Zabytkowa kamienica przy ulicy Piłsudskiego 5 w Rzeszowie przez lata kryła w sobie tajemnice, które teraz stają się widoczne gołym okiem. Dzięki kompleksowym pracom renowacyjnym prowadzonym na zlecenie właściciela – firmy DevelopRes – budynek powoli odzyskuje swój dawny blask i piękno.
W ostatnich dniach października zostało zdemontowane rusztowanie ustawione wzdłuż frontowej fasady, które bardzo skutecznie osłaniało przez kilka miesięcy wykonywane prace konserwatorskie i renowacyjne elewacji. Efekt po rozbiórce rusztowania spowodował duże zainteresowanie kamienicą wśród mieszkańców Rzeszowa, którym nie mogła się ona cieszyć przez długie lata ze względu na swój dotychczasowy stan.
Muszle – przed i po renowacji, fot. Jakub Sudoł JSBud
Taki końcowy efekt był możliwy tylko dzięki wielu procesom konserwatorskim, renowacyjnym i technologicznym. Punktem wyjścia do wykonywania powyższych zabiegów był „program prac konserwatorskich” uzgodniony z Urzędem Ochrony Zabytków delegatura w Rzeszowie. Po dokonaniu przeglądu stanu technicznego tynków i sztukaterii oraz szczegółowej ich kwalifikacji powierzchnie płaskie oraz detale architektoniczne oczyszczono z nawarstwień tynków i malowań naniesionych w trakcie remontów w poprzednich latach. Następnie usunięto wadliwe uzupełnienia i zatarcia oraz osłabione tynki. Odspojone sztukaterie podklejono do podłoża, a brakujące detale zrekonstruowano. Po impregnacji, elewacja została pomalowana na kolory uzgodnione w trakcie komisji konserwatorskich. Dzięki powyższym zabiegom wszystkie elementy wystroju architektonicznego kamienicy uzyskały nowy blask.
Kroksztyn – przed i po renowacji, fot. Jakub Sudoł JSBud
Z uwagi na to, że stolarka okienna była w bardzo złym stanie, a część okien pochodziła z różnych okresów, dokonano jej wymiany opierając się na historycznych podziałach i układach. Nowe okna są drewniane, skrzynkowe, rozwierne, czteroskrzydłowe, ze stylizowanymi okuciami. Renowacji została również poddana brama wejściowa, prowadząca do przelotowej sieni. Należy także dodać, że prace przy elewacji poprzedziła wymiana w ubiegłym roku konstrukcji dachu, pokrycia z blachy oraz wszystkich obróbek blacharskich.
Płycina z herbem – przed i po renowacji, fot. Jakub Sudoł JSBud
Firma DevelopRes zleciła również kompleksowe badania konserwatorskie, które doprowadziły do odkrycia polichromii – malowideł ściennych przedstawiających drewniane boazerie z motywami roślinnymi, girlandy, rozety i ramowe zdobienia. Polichromie obecnie przechodzą gruntowną, czasochłonną i niezwykle skrupulatną renowację, mającą na celu przywrócenie ich dawnej świetności, z jednoczesnym uwzględnieniem stosowanych pierwotnie technik i kolorów, a także odpowiednim odwzorowywaniem kolejności nakładania warstw farby.
Statua – przed, w trakcie i po renowacji, fot. Jakub Sudoł JSBud
Przejęcie budynku przez DevelopRes stworzyło możliwość gruntownej renowacji, obejmującej zarówno prace techniczne, jak i konserwatorskie. Dzięki temu ul. Piłsudskiego 5 nie tylko odzyskuje dawną estetykę, ale także staje się świadectwem współpracy współczesnych deweloperów z instytucjami ochrony zabytków.
Odkrycie polichromii podkreśla unikalność tej kamienicy na tle innych budowli w Rzeszowie. Budynek staje się przykładem tego, jak można łączyć renowację z poszanowaniem historii, dając mieszkańcom i turystom szansę na obcowanie z wyjątkowym dziedzictwem kulturowym miasta.
Zwornik z lwem – przed i po renowacji, fot. Jakub Sudoł JSBud
Zwornik z ornamentem – przed i po renowacji, fot. Jakub Sudoł JSBud
Zwornik z rycerzem – przed i po renowacji, fot. Jakub Sudoł JSBud