Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 3 grudnia 2021

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli jesteście zainteresowani nabyciem nowej nieruchomości poniższy poradnik jest przeznaczony dla Was. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to złożony, ale bezpieczny proces. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

 

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – wybór dewelopera

 

A dokładniej rzecz biorąc dokładne sprawdzenie firmy, która buduje Wasz nowy dom. W ostatnich latach znacząco zwiększyło się bezpieczeństwo klientów deweloperów. Jest to efekt pewnych kroków poczynionych przez prawodawstwo w Polsce. To między innymi tak zwana ustawa deweloperska. Znajdują się w niej zapisy regulujące stosunki między nabywcą a sprzedawcą nieruchomości. Dotyczą one między innymi ochrony praw tej pierwszej strony. To chociażby kwestie zabezpieczenia środków finansowych należących do nabywcy mieszkania.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego w kontekście dewelopera? Wszelkie informacje na jego temat można zdobyć przy pomocy internetu. Na pewno warto postawić na firmę z dużym doświadczeniem. Chodzi tutaj zarówno o staż na rynku, jak i wykonane do tej pory zleceń. Ich ilość, jakość i termin. Czy pojawiły się jakieś opóźnienia z winy dewelopera? Na to pytanie warto poznać odpowiedź.

 

Uważna lektura strony internetowej dewelopera również jest wskazana. Nie powinna być ona głównym czynnikiem dla którego wybierzecie konkretną firmę. Natomiast znajdujące się na niej informacje dają pewien obraz wiarygodności dewelopera.

 

To jednak nie wszystko co powinniście zrobić. Informacje na temat firmy od której być może kupicie mieszkania należy również sprawdzić w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) i w Polskim Związku Firm Deweloperskich. To organizacja działająca od 2002 roku. Ostatnim źródłem na jakie można się zdecydować są opinie, które znajdują się w internecie. W tym wypadku warto mieć jednak świadomość, że niekoniecznie muszą być one prawdziwe. Na przykład przedstawiane przez konkurencję. Taki „czarny marketing” jest niestety w ostatnich latach popularny. Dlatego opinie w internecie jako źródło pozyskiwania informacji o deweloperze umieściliśmy na końcu.

 

Lokalizacja mieszkania z rynku pierwotnego

 

To kolejny ważny aspekt związany za nabyciem nieruchomości od dewelopera. Jeszcze kilkanaście lat temu rynek pierwotny kojarzył się przede wszystkim z osiedlami położonymi na przedmieściach lub wręcz w „szczerym polu” z którym dojazd do miasta równał się staniu w wielogodzinnych korkach. Wiele w tej kwestii się zmieniło na lepsze.


Po pierwsze coraz więcej nowoczesnych osiedli powstaje w centrach miast i lokalizacjach położonych w niedalekiej odległości od niego. Wiele osób chce mieszkać właśnie w tej części miasta. Lokalizacja centrum to przede wszystkim bliski dostęp do wszystkich ważnych miejsc. Dotyczy to ośrodków oświaty, zaplecza handlowo – usługowego i pracy. Najważniejsze urzędy w mieście zwykle zlokalizowane są właśnie w centrum.

 

Niezależnie od tego, gdzie znajduje się mieszkanie z rynku pierwotnego, które chcecie kupić, trzeba przyjrzeć się lokalizacji pod kątem infrastruktury drogowej. Temu czy łatwo będzie się dostać z tego miejsca w inne części miasta. Warto też – nawet jeśli macie samochód – sprawdzić jak wygląda komunikacja miejska. Dostęp do przystanku to jedna sprawa. Warto się zorientować, czy przy pomocy autobusu, tramwajów można się z danej lokalizacji dostać w wiele innych lokalizacji miasta.

 

Wymogi co do mieszkania z rynku pierwotnego

 

W tej części skupimy się na kwestii istotnej niezależnie od tego, czy decydujecie się na nową nieruchomość, czy jednak używaną. Zanim kupicie mieszkanie musicie odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Wszystkie je można zamknąć w szufladzie z napisem „potrzeby i preferencje”. Na początek metraż. Czy potrzebujecie jedynie kawalerki? A może jednak przyda się zdecydowanie większy metraż? W tym wypadku warto spojrzeć w przyszłość. Jeśli w najbliższych kilku latach planujecie powiększenie rodziny, to dobrym rozwiązaniem będzie oczywiście kupno mieszkania o dużym metrażu. Wymogi dotyczą również kubatury danej nieruchomości, piętra na którym się znajduje.

 

Jeśli zależy Wam na jakości i nowoczesnych rozwiązań naturalnym wyborem jest rynek pierwotny. Przyglądając się mieszkaniu, warto zainteresować się temu co jest w jego okolicy. Mamy tutaj na myśli między innymi najbliższe sąsiedztwo. Dostęp do terenów rekreacyjnych i zielonych. To czy osiedle jest bezpieczne dla dzieci. Wiele osób woli mieszkać w miejscach z ochroną i monitoringiem. Bezpieczeństwo to także to w jaki sposób jest zorganizowany ruch na takim osiedlu. Wszystko tak naprawdę ma znaczenie i przełożenie na późniejsze codzienne życie.

 

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego trzeba również wziąć pod uwagę etap budowy i termin jej ukończenia. Oczywiście jest też możliwość nabycia nieruchomości, która już została skończona. Natomiast zwykle kupno lokalu z rynku pierwotnego będzie wymagało odczekania pewnego okresu, zanim wprowadzić się do takiego mieszkania. I wcale nie musi być to problem. Daje kupującemu czasu na zgromadzenie środków, które na przykład ułatwią przeprowadzką, ale też stworzyć aranżacje mieszkania.

 

 

 

 

 

Artykuły

Jak istotna jest lokalizacja mieszkania pod wynajem?
środa, 26 stycznia 2022

Jak istotna jest lokalizacja mieszkania pod wynajem?

Wszystko co należy wiedzieć przed wyborem lokalizacji inwestycji w nieruchomość celem jej wynajmowania.
Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania
niedziela, 23 stycznia 2022

Błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania

Z poradnika dowiecie się między innymi tego jakie są najważniejsze zasady dotyczące aranżacji kawalerki.
Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

Z poradnika dowiesz się między innymi tego jakie są najważniejsze zasady aranżowania tego pomieszczenia.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co trzeba zwrócić uwagę?
Ocena 4.76/5 na podstawie 24 Opinii.