Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 25 maja 2020

Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki

Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki

Czyli pochodzące z rynku pierwotnego. „Przechodzonymi” nieruchomości zajmiemy się w najbliższym czasie. Jak kupić nowe mieszkanie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy czyhają na Was jakieś pułapki? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

 

Dlaczego warto wybrać rynek pierwotny?

 

Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny posiadają swoje zalety, ale często też wymienia się w ich kontekście wady. Zwykle te ostatnie są bardzo spersonalizowane, osobiste. I to oczywiście zrozumiale.

 

Wśród zalet rynku pierwotnego przede wszystkim wymienia się nowoczesne rozwiązanie wykorzystane przy budowie mieszkań. Do tego bogactwo metrażu, jak i i kubatury samych lokali. Do tego dochodzi spora dbałość o przestrzeń balkonową (w starszym budownictwie jest z tym różnie). Nowoczesne rozwiązania, dobrej jakości materiały wykorzystane do budowy i wykończenia mieszkań. To wszystko przemawia na korzyść rynku pierwotnego.

 

Jedną z podnoszonych wad było mała dostępność lokalizacji. I faktem jest, że do pewnego momentu rynek pierwotny przede wszystkim budował się na obrzeżach miast. Często trzeba było się liczyć z godzinami stania w korkach, żeby dostać się z domu do pracy. W tym ostatnim wypadku wiele zależało od specyfiki infrastruktury drogowej miasta.

 

Obecnie rynek pierwotny coraz chętniej sięga bliżej środka miejscowości. Buduje się również w miejscach, które godzą zalety centrum miasta i mieszkania na przedmieściach. W Rzeszowie jednym z takim miejsc jest Osiedle Bella Dolina. Właśnie ruszyła rezerwacja II etapu mieszkań na w tym miejscu. Koniecznie zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki mieszkań 3D.

 

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

 

To bardzo ważna kwestia. Każdy na pewno słyszał lub zna kogoś kto miał do czynienia z nieuczciwym deweloperem. Obecnie funkcjonujące prawo daje wiele instrumentów, które zwiększają bezpieczeństwo zakupu nowego mieszkania.

 

O czym warto pamiętać w tym kontekście? Przede wszystkim decydując się na taką inwestycję należy sprawdzić dokładnie dewelopera. Wszelkie informacje jakie tylko można zdobyć na jego temat, należy dokładnie sprawdzić.

 

Tak zwana ustawa deweloperska pozwala w dużym stopniu na uniknięcie straty pieniędzy wynikającej na przykład z zakupu od nieuczciwej firmy. To jednak nie zwalnia od sprawdzenia sprzedawcy. Jego dotychczasowym realizacji, doświadczenia i wyników finansowych. Jak również tego czy inwestycje były doprowadzane do końca i w terminie.

 

Wiele pożytecznych informacji w kontekście bezpiecznego zakupu nowego mieszkania można znaleźć na stronach internetowych deweloperów. A tak przy okazji jeszcze jedna sprawa. Jakość ich wykonania, a także przejrzystość pod kątem rzeczy związanych z samą działalnością, wiele mówi o deweloperze.

 

Szukając miejsca dla siebie warto też zasięgnąć języka u osób, które miały okazję z daną firmą „współpracować”. Takie informacje znajdziemy w internecie, ale warto również samemu popytać. Kolejna sprawa na która trzeba zwrócić uwagę przy zakupie nowego mieszkania z rynku pierwotnego, to sprawdzenie, czy deweloper ma uregulowane wszystkie sprawy formalno – prawne związane z budową. Jeśli nie, to naprawdę zalecamy bardzo mocno przemyśleć taką inwestycję.

 

Zakup nowego mieszkania – umowa deweloperska

 

To kolejny aspekt związany z bezpiecznym nabyciem nieruchomości, na tyle istotny, że należy mu się odrębny „akapit”. Na początek jedna ważna sprawa. Możliwe, że spotkacie się z umową przedwstępną, a nie deweloperską. W sytuacji w której jeszcze nie ma postawionego budynku. To zdecydowanie rzadziej wybierane rozwiązanie. Z perspektywy osoby kupującej mieszkanie, lepszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym wyborem jest umowa deweloperska. W sytuacji w której budynek jeszcze nie powstał.

 

Co zawiera? W takiej umowie oprócz zapisów precyzujących transakcję, powinien się znaleźć prospekt w którym znajdziecie wszystkie istotne informacje na temat samego dewelopera, jak i inwestycji. A w zasadzie nie tyle „powinien”, co musi się znaleźć. Taki obowiązek nałożyła wspominana już wyżej ustawa deweloperska. W prospekcie tym znajdziecie informacje o samej firmie i jej doświadczeniu. Co ważne powinien być on dostępny wcześniej. Do umowy jest po prostu dołączony. Natomiast taki prospekt praktycznie pojawia się w momencie rozpoczęcia inwestycji.

 

Dzieli się on na dwie części. W drugiej – indywidualnej znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące lokalu, który chcecie kupić. Parametry, cena, metraż, rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń, doprowadzone media, dostęp do drogi publicznej – mowa między innymi o nich. Do prospektu musi być również dołączony rzut kondygnacji na której Wasze przyszłe mieszkanie się znajduje. Z oznaczeniem samego lokalu.

 

Wróćmy na koniec do samej umowy deweloperskiej. W momencie kiedy kupujecie nowe mieszkanie, ale już w istniejącym budynku, to ta ostatnia przestaje mieć rację bytu. Kiedy więc podpisuje się umowę deweloperską? W sytuacji w której firma zamierzająca wybudować blok mieszkalny nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie. W późniejszym czasie taka forma zabezpieczenia nabywcy traci po prostu sens. W takiej sytuacji można już podpisać wspominaną umowę przedwstępną. Wtedy jest ona bezpieczna dla nabywcy.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki
Ocena 4.91/5 na podstawie 268 Opinii.