demo
Udostępnij:
12 kwietnia 2018

Malowanie mieszkania – praktyczne porady (cz. 1)

Wielu z nas decyduje remont mieszkania przeprowadzić samemu. Coraz rzadziej malowanie oddajemy w ręce fachowców. Jeśli chcemy sami w taki sposób odświeżyć nasze mieszkanie, warto poznać parę wskazówek, które ułatwią nam zadanie.


Może generalny remont?


Zanim przejdziemy do wskazówek związanych z malowaniem, zastanówmy się czy nasze mieszkanie nie potrzebuje czegoś więcej. Wiosna to dobry czas aby wprowadzić jakieś zmiany. Mogą one dotyczyć „jedynie” aranżacji wnętrz. Być może znudził się nam dotychczasowy wygląd i czas coś zmienić. Wybór mamy spory. Można zdecydować się na konkretny styl aranżacji. Ewentualnie go zmodyfikować. Decydując się na użycie jedynie kilku lub kilkunastu elementów charakterystycznych dla niego. Zresztą nie każdy styl sprawdzi się w mieszkaniu w bloku. Niektóre – jak prowansalski – lepiej wyglądają w domach jednorodzinnych. Więcej na ten temat w tekście „Style aranżacji wnętrz – przegląd cz.1”.


Wróćmy do remontu. Warto dokładnie przyjrzeć się w jakim stanie jest nasze mieszkanie. Zwykle nie zwracamy uwagi na to, że pewne jego elementy mogą wymagać naprawy. Nierzadko też przechodzimy nad takimi sytuacjami do porządku dziennego. Zabrudzoną ścianę zastawimy szafką i nie będzie widać:). W ten sposób przekładamy „na kiedyś” decyzję o remoncie. W końcu jednak trzeba będzie zrobić. I być może będzie miał on charakter generalny.


Pierwszą sprawą nad którą powinniśmy się zastanowić, jest odpowiedź na pytanie „Czy damy radę zrobić to sami, czy lepiej zatrudnić fachowców?”. I dobrze będzie podejść do swoich umiejętności w sposób krytyczny. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów, gdy okaże się, że to co zrobiliśmy, trzeba będzie poprawiać.


Stare budownictwo może od nas wymagać remontu już w momencie, gdy zakupimy mieszkanie właśnie z rynku wtórnego. Wybór nowoczesnego budownictwa odsuwa od nas „widmo” remontu. Na budowanym w Rzeszowie Osiedlu Bella Dolina (termin odbioru koniec czerwca 2019 roku) można znaleźć idealne dla singla 37 metrowe mieszkanie. Dostępne jest ono – podobnie jak inne – w kilku standardach wykończenia. Od ekonomicznego po złoty.


Jeśli nasze mieszkanie nie będzie jednak potrzebowało generalnego remontu, możemy na wiosnę je odświeżyć „jedynie” poprzez malowanie.


Zaczniemy od…


Wyboru koloru. Ma on (a także faktura ścian) ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia, które będziemy malować. Pierwszą sprawą jest zastanowienie się czy wybieramy tradycyjne rozwiązanie, czy jednak chcemy nieco inaczej podejść do kwestii malowania. Pierwszy sposób to po prostu jeden kolor w całym pomieszczeniu. Możemy jednak zdecydować się chociażby na urozmaicenie wyglądu samego sufitu. Na przykład malując na kolor nawiązujący do barwy podłogi.


Wybór koloru farby jest też zależny od tego jakie pomieszczenie malujemy. Inaczej do sprawy trzeba podejść w przypadku pokoju dziennego, a na co innego zdecydujemy się w sypialni. Pod uwagę musimy też wziąć inne aspekty. To chociażby między innymi ilość światła dziennego „obecnego” w danym pokoju. Jeśli na przykład będzie ono padać przez kilka godzin na jedną ścianę, to trzeba rozważyć wybór nieco mocniejszego odcienia. Nie chcemy aby kolor nam wypłowiał.


