Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości? Praktyczne porady
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
niedziela, 25 lipca 2021

Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości? Praktyczne porady

Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości? Praktyczne porady

Jeśli właśnie zastanawiacie się nad taką lokatą oszczędności, a nie wiecie za dużo na ten temat, przydadzą się poniższe porady. Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości? Czy każdy może się tym zająć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

 

Inwestowanie w nieruchomości – od czego zacząć?

 

Po pierwsze powinniście się zastanowić, czy taka forma lokaty oszczędności i zarabiania jest dla Was. Trzeba mieć świadomość tego, że inwestowanie w nieruchomość wymaga czasu, pracy, a przede wszystkim chłodnego podejścia. O ile w przypadku zakupu mieszkania dla siebie, często kierujemy się emocjami, o tyle tutaj nie powinny się one „uruchamiać”. Inwestowanie w nieruchomość wymaga kalkulacji i wyborów opartych na logicznych i racjonalnych przesłankach. W przeciwnym wypadku może się to skończyć finansową katastrofą.

 

Inwestowanie w nieruchomości zaczyna się od ustalenia celu i możliwości. W tej drugiej kwestii chodzi głównie o finanse. Wspominaliśmy wyżej o poświęceniu czasu na cały proces. Zależnie od formy inwestycji będziecie go potrzebowali mniej lub więcej. Tym zajmiemy się poniżej. Celem inwestycji w nieruchomość jest oczywiście zarabianie. Natomiast musicie ustalić jaki rodzaj tego ostatniego Wam odpowiada. I tym zajmiemy się teraz.

 

Jakie są rodzaje inwestycji w nieruchomość?

 

I czy wszystkie są przeznaczone dla początkujących? Zaczniemy od takiego właśnie rodzaju inwestycji w nieruchomość. To zakup mieszkania pod najem długoterminowy. To jednocześnie najpopularniejsza forma inwestowania. Poradzą sobie z nią początkujący, co jednak nie oznacza, że nie wymaga ona odpowiednia przygotowania i wiedzy.

 

Kolejnym – popularnym przede wszystkim w rejonach turystycznych – rodzajem inwestycji jest najem krótkoterminowy. Jest to rozwiązanie dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z taką formą zarabiania pieniędzy. Warto tutaj jednak wrócić do wspomnianych wyżej możliwości związanych poświęceniem czasu. Najem krótkoterminowy wymaga praktycznie cały czas trzymania ręki na pulsie. Reagowania na problemy osób, które zatrzymały się w mieszkaniu (domu), ale również wywoływane przez nie. Można powiedzieć, że ten rodzaj inwestycji w nieruchomość, to praca na pełen etat.

 

Można również zdecydować się na zakup lokalu i wynajmowanie go firmom i freelancerom. W tym wypadku lepiej sprawdzają się osoby z doświadczeniem w inwestowaniu. I też z dużą poduszką finansową, bo początek całego procesu może być „pieniędzożerny”.

 

Kolejnym rodzajem inwestycji w nieruchomość w której doświadczenie ma ogromne znaczenie jest tzw. „flipping”. Polega ona na kupowaniu mieszkań, a następnie sprzedaży ich po wyższej cenie. W tym wypadku niezbędna jest wiedza związana z remontowaniem lokali. Ale przede wszystkim oceny ich stanu. Kupuje się mieszkania przeznaczone do remontu, przeprowadza się go i sprzedaje po wyższej cenie. Kluczem udanej inwestycji w tym wypadku jest wspomniana ocena stanu lokalu i kosztów odremontowania go.

 

To najważniejsze i najczęściej wybierane rodzaje zarabiania na nieruchomościach. Jeśli ustalicie na który z nich się zdecydujecie, czas przejść do kolejnego etapu. Kwestii związanych z pieniędzmi.

 

Określenie możliwości finansowych – co musisz wiedzieć?

