Jak bardzo istotna jest lokalizacja mieszkania?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
wtorek, 12 kwietnia 2022

Jak bardzo istotna jest lokalizacja mieszkania?

Jak bardzo istotna jest lokalizacja mieszkania?

To jedno z częściej pojawiających się pytań w kontekście kupowania nieruchomości. Jak bardzo istotna jest lokalizacja mieszkania? Na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym poradniku.

 

Lokalizacja mieszkania – jakie są możliwości?

 

Dla ułatwienia podzieliśmy je na trzy grupy. To odpowiednio centrum, przedmieścia i osiedla położone pomiędzy nimi. To te ostatnie – z racji największej dostępności – są wybierane najczęściej. Jest też inny powód takiej decyzji. Osiedle te posiadają bardzo często zalety centrum miasta i jednocześnie przedmieść. Chociażby szeroki dostęp do terenów zielonych.

 

Kto wybiera centrum jako lokalizację mieszkania? Na takie miejsce decydują się przede wszystkim osoby młode. Zwykle rozpoczynające swoje „dorosłe”, zawodowe życie. To osoby, które wciąż chcą czerpać z tego co oferuje centrum miasta. Mamy tutaj na myśli dostęp do oferty rozrywkowej. Puby, kluby, ale też kina i teatry. Centrum jest wybierane też ze względu na to, że „wszędzie jest blisko”. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta.

 

Przedmieścia to z kolei królestwo rodzin. To właśnie one wybierają taką lokalizację mieszkania. Przede wszystkim jako czynnik mający ogromny wpływ na taki wybór wskazywane jest bezpieczeństwo. Faktem jest, że na nowoczesnych osiedlach, które znajdują się na przedmieściach, aspekt ten jest priorytetem. Wskazywany jest również spokój jako istotny czynnik przy wyborze tej lokalizacji. Jest ona pozbawiona tak charakterystycznego dla centrum miasta zgiełku.

 

Jak bardzo istotna jest lokalizacja mieszkania?

 

Na to pytanie można odpowiedzieć krótko. Ma ona ogromne znaczenie. Natomiast postaramy się tę odpowiedź rozwinąć. Lokalizacja mieszkania to skala mikro i makro. Zaczniemy od tej drugiej. Wyobraźcie sobie sytuację, że kupujecie nieruchomość w okolicy w której transport publiczny istnieje w szczątkowej formie, a dojazd do poszczególnych części miasta wymaga spędzenia w samochodzie sporo czasu. Oczywiście na przestrzeni lat być się to zmieni. Ale na pewno przez jakiś czas będziecie się musieli z tym zmagać. Codziennie. Być przez przez najbliższe kilka lat.

 

Przejdźmy do skali mikro. Załóżmy, że wybierzecie osiedle obok, którego położony jest zakład pracy, generujący hałas. Taki z którym będziecie musieli mierzyć się codziennie. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić. Tak jak do mieszkania w pobliżu dworca PKP lub lotniska. Tylko, że kupując mieszkanie możecie nie wiedzieć, czy posiadacie taką „zdolność”. Właśnie dlatego wybór lokalizacji to tak trudny i żmudny proces. Wymaga on uwzględnienia wielu czynników. Takich, które mają wpływ na codzienne życie lub mogą na nie oddziaływać. Przestrzegamy przed pewnym błędem popełnianych przez młode osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. To godzenie się na pewne niedogodności wynikające z lokalizacji (lub samej nieruchomości) przy założeniu, że „pewnie za parę lat i tak się wyprowadzę”. Życie jednak pisze różne scenariusze. Być może przyjdzie nam mieszkać w danym miejsce kilkadziesiąt. Wspomniana „niedogodność” stanie koszmarem. Codziennym.

 

Jak wybrać idealną lokalizację mieszkania?

 

To kolejne pytanie z którym mierzą się osoby szukając domu dla siebie. Odpowiedź na nie podzielona jest na dwie części. To wspominana już skal mikro i makro. Zaczniemy od tej drugiej. Zanim zaczniecie przeglądać ogłoszenia czy szukać mieszkania z rynku pierwotnego, musicie określić Wasze potrzeby. Właśnie co do lokalizacji. Wymieniliśmy wcześniej część zalet poszczególnych miejsc na mapie miasta. Oczywiście oprócz – zależnie od specyfiki miejscowości – mogą występować dodatkowe plusy danej lokalizacji. Przy określaniu potrzeb należy też brać pod uwagę wady. Niech za przykład posłuży zgiełk centrum i długie godziny w korkach przedmieść. Po raz kolejny odniesiemy się też do planowania na dłużej niż kilka lat. Tak właśnie należy podejść do wyboru lokalizacji mieszkania w skali makro.

 

Przejdźmy do tego jak powinna wyglądać najbliższa okolica. To zarówno miejsca znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie bloku, jak te położone na terenie całego osiedla. Oglądając lokalizację warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka istotnych dla codziennego życia aspektów. Mają one wpływ zarówno na jakość jak i standard funkcjonowania w danej lokalizacji.

 

Co powinno się znajdować w najbliższej okolicy mieszkania:

 

  • zaplecze handlowo usługowe (im bardziej rozbudowane i zróżnicowane tym lepiej),

  • jednostki ochrony zdrowia (apteka, przychodnia itp.),

  • tereny rekreacyjne i zielone,

  • parkingi (idealnie z miejscami dedykowanymi, charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa),

  • szeroki dostęp do transportu miejskiego.

 

To te najważniejsze kwestie mający bezpośredni wpływ na codzienne życie. Oczywiście będąc rodzicem zwrócicie uwagę na dodatkowe aspekty. Jednym z nich będzie obecność w najbliższej okolicy żłobka, przedszkoli i szkół podstawowych.

 

Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego położonego na terenie Rzeszowie, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy również dostępnie w biurze przy ulicy Warszawskiej 18(Skyres – 12 piętro). Od poniedziałku do piątku (9-17).

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak bardzo istotna jest lokalizacja mieszkania?
Ocena 4.80/5 na podstawie 65 Opinii.