Aranżacja mieszkania pod wynajem – najważniejsze zasady
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 29 maja 2021

Aranżacja mieszkania pod wynajem – najważniejsze zasady

Aranżacja mieszkania pod wynajem – najważniejsze zasady

Inwestycja w nieruchomość to proces wieloetapowy. Wiedza na temat każdego kolejnego kroku daje ogromną przewagę. Aranżacja mieszkania pod wynajem to równie ważny etap całego procesu. Warto więc zaznajomić się z zasadami, które w nim obowiązują.

 

Dlaczego aranżacja mieszkania pod wynajem jest ważna?

 

To jeden z tych czynników, który będzie miał wpływ na powodzenie Waszej inwestycji w nieruchomość. Skupimy się jedynie na najmie jako jednej z jej form. Po pierwsze dlatego, że jest ona najbardziej popularna. Po drugie inwestycja w mieszkania pod wynajem jest polecana osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę.

 

Dlaczego aranżacja jest ważna? Cały proces inwestowania w nieruchomość, tak aby przyniosła ona spodziewane zyski, można podzielić na pewne czynniki. Takie, które mają na to bezpośredni wpływ. Mamy tutaj na myśli między innymi wybór lokalizacji, rynku z którego nabędzie mieszkania i wygląd samego lokalu. Skupmy się na tym ostatnim. Pisząc wygląd mamy na myśli stan nieruchomości i aranżację właśnie. Jeśli chcecie, aby faktycznie najemcy chcieli wybrać Waszą ofertę, ta ostatnia musi spełniać kilka zasad. Zaraz do nich przejdziemy. Ale podamy pewien przykład. Załóżmy, że to Wy jesteście potencjalni najemcami i oglądacie mieszkanie. Czy zdecydujecie się na podpisanie umowy, jeśli aranżacja będzie jednym wielkim „śmietnikiem” pełnym przypadkowych mebli i sprzętów?

 

Aranżacja mieszkania pod wynajem – po pierwsze neutralność

 

Nie bez przyczyny podaliśmy taki przykład. Bardzo częstym błędem przy tworzeniu aranżacji mieszkania pod wynajem jest tworzenie z niego czegoś w rodzaju przechowalni. Pojawiają się w nim meble, które wcześniej zdobiły nasze domu. Nierzadko są one pamiątkowe – tak to nazwijmy. Czyli szkoda nam ich wyrzucić, mimo tego, że ich funkcjonalność jest mocno dyskusyjna. I właśnie w taki sposób jeszcze kilkanaście lat temu powstały aranżacje mieszkań pod wynajem.

 

Trzeba mieć świadomość, że od tego czasu bardzo zmieniły się wymogi najemców. Taką grupą, która najbardziej kojarzyła się z przymykaniem oka na wiele niedociągnięć w wystroju, byli studenci. Obecnie stawiają oni na wyższy standard. Przy tym są w stanie płacić za wynajem większe pieniądze. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne osiedla z rynku pierwotnego.

 

Wróćmy do zasady neutralności. Chodzi o to, aby zaaranżować mieszkanie w taki sposób, by mogli się do niego wprowadzić studenci, osoby pracujące (druga grupa najemców) i rodzina z dziećmi. Najlepiej wybierać style wystroju, których jedną z cech jest pewna neutralność w odbiorze. To może być na przykład minimalizm, albo skandynawski.

 

Po pierwsze neutralna aranżacja mieszkania daje szansę na komfortowe samopoczucie najemców. A na takim jako właścicielowi powinno zależeć najbardziej. Po drugie taki wystrój daje też możliwość pewnych zmian aranżacyjnych dokonywanych przez mieszkańców. To szczególnie ważne w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Zwykle chcą oni dostosować wygląd mieszkania pod kątem bezpieczeństwa. I też wprowadzić pewne udogodnienia.

 

Trzy najważniejsze zasady aranżacji mieszkania pod wynajem

 

Jeśli mieliście okazje tworzyć wystrój do własnego domu, to na pewno je znacie. A przynajmniej powinniście. Te trzy zasady aranżacji mieszkania – również pod wynajem – brzmią: funkcjonalność, praktyczność i bezpieczeństwo. Dlaczego są one tak istotne? Można powiedzieć, że definiują mieszkanie w którym codzienne życie będzie po prostu przyjemne. Nie będzie sprawiało problemów wynikających z niewłaściwego wykorzystania przestrzeni i aranżacji.

