Jak zaprojektować bezpieczny pokój dla dziecka? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 26 marca 2018

Bezpieczny pokój dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?

Bezpieczny pokój dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?

Jest kilka kwestii ważnych przy projektowaniu miejsca w mieszkaniu dla naszej pociechy. Jedną z nich jest atrakcyjność takiego pokoju dla dziecka. Druga sprawa to funkcjonalność. Ta często łączy się z trzecią i najważniejszą przy młodszych dzieciach kwestią – bezpieczeństwem.


Dostosujmy otoczenie


Kiedy projektujemy, a potem wybieramy meble, które znajdą się w pokoju dziecka, musimy mieć na uwadze to, by nie były one przeszkodą do codziennego funkcjonowania. W zasadzie całe wyposażenie takiego pomieszczenia musi być dostosowane do wieku naszej pociechy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dziecko, które zaczyna raczkować. Gdy chwyta się różnych przedmiotów, na przykład po to być podciągnąć się do góry.


W przypadku starszych dzieci dostosujmy wielkość i wysokość mebli do ich wieku i wzrostu. Po pierwsze dzięki temu chronimy ich kręgosłup. Po drugie zmniejszamy też ryzyko urazu czy uszkodzenia ciała.


W żadnym wypadku nie możemy czegoś pominąć, zakładając „może nic się nie stanie”. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest myślenie „jeśli o to nie zadbam, ryzykuję zdrowiem dziecka”. I w miarę możliwości nie oszczędzajmy.


Jeśli nasze dziecko zaczyna spać w „normalnym” łóżku, to dostosujmy wysokość tego mebla. Tak aby upadek z niego nie był groźny. Nie jest to oczywiście sytuacja, która zdarza się codziennie, ale lepiej mieć to na uwadze.


To samo dotyczy zabezpieczenia mebli. Częstotliwość ran głowy wynikających z uderzenia w róg szafki nie jest duża, ale istnieje ryzyko takiego wypadku. Zabezpieczmy się więc na taką ewentualność. Możemy to zrobić przy pomocy silikonowym nakładek. Koszt jest niewielki, a dzięki temu oddalamy ryzyko tego typu wypadku.


Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na drzwi. Jedną z możliwości jest zakup specjalnych „stoperów”. Dzięki temu unikamy sytuacji w której maluch bawiący się drzwi (na przemian je zamykając i otwierając) zrobi sobie krzywdę. Takie stopery są np. wykonana z bawełny. W różnych kształtach (zwierząt, ale też figur geometrycznych).


Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Chociażby na ściany, a dokładniej na to czym je pomalujemy. Wybór farby najlepiej skonsultować z ze specjalistą. Na opakowaniach lub u sprzedawcy musimy szukać informacji na temat atestów takiego produktu, a także czy jest on antyalergiczny. Rozwiązanie, które zwykle uatrakcyjnia pokój dziecka, czyli tapety, też wymagają naszej uwagi. Sprawdźmy przede wszystkim czy dokładnie przylegają do ściany. Czy gdzieś się taka tapeta nie odkleiła.


Zatrzymajmy się na chwilę przy wyborze wspomnianej farby. Musi być ona przede wszystkim bezpieczna. W pokojach dzieci poleca się stosowanie produktów rozpuszczalnych w wodzie, a nie w rozpuszczalnikach. Dzięki temu można uniknąć takich szkodliwych dla zdrowia dziecka substancji jak benzyna lakowa, czy spirytus. Do farb wodorozcieńczalnych zalicza się między innymi mineralne i dyspresyjne. W przypadku tych ostatnich trzeba jednak uważać. Niektóre z nich mogą mieć większą ilość substancji organicznych. To może być problemem w przypadku alergików.


Mają one jednak sporo zalet. Farby tego typu szybko schną. Dobrze kryją i są trwałe. Nadają się do malowania prawie każdej powierzchni. Mogą być one matowe lub półmatowe. Są też błyszczące.


Jedną z możliwości jest wybór farb akrylowych. Są one odporne na ścieranie i to jest ich duża zaleta. Dodatkowo radzą sobie z wilgocią i są bardziej odporne na promienie UV. W tej dużej grupie farb dyspresyjnych znajdują się też winylowe. Na tle pozostałych wyróżniają się one przede wszystkim niską ceną. Z jednej strony ściany pokryte nimi szybko się brudzą. Dobrą informacją jest to, że łatwo je umyć. Kolejną możliwością jest wybór farby akrylowo – winylowej. Jak łatwo się domyślić łączy ona w sobie cechy obu rodzajów. Warto zwrócić uwagę na procent żywic akrylowych.


Poza grupą farb dyspresyjnych są też inne możliwości. Jedną z nich są mineralne. Pod wieloma względami są gorsze od tej pierwszej grupy. Są przede wszystkim matowe. Nieco trudniej pomalować nimi ścianę. Mają jednak swoje zalety. Po pierwsze nie osadza się na nich kurz. Po drugie zdecydowanie mniej będzie się na nich rozwijać drobnoustrojów.


Warto bardzo dokładnie zapoznać się z wiedzą dotyczącą nie tylko rodzajów farb. Więcej na temat tego akurat aspektu można przeczytać w tekście „Malowanie – praktyczne porady”.


W przypadku zakupu mebli również zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Takich informacji możemy szukać u producenta, ale też i u sprzedawcy. W przypadku młodszych dzieci dobrym pomysłem jest przytwierdzenie szafek do ściany. Zwróćmy też uwagę na szuflady. Jeśli mamy młode dziecko, to powinniśmy je zabezpieczyć. Są do kupienia specjalne zapadki, które uniemożliwią mu otworzenie takiej szuflady.


Oczywiście zabezpieczamy wszystkie gniazdka elektryczne jak je są w pokoju dziecka. Nie jest to spory wydatek, a może nas uchronić przed dużą tragedią. Już za kilka złotych możemy kupić zestaw kilku sztuk takich zabezpieczeń do gniazdek.


I najważniejsza sprawa przy projektowaniu pokoju dla dziecka pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli mamy myśl w stylu „niemożliwe, że moja pociecha tam wejdzie/zrobi to” to bądźmy pewni, że na pewno spróbuje. I trzeba się na taką ewentualność zabezpieczyć.


3 strefy w pokoju dziecka


W miarę oczywiście możliwości warto podzielić pokój naszej pociechy właśnie na takie części. Większe mieszkanie (na przykład to 55-metrowe na budowanym Osiedlu Bella Dolina) ułatwia ten proces.


Dzięki temu podziałowi zyskujemy na funkcjonalności tego pomieszczenia. A to bardzo ważna kwestia, również z perspektywy zdrowia naszego dziecka. Pierwsza ze stref to miejsce do snu. Odrębną kwestią pozostaje wybór łóżka. On też powinien być poprzedzony zdobyciem wiedzy na ten temat. O jednym z aspektów takiego wyboru można przeczytać w tekście „Jaki materac wybrać – kilka porad”.


W tej strefie oprócz odpowiedniego łóżka ważne jest też oświetlenie. I nad jego wyborem również warto się „pochylić”. Kolejna ze stref to miejsce do zabawy. To może być część pokoju z dywanem, gdzie znajdzie się też miejsce dla pudeł z zabawkami. Podobnie jak w przypadku strefy do spania i tutaj ważne jest oświetlenie. To miejsce powinny być umiejscowione tak, aby docierało do niego jak najwięcej światła naturalnego. Dobrze by było, aby w tej części było sporo wolnego miejsca.


Strefa nauki to kolejny element pokoju dziecka. To tutaj znajdzie się biurko i krzesło. Ich wybór stawia przed rodzicami kilka wyzwań. W tym wypadku również warto umiejscowić ją w takim miejscu pokoju, gdzie jest najwięcej światła dziennego.


To 3 podstawowe strefy, ale w pokoju dziecka mogą się znaleźć jeszcze inne. Chociażby miejsce gdzie będzie znajdować się jego garderoba.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Bezpieczny pokój dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?
Ocena 4.71/5 na podstawie 284 Opinii.