Kolejną kwestią na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest rozmieszczenie okien. Przykładowo jeśli pokój jest północny, czyli nie będzie w nim zbyt dużo światła dziennego, to najlepiej postawić na kolory ciepłe.


Jeśli chcemy zostawić stare meble w malowanym pomieszczeniu, a więc nie będziemy przeprowadzali większego remontu, to weźmy to pod uwagę przy wyborze koloru. To wszystko musi razem się komponować.


Przy obecnych możliwościach (programy, aplikacje itp.) można bez większego problemu sprawdzić jak będzie wyglądało dane pomieszczeniu przy wyborze konkretnego koloru.


Jest jeszcze jedna sprawa, którą warto wziąć pod uwagę. Zasygnalizowana już w pewnym sensie. Dobór do danego pomieszczenia może być związany z psychologią koloru. Malujemy dane pomieszczenie w taki sposób, aby wywoływać pewne określone zachowania, czy wzmacniać pewne cechy.


Tutaj za przykład posłuży nam pokój dla dziecka. W tym wypadku dużego znaczenia nabiera wybór rodzaju farby, ale o tym poniżej. Skupmy się na kolorze. Wybór tego ostatniego po pierwsze zależy od wieku naszego dziecka. W przypadku niemowląt można postawić na mocne kolory. Jeśli malujemy pokój dla przedszkolaka, czy dziecka w wieku szkolnym, warto z nim na ten temat porozmawiać.


Niektóre z kolorów jak zostało wspomniane mogą na przykład wspomagać kreatywność dziecka. I tak na przykład żółty jest uznawany za energetyczny. Pobudza intelekt i sprzyja koncentracji. Należy jednak uważać z jego ilością w pokoju. Kolor niebieski z kolei ma działanie uspokajające. Podobnie jak jasnozielony. Pobudzająco z kolei działać czerwony. W jego wypadku jednak lepiej postawić na dodatki, niż malować w takim kolorze ściany.


Kolejna sprawa to…


Wybór rodzaju farby. Mamy kilka możliwości. Pierwsza z nich to wybór farby akrylowej. Jakie ma ona cechy? Przede wszystkim jest bardziej odporna na ścieranie, a także wilgoć. To efekt obecności żywicy akrylowej. Farba tego typu schnie około godziny. Jest ona też bardzo wydajna.


Drugim najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku malowania wnętrz jest farba lateksowa. Polecana jest ona przede wszystkim do łazienek. To farba odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Można je zmywać, a to bardzo istotna kwestia.


Kolejny rodzaj to farby winylowe. Je akurat wykorzystuje się przede wszystkim do malowania elewacji. Należą one podobnie jak wyżej opisane do grupy farb emulsyjnych. W żadnym wypadku opisywanego rodzaju nie możemy użyć do malowania łazienki. Farba winylowa bardzo szybko się brudzi. Do tego nie powinno się jej raczej stosować w przypadku pomieszczeń o dużym stopniu wilgotności.


Możemy też zdecydować się na farby dekoracyjne i strukturalne. Dają nam one przede wszystkim możliwość uzyskania bardzo ciekawych efektów wizualnych. Imitują na przykład różnego rodzaju materiały (takie jak chociażby drewno, kamień i beton). Na pewno w przypadku farb dekoracyjnych warto zachować umiar w ich stosowaniu w poszczególnych pomieszczeniach.


O tym jak będzie wyglądać efekt końcowy w dużym stopniu decyduje też technika malowania. Na przykład to czy użyjemy tylko wałka (co w wielu przypadkach wystarczy). Być może jednak trzeba będzie wziąć do ręki pędzel czy grzebień, którym uzyskamy odpowiednią fakturę.


W kolejnej części zajmiemy się już samym procesem malowania ścian. Tym o czym trzeba pamiętać i bez jakich rzeczy się nie obędzie.Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN