Decydując się na zainwestowanie we własne cztery kąty, stajemy przed takim właśnie dylematem. Czy lepszym wyborem będzie rynek pierwotny, czy jednak wtórny? Mają one swoje zalety. Nierzadko też pojawiają się związane z nimi pewne przeszkody.
Ten wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym jest jedną z pierwszych decyzji jaką będziemy musieli podjąć. W przebiegu całego procesu pojawią się dodatkowe czynniki, mające na ten zakup wpływ. W wielu wypadkach determinujące naszą zgodę na pewne „minusy” decyzji. Za przykład posłuży tutaj wybór mieszkania z rynku wtórnego.
Z dużym prawdopodobieństwem, jeśli zdecydujemy się na taki zakup, to czeka nas remont. Im tańsze mieszkanie, tym więcej będziemy musieli wydać na zmiany (chociaż nie jest to regułą). Godzimy się na ten aspekt, wybierając właśnie takie rozwiązanie ze względu na pierwotną cenę.
Szeroka oferta rynku pierwotnego
Przede wszystkim dostajemy mieszkanie zbudowane przy użyciu nowoczesnych technologii i rozwiązań. Mamy miejsce, które możemy urządzić według własnego pomysłu. Oferta mieszkań w przypadku rynku pierwotnego jest bardzo szeroka i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Tak jest również w przypadku Developres:). W ofercie mamy mieszkania w różnych punktach Rzeszowa. Na przykład Osiedle Skyres to atrakcyjna lokalizacja niedaleko centrum. A na nim to idealne mieszkanie dla singla.
Wiele standardów wykończenia
To kolejna zaleta mieszkań z rynku pierwotnego. Coraz większa liczba deweloperów oferuje kilka standardów wykończenia. Takie „mieszkanie pod klucz” zdejmuje z nas ciężar szukania, podpytywania fachowców i zakupu materiałów. Developres oferuje między innymi pakiet srebrny i złoty. Ten ostatni jest idealnym rozwiązaniem dla najbardziej wymagających osób. Oferuje najwyższą jakość materiałów i rozwiązań.
Nowoczesne budownictwo to udogodnienia
Można dyskutować o słuszności niektórych z nich, takich jak płoty odgradzające od „reszty świata”, ale i im nie można odmówić pewnych zalet. Dla wielu rodzin z małymi dziećmi priorytetem jest ich bezpieczeństwo. I w ten sposób, jak również przy pomocy monitoringu osiedla, można je zwiększyć.
Kolejna kwestia to dostępność wind. Nawet w niskich budynkach. Przydatne zwłaszcza dla seniorów. W nowym budownictwie to już właściwie standard. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego często próżno takiego udogodnienia szukać. Podobnie jak miejsca parkingowego. Inaczej niż na osiedlach z rynku pierwotnego.
Ochrona nabywcy mieszkania
Chodzi tutaj przede wszystkim o instytucję rękojmi. Od końca 2014 roku rozszerzyły się prawa kupującego mieszkanie i obowiązki sprzedającego (w tym wypadku dewelopera). Od tego czasu obowiązuje ona przez 5 lat (wcześniej było to 36 miesięcy). Czym jest rękojmia? Deweloper odpowiada za ewentualne wady danej nieruchomości. Osoba kupująca może żądać obniżenia ceny mieszkania czy też naprawy zauważonego problemu.
Jedną z istotnych zmian wprowadzonych 25 grudnia 2014 roku jest ta dotycząca dostrzeżenia wady. Jeśli nastąpi to do roku od momentu nabycia mieszkania, to przyjmuje się, że istniała ona w chwili jego odbierania. Kupujący ma również prawo uzyskać gwarancję. Więcej na temat ochrony nabywcy można znaleźć w tekście „Rękojmia od dewelopera – poznaj swoje prawa”.