demo
Udostępnij:
12 października 2017

Malowanie mieszkania – praktyczne porady (cz. 1)

Wielu z nas decyduje remont mieszkania przeprowadzić samemu. Coraz rzadziej malowanie oddajemy w ręce fachowców. Jeśli chcemy sami w taki sposób odświeżyć nasze mieszkanie, warto poznać parę wskazówek, które ułatwią nam zadanie.

Zaczniemy od…

Wyboru koloru. Ma on (a także faktura ścian) ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia, które będziemy malować. Pierwszą sprawą jest zastanowienie się czy wybieramy tradycyjne rozwiązanie, czy jednak chcemy nieco inaczej podejść do kwestii malowania. Pierwszy sposób to po prostu jeden kolor w całym pomieszczeniu. Możemy jednak zdecydować się chociażby na urozmaicenie wyglądu samego sufitu. Na przykład malując na kolor nawiązujący do barwy podłogi.

Wybór koloru farby jest też zależny od tego jakie pomieszczenie malujemy. Inaczej do sprawy trzeba podejść w przypadku pokoju dziennego, a na co innego zdecydujemy się w sypialni. Pod uwagę musimy też wziąć inne aspekty. To chociażby między innymi ilość światła dziennego „obecnego” w danym pokoju. Jeśli na przykład będzie ono padać przez kilka godzin na jedną ścianę, to trzeba rozważyć wybór nieco mocniejszego odcienia. Nie chcemy aby kolor nam wypłowiał.

Kolejną kwestią na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest rozmieszczenie okien. Przykładowo jeśli pokój jest północny, czyli nie będzie w nim zbyt dużo światła dziennego, to najlepiej postawić na kolory ciepłe.

Jeśli chcemy zostawić stare meble w malowanym pomieszczeniu, a więc nie będziemy przeprowadzali większego remontu, to weźmy to pod uwagę przy wyborze koloru. To wszystko musi razem się komponować.

Przy obecnych możliwościach (programy, aplikacje itp.) można bez większego problemu sprawdzić jak będzie wyglądało dane pomieszczeniu przy wyborze konkretnego koloru.

Kolejna sprawa to…

Wybór rodzaju farby. Mamy kilka możliwości. Pierwsza z nich to wybór farby akrylowej. Jakie ma ona cechy? Przede wszystkim jest bardziej odporna na ścieranie, a także wilgoć. To efekt obecności żywicy akrylowej. Farba tego typu schnie około godziny. Jest ona też bardzo wydajna.

Drugim najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku malowania wnętrz jest farba lateksowa. Polecana jest ona przede wszystkim do łazienek. To farba odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Można je zmywać, a to bardzo istotna kwestia.

Kolejny rodzaj to farby winylowe. Je akurat wykorzystuje się przede wszystkim do malowania elewacji. Należą one podobnie jak wyżej opisane do grupy farb emulsyjnych. W żadnym wypadku opisywanego rodzaju nie możemy użyć do malowania łazienki. Farba winylowa bardzo szybko się brudzi. Do tego nie powinno się jej raczej stosować w przypadku pomieszczeń o dużym stopniu wilgotności.

Możemy też zdecydować się na farby dekoracyjne i strukturalne. Dają nam one przede wszystkim możliwość uzyskania bardzo ciekawych efektów wizualnych. Imitują na przykład różnego rodzaju materiały (takie jak chociażby drewno, kamień i beton). Na pewno w przypadku farb dekoracyjnych warto zachować umiar w ich stosowaniu w poszczególnych pomieszczeniach.

O tym jak będzie wyglądać efekt końcowy w dużym stopniu decyduje też technika malowania. Na przykład to czy użyjemy tylko wałka (co w wielu przypadkach wystarczy). Być może jednak trzeba będzie wziąć do ręki pędzel czy grzebień, którym uzyskamy odpowiednią fakturę.

W kolejnej części zajmiemy się już samym procesem malowania ścian. Tym o czym trzeba pamiętać i bez jakich rzeczy się nie obędzie.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN