demo
Udostępnij:
09 października 2017

Alternatywne sposoby ogrzewania mieszkania

Nowoczesne budownictwo stawia na nie coraz częściej. Dla wielu osób wciąż jednak najwygodniejszą metodą jest obecność w domu „klasycznych” grzejników i centralnego ogrzewania. Istnieją jednak inne sposoby, które pozwolą zapewnić komfort w mieszkaniu podczas jesiennych i zimowych wieczorów.

Ogrzewanie ścienne

Określa się go mianem płaszczyznowego. To alternatywa nie tylko dla „klasycznego” sposobu, ale też dla ogrzewania podłogowego, które jest bardzo chętnie stosowane. Taki sposób charakteryzuje się tym, że nie odbywa się przez konwekcję. Ta ostatnia to ruch powietrza. Związany ze różnicą temperatur. Taki alternatywny sposób polega w pewnym sensie na promieniowaniu ciepła.

Ogrzewanie tego typu dostarcza do poszczególnych pomieszczeń dużej dawki wysokiej temperatury. I to pomimo tego, że sama powierzchnia grzewcza ma ją niską. Rury w przypadku tego typu ogrzewania umieszcza się w ścianie, najczęściej w warstwie tynku. Można też zakryć je płytami gipsowo – kartonowymi. Przewagą takiej alternatywy nad wspomnianym już ogrzewaniem podłogowym jest krótszy czas oczekiwania na „rozprzestrzenienie się” ciepła. Można również zdecydować się na typ określany jako fazowy. To też ogrzewanie ścienne. Podstawowa różnica dotyczy ilości tzw. czynnika grzewczego w całej instalacji.

Ścienna bariera cieplna

To sposób, który swoją „premierę” miał 2 lata temu. W styczniu 2015 roku pojawiła się informacja (przekazana przez Politechnikę Gdańską), że doktor hab. inż. Marek Krzaczek opracował metodę magazynowania ciepła. Nazwano ją ścienną barierą. Na czym ona polega?

Cały system oparty na rurkach (wykonanych z polietylenu). Dzięki pompom płynie w nich woda. W lecie „zbiera” ona ciepło ze ścian budynku. Przekazuje je do ziemi. Też przy pomocy rurek. Zimą „odbiera” ciepło z ziemi. Wspomniane rurki umieszcza się około 2 do 3 metrów w głąb. Tam panuje wyższa temperatura niż bezpośrednio przy powierzchni. Ziemia wykazuje dobre zdolności akumulacyjne. Dzięki temu sposobowi można radykalnie zmniejszyć koszty ogrzewania. 2 lata temu ruszyła (w Gdańsku) budowa miejsc do mieszkania w których zastosowano Ścienną barierę cieplną.

Kolektory słoneczne

Zrobiło się o nich „głośno” parę lat temu. Zbiegło się to w czasie z dofinansowaniami, które można było na nie zdobyć. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim to, że samo stworzenie systemu grzewczego nie jest zbyt tanie. Potrzebne są do tego kolektory określone mianem próżniowych. Do tego musi być ich sporo.

Zwykle stosuje się do podgrzewania wody, ale można „ocieplić” nimi dom. Pierwszym problemem na który się natkniemy, to powierzchnia jakiej będziemy potrzebowali. Aby umieścić kolektory. Dość powiedzieć, że zwykle w kontekście takiego sposobu ogrzewania podaje się, że powierzchnia absorberów powinna być połowie metrażu ogrzewanych pomieszczeń. To dodatkowo rodzi spory koszt. Dużo częściej taki sposób ogrzewania wykorzystuje się jako dodatkowy. Tak aby w dłuższej perspektywie zmniejszyć koszt tego głównego. Można również zdecydować się na wykorzystanie podgrzewanej przez kolektory wody. Co jednak też tworzy przed nami pewne wyzwania, jeśli chodzi o projekt instalacji.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN