Tapetowanie - niezbędne wskazówki - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Tapetowanie – praktyczne porady

Tapetowanie – praktyczne porady

Nie jest to proces łatwy. Jednak przy odrobinie wkładu własnego (pracy i wiedzy) możemy go w znaczny sposób uprościć. O czym trzeba wiedzieć, jak się przygotować, jeśli decydujemy się na przyozdobienie ścian tapetami?


Zanim zaczniemy


Musimy dobrać odpowiednią tapetę do ściany. Istotnym wyznacznikiem jest chociażby to w jakim pomieszczeniu się ona znajdzie. W przypadku suchych (np. przedpokój, sypialnia) sprawdzi się każdy rodzaj tapet. Jeśli mają one być w pomieszczeniu wilgotnym, to dobrym rozwiązaniem jest wybór winylowej. Warto też zwrócić uwagę na fakturę ściany. Jeśli jest ona nierówna, to najlepiej sprawdzi się tapeta o głębokim wzorze. Można też wybrać model z włókien szklanych.


Rodzaje tapet


Zaczniemy od najtańszych. To tapety papierowe. Wydamy na nie najmniej pieniędzy, ale musimy mieć też świadomość tego, że są nietrwałe. Sprawdzą się w pomieszczeniach, które nie są zbyt „mocno” eksploatowane.


Wspominane już tapety winylowe są nie tylko odporne na wodę, ale również na działanie promieni słonecznych. Do salonu, albo gabinetu możemy wybrać tekstylne. Są one wykonane na przykład z jedwabiu, lub wełny. Podłoże mają papierowe, albo akrylowe. Nierzadko są dodatkowo zabezpieczone przed grzybem i szkodliwych działaniem wilgoci.


Kolejny rodzaj to tapety na flizelinie. Ich spodnią warstwą jest włóknina poliestrowa. Jej zadaniem jest zabezpieczenie tapety przed marszczeniem. Bardzo łatwo usuwa się ją ze ścian. Jednym z rodzajów tapet, który można malować jest raufaza. Składa się ona z dwóch (trzech) warstw papieru. Pomiędzy nimi znajdują się wiórki drewna. I to one „nadają” struktury tej tapecie. Jest ona zależna między innymi od wielkości wiórek.


Tapetowanie – krok po kroku


Zaczynamy od przygotowania ściany. W przypadku takich, które są wykonane ze płyt gipsowo – kartonowych ich zaszpachlowanie przed tapetowaniem jest koniecznością. Przygotować ścianę można też przy pomocy preparatu gruntującego.


Jeśli była ona wcześniej pomalowana farbą olejną, należy przetrzeć ją papierem ściernym. Zwiększa to przyczepność kleju. Ściana wilgotna będzie wymagała zaprawy wodoszczelnej. W przypadku, gdy jest ona pokryta rysami lub znajdują się na niej ubytki, musimy je wypełnić zaprawą.


Kolejnym krokiem jest przygotowanie tapety. Mierzymy wysokość ściany (ale bez listwy podłogowej). Przenosimy wymiar na rolkę tapety. Dodajemy około 5 centymetrów. W ten sposób przygotujemy pierwszy bryt tapety. Sąsiadujące muszą być do siebie dopasowane. Jeśli wzór na tapecie jest powtarzalny, to najlepiej ciąć bryty kolejno. Dzięki temu można uniknąć błędu w ułożeniu. Cały proces najlepiej zaczynać od okna. Kolejne bryty naklejamy dookoła pokoju.


Warto też zwrócić uwagę na klej, a dokładniej na utrzymanie jego prawidłowej konsystencji. Aby tak zrobić, koniecznie trzymajmy się instrukcji i wskazówek producenta. Wybór kleju to też istotna sprawa. Jest on zależny między innymi od rodzaju tapety. Jeśli ma ona przykład głębokie tłoczenie, to musimy wybrać klej dedykowany.


W czasie całego procesu ważne jest dociskanie tapety do ściany, likwidowane pęcherzyków powietrza. Jeśli chcemy, aby miejsce w którym połączą się poszczególne bryty były niewidoczne, należy je docisnąć gumowym wałkiem.


Może generalny remont?


Przed takim wyzwaniem stajemy zwykle w kilku przypadkach. Po pierwsze decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy na niego skazani w każdej tego typu sytuacji. Natomiast warto mieć świadomość, że przy zakupie mieszkania właśnie z rynku wtórnego, trzeba dodać do kosztu możliwy remont. Taka rezerwa budżetowa będzie przydatna. Więcej na temat plusów i minusów takiego zakupu przeczytacie w tekście „Rynek wtórny – poznaj jego zalety i wady”.


Kolejną sytuacją w której nasze mieszkanie będzie wymagało generalnego remontu jest wynajmowanie go studentom. Zwykle po kilku latach. O ile oczywiście szkody wynikające z takiego użytkowania możemy monitorować i naprawiać na bieżąco, o tyle z większym remontem zwykle czekamy, aż studenci się wyprowadzą na stale. Takie naprawy można też oczywiście przeprowadzić w okresie przerwy letniej.


W wypadku remontu mieszkania po wynajmowaniu go studentom warto przyjrzeć się dokładniej kosztom. Dobrze podpisana umowa daje nam możliwość pokrycia części uszkodzeń z kaucji, którą wynajmujący wpłacają w momencie, gdy się wprowadzają. Sprawę takiego zabezpieczenia trzeba jasno określić w momencie przyjmowania studentów pod „swój dach. Tak aby potem uniknąć problemów. Zresztą te ostatnie występują nierzadko również po stronie właścicieli mieszkań. O kaucji i innych kwestiach związanych z tego typu inwestycją można przeczytać w tekście „Wynajem mieszkania studentom – o czym powinniśmy wiedzieć”.


W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego ewentualne zmiany odsuwamy na wiele lat. To dwupokojowe (idealne dla singla) lokum na Osiedlu Skyres w Rzeszowie daje możliwość wyboru kilku standardów zakończenia. Dzięki temu trwałość naszego mieszkania jeszcze się wydłuży.


Skupmy się jednak na sytuacji w której zapadła decyzja na temat remontu. Tapetowanie może być jednym z jego elementów. Do całego procesu – remontu – trzeba się oczywiście przygotować. Po pierwsze pod kątem finansowym. Na tym jak duży budżet będziemy musieli mieć na to zależy głównie od dwóch kwestii. Po pierwsze stan w jakim jest nasze mieszkanie. Jeśli wymaga ono jedynie niewielkich napraw, to oczywiście będzie on mniejszy. Dodatkowo możemy oszczędzić wykonując go sami. Jeśli mamy w tym doświadczenie. I to aspekt, który ma spory wpływ na budżet. Decydując się na fachowców, będziemy musieli to uwzględnić w budżecie. Z drugiej strony, jeśli postanowimy zrobić remont sami, a nie podołamy temu zadaniu i tak dodatkowy koszt się pojawi.


Dla każdego pomieszczenia warto rozpisać budżet. W internecie można znaleźć tzw. kalkulatory budowlane, które pozwalają oszacować (z pewną granicą błędu) ile przyjdzie nam zapłacić. W przypadku łazienki musimy się liczyć po pierwsze ze skuciem płytek. Kolejnym elementem będzie hydraulika. Koszt wymiany – przy założeniu że nie będzie on skomplikowany – zwykle opiewa na kilkaset złotych. Jeśli zachodzi potrzeba napraw związanych z WC, wanną, umywalką itd. cena często jest wielokrotnością tej podstawowej kwoty. Jeśli to wszystko zrobimy, to kolejną kwestią jest tynkowanie i nowa wylewka na podłodze. Elementem kończącym taki remont będzie położenie nowych płytek. Chyba, że trzeba będzie wymienić sanitariaty.

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Tapetowanie – praktyczne porady
Ocena 4.85/5 na podstawie 256 Opinii.