 

Wspomnieliśmy już o tym kroku na początku, przy ustalaniu możliwości. Często pierwsza inwestycja w nieruchomość jest efektem posiadania pewnych nadprogramowych pieniędzy (oszczędności, spadek itd.). Natomiast samo to jeszcze nie powinno być jej punktem startowym. Cały proces powinniście zacząć od stworzenia tzw. poduszki finansowej. To nic innego jak pieniądze, które pozwolą Wam normalnie żyć w czasie, gdy inwestycja na przykład nie będzie zarabiać. Załóżmy, że zdecydowaliście się na wynajem długoterminowy. Jeśli mieszkanie będzie stało pusto i generowało straty (mamy tutaj na myśli konieczność uiszczania opłat stałych), to właśnie czas, gdy przydają się inne źródła zarabiania lub właśnie oszczędności.

 

Samo odłożenie pieniędzy to tylko jeden z kroków do stworzenia wspomnianej poduszki finansowej. Koniecznością, a na pewno dobrą praktyką, jest „pozbycie się” wszelkich długów. Uregulowanie spraw związanych z kredytami itp. To pozwoli stworzyć odpowiednie warunki do rozpoczęcia procesu zakupu lokalu celem zarabiania na nim.

 

Jak zainwestować w nieruchomość pod wynajem długoterminowy?

 

Skupimy się na tym rodzaju, bo jak wspomnieliśmy, jest on dobrym pomysłem dla początkujących. Inwestycja w nieruchomość pod wynajem nie obędzie się bez pewnej wiedzy jaką należy przyswoić. Dotyczy ona nie tylko samego procesu, tego jak powinien on przebiegać krok po kroku.

 

Wybór miasta w którym zdecydujecie się na zakup mieszkania i zarabiania musi być poprzedzony jego „rozpoznaniem”. Zdobyciem wiedzy w pewnych istotnych z punktu widzenia inwestycji kwestiach. Jedną z nich są „możliwości” miasta pod kątem grup najemców. Jeśli na przykład wybierzecie Rzeszów to trafiacie do miejscowości z ogromną ilością studentów. A więc największa grupa potencjalnych najemców. Dodatkowo stolica Podkarpacia może się pochwalić strefami ekonomicznymi w których wciąż poszukiwani są pracownicy. To powoduje, że do Rzeszowa ściągają młodzi ludzie z całego regionu. A to druga najczęściej wynajmująca grupa osób. Mająca też swoje specyficzne wymagania (bliskość miejsca pracy).

 

I właśnie takie informacje są istotne z punktu widzenia powodzenia inwestycji w nieruchomość pod wynajem. W dalszej części będziecie sprawdzali jak wygląda rynek mieszkaniowy w danym mieście. Czy będziecie musieli wybierać przede wszystkim wśród starszych nieruchomości? A może rynek pierwotny i nowoczesne osiedla są w danym mieście obecne w dużej ilości lokalizacji.

 

Oczywiście poszukując informacji na temat danej miejscowości, warto również zwrócić uwagę na takie aspekty jak bezpieczeństwo (mamy również na myśli kwestie związane z przestępczością). Zainwestowanie w nieruchomość w okolicy o wątpliwej prominencji, może skutkować problemami ze znalezieniem najemców. A więc zarabianiu na całym procesie. A to przecież jest główny cel inwestycji.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji?

 

Wciąż opisujemy inwestycję, której celem jest najem. Natomiast są też pewne ogólne wyznaczniki lokalizacji, które należy brać pod uwagę, również przy innych rodzaj inwestowania. Niezależnie czy najemcami będą studenci, czy jednak osoby pracujące istnieją pewne rzeczy na jakie wszyscy zwracają uwagę.

 

Po pierwsze dostęp do sklepów z produktami codziennego użytku. Mamy tutaj na myśli nie tylko jedzenie. Obecność drogerii w okolicy bloku jest zaletą. Kolejna kwestia to apteka i ośrodek zdrowia. O ile studenci przykładają – w większości przypadków – do tego mniejszą wagę, to jednak warto, aby były one niedaleko. Chociażby z tego powodu, że kolejnymi najemcami nie muszą być żacy.

 

Tereny rekreacyjne i zielone są zaletą z punktu widzenia każdego mieszkańca. Bliski dostęp do nich powoduje, że Wasza inwestycja w nieruchomość zyskuje na atrakcyjności. W przypadku terenów zielonych i rekreacyjnych często pojawia się aspekt wyboru lokalizacji. Zwykle dostęp do takich miejsc kojarzy się głównie z przedmieściami. Tak naprawdę wszystko zależy od miasta. Rzeszów jest tego doskonałym przykładem. Bez trudu można znaleźć mieszkania położone w niedalekiej odległości od centrum i jednoczesnym dostępem do terenów zielonych i rekreacyjnych (na przykład osiedle Tarasy nad Zalewem).

 

Kolejnym ważnym aspektem lokalizacji jest infrastruktura drogowa i transport publiczny. W tym pierwszym wypadku chodzi o to, czy z tego miejsca łatwo będzie się dostać w inne rejony miasta. I oczywiście to, ile przyjdzie mieszkańcom spędzić w korkach. I pod tym kątem również wiele zależy od specyfiki miasta. Inaczej – gorzej – wygląda to w Warszawie czy Krakowie, niż chociażby we wspominanym Rzeszowie. Dostęp do transportu publicznego (bliskość przystanków) to dobra informacja z punktu widzenia studentów. Wciąż – mimo posiadania samochodu – wiele osób zwraca na to uwagę.

 

Spójrzmy teraz nieco szerzej na lokalizację inwestycji. Wyróżnić można trzy podstawowe możliwości. Pierwsza z nich to centrum miasta. Zwykle kojarzone ze zgiełkiem, ale za to z bliskim dostępem do ważnych urzędów, ale też ośrodków życia kulturowego miejscowości. Tę lokalizację bardzo chętnie wybierają osoby młode. Nie tylko studenci.


Druga opcja to przedmieścia. W tym wypadku najczęściej jest ona kojarzona z rodzinami. Faktem jest, że na takich osiedlach to właśnie ta grupa dominuje. Ciekawym aspektem z punktu widzenia inwestora w nieruchomość pod wynajem jest to, że coraz więcej rodzin z małymi dziećmi, jest najemcami. W tym wypadku wybór mieszkania, ale i jej przygotowanie stanowi pewne wyzwanie. O czym zresztą w najbliższym czasie napiszemy. Przedmieścia kojarzą się ze wspominanym szerokim dostępem do terenów zielonych. Problemem może być dostęp do miejsc położonych bliżej centrum miasta. Warto zaznaczyć, że w wielu miejscowościach, właśnie w tych okolicach duże firmy mają swoje placówki. To między innymi oznacza możliwość najmu mieszkania osobom pracującym.

 

Trzecią z możliwości dotyczących wyboru lokalizacji są miejsca położone między centrum a przedmieściami. Oczywiście w pewnym uproszczeniu. To zwykle miejsca łączące zalety centr miasta i osiedli położnych na obrzeżach. Często są one opanowane przez rynek wtórny. Natomiast – powtarzamy do znudzenia – wiele zależy tutaj – od specyfiki miasta. Są miejscowości w których znajdziecie nowoczesne osiedla. Rzeszów – na przykład Paderewskiego Park. To miejsce w którym można korzystać z uroków terenów zielonych. Jednocześnie mając szeroki dostęp do infrastruktury miasta.

 

To te najważniejsze aspekty dotyczące inwestowania w nieruchomości (nie tylko pod wynajem). Ale oczywiście nie wszystkie. Sporo cennych i przydatnych wskazówek znajdziecie w naszym poradnikach. Chociażby dotyczących aranżacji mieszkania pod wynajem.

 

Jeśli chcecie zainwestować w nieruchomość, to zapraszamy do kontaktu z nami. Służymy pomocą. Jesteśmy dla Was dostępny w godzinach pracy biura. A więc od poniedziałku do piątku między godziną 9 a 17.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?
piątek, 24 września 2021

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się czy inwestycja w nieruchomość w Rzeszowie to dobry pomysł? Zajrzyj do naszego poradnika.
Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących
wtorek, 21 września 2021

Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących

Z naszego poradnika dowiesz się jak pomalować mieszkanie. I tego czym należy się zainteresować przed tym procesem.
Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady
piątek, 17 września 2021

Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady

Chcesz zainwestować w nieruchomość pod wynajem? Z naszego poradnika dowiesz się jak ją zaaranżować.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości? Praktyczne porady
Ocena 4.86/5 na podstawie 291 Opinii.