Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 28 maja 2020

Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady

Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady

Ostatnio pisaliśmy o lokalach z rynku pierwotnego. Wiele osób decyduje się jednak kupić używane mieszkanie. Podpowiadamy na co trzeba w takim wypadku zwrócić szczególną uwagę.

 

Plusy wyboru rynku wtórnego

 

Pisaliśmy już o tym przy okazji wymienionego we wstępie tekstu o nowych mieszkaniach. Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Jak to wygląda w przypadku rynku wtórnego? Do zalet takiego wyboru przede wszystkim zaliczane jest bogactwo lokalizacji. Faktem jest, że szukając używanego mieszkania, będziecie mogli przebierać w miejscach. Wiele osób na przykład decyduje się na lokalizację oddaloną od centrum, ale jednocześnie wciąż w sercu miasta. Zwykle takie mieszkania „cieszą oko” niższą ceną. Jednocześnie pozwalają korzystać z dobrodziejstw, jakie daje centrum miasta. Mamy tutaj na myśl między innymi dostęp do oferty kulturalnej.

 

Do zalet rynku wtórnego zalicza się również między innymi to, że do takiego mieszkania możemy się wprowadzić od razu. Zakładając, że nie trzeba w nim przeprowadzić remontu. Ta ostatnia kwestia jest bardzo często jako wada. Ale o tym nieco później.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego mieszkania?

 

Zaczniemy od kwestii prawnych. Kupno używanego mieszkania warto zacząć od zorientowania się w sytuacji formalno-prawnej takiego lokalu. W tej kwestii zawiera się również wiarygodność sprzedawcy. Niezależnie czy kupujemy lokal bezpośrednio od właściciela, czy przez biuro nieruchomości.

 

Koniecznie należy ustalić też w tym pierwszym przypadku, czy faktycznie mamy do czynienia z nim, czy jednak z pośrednikiem (kimś z rodziny itp.). Wszystko to ma znaczenie przy zakupie używanego mieszkania.

 

Koniecznością jest sprawdzenie dokumentów takiej nieruchomości. Wracając do sprawdzenia kto jest faktycznym właścicielem, powinniście poprosić o dostęp do umowy kupna-sprzedaży(konieczne w formie aktu notarialnego). Należy też sprawdzić księgę wieczystą i zapisy a temat danej nieruchomości. Kolejna bardzo ważna sprawa, to informacja na temat zameldowanych osób. Zwłaszcza „trzecich”, Tu znowu na ratunek przychodzą zapisy z księgi wieczystej. W umowie kupno mieszkania powinna się znaleźć potwierdzenie od sprzedawcy, że nie ma ono lokatorów.

 

Ostatnia sprawa na którą trzeba zwrócić uwagę, to ewentualne zadłużenie lokalu. Tak, tę informację również znajdziecie w księdze wieczystej. Zanim podpiszecie umowę na kupno używanego mieszkania, poproście o dostęp do stanu opłat za media. I braku lub obecności ewentualnych zaległości.

 

Stan używanego mieszkania – sprawdźcie go koniecznie

 

Jeśli sami nie posiadacie wiedzy, która Wam w tym pomoże, skorzystajcie z pomocy fachowca. Jest to rzecz niezbędna, zanim zdecydujecie się na zakup takiego używanego mieszkania. Tutaj wracamy do wspominanego wyżej remontu. Bardzo często takie mieszkanie z rynku wtórnego można zakupić po naprawdę konkurencyjnej cenie. Ale każda taka sytuacja powinna „zaświecić” Wam w głowie czerwoną lampkę. Bo za niską ceną może kryć się potrzeba generalnego remontu.

 

Dlatego właśnie powinniście sprawdzić stan mieszkania. Zwłaszcza, jeśli budynek ma co najmniej kilkadziesiąt lat. W takim wypadku przyda się również wiedza na temat tego kiedy i w jakim stopniu został przeprowadzony remont właśnie budynku (elewacji i instalacji).

 

Oglądając samo mieszkanie warto dokładnie temu w jakim stanie są wszelkie widoczne elementy. Ściany, podłoga, część instalacji elektrycznej i gazowej, stolarka okienna. Szczególną uwagę zwróćcie też na miejsca przy suficie na którym mogą być widoczne zacieki. Albo grubsza warstwa farby wskazująca na to, że takowe były. Warto też przy okazji zapytać, czy i kiedy był przeprowadzany remont samego mieszkania. A także oczywiście o jego powód.

 

I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Na oglądanie takiego mieszkania najlepiej będzie się umówić w okolicach południa. Tak,aby zobaczyć je w świetle dziennym.

 

Formalności związane za zakupem używanego mieszkania

 

Zanim sfinalizujesz sam proces, warto podpisać umowę przedwstępną. Dla bezpieczeństwa. Taka umowa najlepiej aby była zawarta w formie aktu notarialnego. Powinien się w niej też znaleźć protokół opisujący stan techniczny mieszkania. Jak również jego wyposażenia.

 

Przy zakupie mieszkania warto je ubezpieczyć. Przynajmniej od zdarzeń losowych typu pożar i zalanie. Przy finalizowaniu samego zakupu używanego mieszkania, koniecznie spisz stan liczników (to też swoistego rodzaju protokół). Koniecznie dokładnie przeczytaj umowę, między innymi pod kątem ustaleń zawartych wcześniej z osobą, która je sprzedaje. No i oczywiście, jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie, to „podpisz papiery” dopiero po tym jak ten pierwszy, zostanie Ci przyznany.

 

W ciągu 14 od nabycia musisz się udać się do urzędu miasta i gminy. Celem tej wizyty jest między innymi zgłoszenie zakupu nieruchomości. Wiąże się to z ustaleniem obowiązku opłat podatkowych od niej. Może Was również dotyczyć opłata za użytkowanie wieczyste. A jeśli już jesteśmy przy dodatkowych kosztach. Pamiętajcie o tym, że kupując używane mieszkanie, jesteście zobowiązani do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnej.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady
Ocena 4.78/5 na podstawie 71 Opinii.