 

Każda z wymienionych zasad powinna być zachowana we wszystkich pomieszczeniach. Są oczywiście pewne części mieszkania, gdzie mają one większe znaczenie. I tutaj najczęściej przywoływanych pomieszczeniem jest kuchnia. Po pierwsze – bezpieczeństwo. To właśnie w tej części domów zdarza się statystycznie najwięcej wypadków. Jeszcze większego znaczenia zasada ta obowiązuje w aranżacji mieszkania w której najemcami będzie rodzice z dziećmi.

 

Kolejna kwestia to praktyczne urządzenie poszczególnych pomieszczeń. W czym wyraża się ta zasada? To bardzo proste. Przejdźmy do łazienki. Urządzenie jej w praktyczny sposób oznacza wykorzystanie możliwości jakie daje ta część mieszkania. Mamy tutaj również na myśli ograniczenia wynikające z jej kubatury i metrażu. Takie praktyczne rozwiązania mogą dotyczyć na przykład optyczne powiększenie łazienki. Jednym ze sposobów jest wybór odpowiednich płytek (ich wielkości, jak również wzoru).

 

Czas na ostatnią z zasad, czyli funkcjonalność aranżacji w mieszkaniu pod wynajem. I tu znowu za przykład posłuży kuchnia. Miejsce z którego korzysta się zwykle często. Niezależnie od tego czy najemcami będzie grupa studentów, czy wyłącznie jedna osoba, trzeba pamiętać o kwestiach mających wpływ na funkcjonalność.


Jedną z nich jest podział kuchni na 5 stref. Każda z nich jest związana z innym aspektem funkcjonowania w tym pomieszczeniu. Jakie miejsca powinny się znaleźć w tym miejscu mieszkania?

 

Funkcjonalna kuchnia jest podzielona na strefy:

 

  • zapasów,

  • przechowywania,

  • zmywania,

  • przygotowywania posiłków,

  • obróbki termicznej.

 

Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych stref. Tak, aby korzystanie z nich stanowiło pewien logiczny ciąg. Tutaj pewien dość istotny aspekt, którego jednakowoż nie będzie w stanie zapewnić w 100 procentach. Otóż, jeśli z kuchni ma korzystać osoba praworęczna, to poszczególne strefy powinny być ułożone zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli leworęczna – odwrotnie. Oczywiście nie będzie w ogłoszeniu o wynajem informować, że kuchnia jest zaplanowana tak, że osoby niepraworęczne, będą miały z nią problem. Prawda jest taka, że zwykle urządza się tę część mieszkania zgodnie z ruchem zegara.

 

Jaki sprzęt AGD do mieszkania pod wynajem?

 

To też bardzo często pojawiające się pytanie wśród początkujących inwestorów. Istnieje pokusa – podobnie jak w przypadku mebli – aby zaoszczędzić na sprzęcie AGD. Zasada jest w tym wypadku dość prosta. Nie musicie od razu kroci, aby mieszkanie było pełne gadżetów i też sprzętu, który niekoniecznie będzie używany. Ale za to podnosi cenę za najem. Oczywiście wysoki standard również przyciąga osoby chętne na wynajem. Natomiast można go osiągnąć kupując nowy sprzęt AGD, ale niekoniecznie z najwyższej półki.

 

Przestrzegamy jednak przed umieszczaniem w mieszkaniu na wynajem lodówki czy pralki z kilkunastoletnim stażem. Po pierwsze – bardzo szybko może się okazać, że przyjdzie Wam je wymienić. A to oznacza dodatkowy koszt. Umieszczając kilkunastoletni sprzęt AGD zapewne chcecie zaoszczędzić. Natomiast będzie to pozorne i krótkotrwałe.

 

Aranżując mieszkanie pod wynajem musicie tak naprawdę uwagę na wiele rzeczy. W pewnym stopniu może być doświadczenie w urządzaniu własnego „eM”. Aczkolwiek pamiętajcie o zasadzie neutralności. Oznacza ona również to, że pewne rozwiązania z Waszych wnętrz nie mogą być przekładane na nieruchomość, która będzie wynajmowana.

 

Jeśli potrzebujecie pomocy związanej z procesem inwestycji w mieszkanie, koniecznie się z nami skontaktujcie.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Aranżacja mieszkania pod wynajem – najważniejsze zasady
Ocena 4.76/5 na podstawie 254 Opinii.