie rozwiązanie. Jedną z częściej podawanych zalet jest szeroki dostęp do lokalizacji. Jak również dobrą infrastrukturę wokół miejsca zamieszkania. Natomiast warto wiedzieć, że coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Nie wynika to jedynie z chęci życia w mieszkaniu (bloku, osiedlu) przy budowie którego używa się nowoczesnych technologii i rozwiązań. Rynek pierwotny przyciąga obecnie dużą ilością lokalizacji w każdym punkcie miejscowości (a nie tylko na przedmieściach jak to było wcześniej. Zdecydowanej poprawie uległa również sytuacja ze wspomnianą infrastrukturą (na przykład związaną z zapleczem handlowo – usługowym).

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku (w godzinach 8-17) w biurze przy ulicy Warszawskiej 18. To bardzo charakterystyczny biurowiec – Skyres.

Artykuły

Jak istotna jest lokalizacja mieszkania pod wynajem?
środa, 26 stycznia 2022

Jak istotna jest lokalizacja mieszkania pod wynajem?

Wszystko co należy wiedzieć przed wyborem lokalizacji inwestycji w nieruchomość celem jej wynajmowania.
Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania
niedziela, 23 stycznia 2022

Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania

Z poradnika dowiecie się między innymi tego jakie są najważniejsze zasady dotyczące aranżacji kawalerki.
Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

Z poradnika dowiesz się między innymi tego jakie są najważniejsze zasady aranżowania tego pomieszczenia.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego?
Ocena 4.86/5 na podstawie 92 Opinii.