Cechy wystroju angielskiego w mieszkaniu - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 14 kwietnia 2018

Wystrój wnętrz – styl angielski

Wystrój wnętrz – styl angielski

Wiele osób szukających sposobu na urządzenia mieszkania czy domu, decyduje się właśnie na niego. Jest to odmiana stylu klasycznego. Ma swoje pewne cechy charakterystyczne, które – zanim zaczniemy urządzanie mieszkania – je poznać.


Jaka jest geneza tego stylu?


Co oczywiste szukać należy jej w Wielkiej Brytanii. Po pierwsze dość istotnym aspektem dla ludzi z tego kraju była rodzina. Bardzo mocno było to podkreślane w okresie panowania królowej Wiktorii. To właśnie wtedy miał się narodzić opisywany styl. Drugim aspektem na który zwracano w tym czasie uwagę była wygoda. Ważne było również gromadzenie praktycznych przedmiotów w swoim mieszkaniu.


Na jakie kolory postawić?


W mieszkaniach w tym stylu roi się od rodzinnych pamiątek i dodatków. I dlatego właśnie najlepiej zdecydować się na „spokojne” kolory. Z drugiej strony typowa angielska pogoda w pewnym stopniu wymuszała użycie barw ocieplających wnętrza. Na pewno dobrym wyborem będą jasne kolory. Mogą być pastele, wszelkie odcienie bieli. Wybór tych pierwszych w pewnym sensie porządkuje nieco chaotyczne wnętrza w stylu angielskim. Jeśli zdecydujemy się na pomieszczenie w ciemnych barwach, to z kolei umeblowanie powinno być jasne. Generalnie we wnętrzach urządzonych w tym stylu mogą się pojawić kolorowe dodatki (np. czerwone, zielone). Na przykład w postaci wykończeń okiennic.


Ciekawym aspektem na który warto w tej kwestii zwrócić uwagę jest psychologia kolorów. Jej znajomość może wydatnie pomóc przy malowaniu poszczególnych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Dzięki użyciu konkretnych kolorów możemy uzyskać pewien zamierzony efekt. Za przykład posłuży tutaj sypialnia. Jeśli zależy nam na tym, aby to pomieszczenie kojarzyło się ze spokojem i odpoczynkiem, możemy postawić na odcienie niebieskiego, czy jasnozielony. Tego pierwszego koloru nie może być jednak zbyt dużo, bo… sprzyja lenistwu:). Za to żółty wspomaga koncentrację. Jest kolorem energetycznym.


O tym wszystkim warto pamiętać, kiedy będziemy aranżować nasze mieszkanie. Na malowanie możemy zdecydować się sami. Jeśli czujemy się na siłach. Zawsze jednak przyda się dodatkowa wiedza na ten temat. Chociażby z tekstu „Malowanie mieszkania – praktyczne porady”.


Umeblowanie


Tutaj przede wszystkim stawiamy na klasykę. Meble najlepiej aby były z ciemnego drewna. W przypadku stylu angielskiego dobrym wyborem będą masywne, ciężkie kanapy. Podobnie sprawa ma się z fotelami.


Elementem, który można określić jako obowiązkowy w tym stylu, jest kominek. Może zajmować centralne miejsce salonu. To on nadaje pomieszczenia - w przenośni i dosłownie - ciepła i przytulności. Podkreśla rodzinny charakter tego stylu.


W kuchni również znajdziemy pewne stałe elementy wystroju. To między innymi drewniane szafki (o biało- kremowych frontach). To też przeszklone witryny i stylizowane ażury. Zabudowa w przypadku tego stylu przede wszystkim powinna być „jednym ciągiem”. Do tego oczywiście spójnym. Jeśli mamy okap to koniecznie obudowany. Stylizuje się go często na kominek. Na oknach można powiesić białe firanki. Jeśli chodzi o wzór, to na przykład w kwiaty.


Dodatki


Dla wielu osób to one są najważniejsze w przypadku stylu angielskiego. Przede wszystkim mieszkanie urządzane w taki sposób musi wręcz roić się od rodzinnych pamiątek. I to zbieranych na przestrzeni kilku pokoleń. Mogą być one przekazywane z ojca na syna. Te mają największą wartość. Dodatkowo różnego rodzaju – zbierane przez lata - bibeloty. Bardzo dobrze w tym stylu „sprawdzają się” zdobione wazony. Stawia się na komodach i stolikach.


Ozdób nie pozbawione są również ściany. Chociażby lustro. Obowiązkowo na ścianie powinien znajdować się zegar. Nic nie stoi na przeszkodzie (a nawet można powiedzieć, że jest to wskazane), aby powiesić na niej portrety członków rodziny.


Jeśli chodzi o oświetlenie takiego mieszkania, to tutaj przede wszystkim należy postawić na ozdobne abażury (kryształowe). W wielu przypadkach urządzania mieszkania w tym stylu pojawiają się również dodatkowe kinkiety. Dużą wagę przywiązuje się do abażurów.


Zostańmy na chwilę przy oświetleniu w mieszkaniu. Powinno one – niezależnie od stylu w którym urządzamy nasze lokum - przede wszystkim funkcjonalne. Im więcej naturalnego oświetlenia, tym oczywiście lepiej.


Przy wyborze sztucznego, warto pamiętać o paru prostych zasadach. Ilość lamp w danym pomieszczeniu jest w dużym stopniu warunkowana przez wielkość tego pomieszczenia. Skupmy się na salonie. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy mu optycznie dodać parę metrów. Oczywiście dotyczy to każdego pomieszczenia.


Przy wyborze oświetlenia do salonu musimy zadbać o miejsca w których siedzimy najczęściej. To może być fotel postawiony gdzieś w rogu salonu. Miejsce gdzie oddajemy się lekturze. Oprócz więc oświetlenia głównego (górnego) powinny się w tym pomieszczeniu znaleźć lampy stojące. Cały czas oczywiście urządzamy salon w stylu angielskim. Bierzemy to pod uwagę, ale starajmy się przede wszystkim kierować funkcjonalnością i zdrowiem. Dobre oświetlenie to odpoczynek dla naszych zmęczonych po całym dniu oczu.


Jeśli w salonie znajduje się telewizor, to dobrym pomysłem może być lampa stojąca, której klosz będzie skierowany ku górze. Kolejną kwestią ważną z perspektywy naszego wzroku jest wybór żarówek. Obecnie najczęściej poleca się ledowe. Między innymi dlatego, że dobrze „oddają” kolory i męczą wzroku.


Sypialnia w stylu angielskim


Przede wszystkim pomieszczenie to powinno być stonowane. Powinno być też spokojne. W tym pomoże między innymi wspominana wcześniej psychologia kolorów. Elementem na którym musimy zwrócić uwagę urządzając sypialnię w stylu angielskim są wykończenia. Mowa tutaj o listwach zarówno przy podłodze, jak i suficie. Muszą one być wykonane z solidnego materiału.


W tym pomieszczeniu podobnie jak w innych królują ciężkie, masywne szafy. Jeśli oczywiście mamy na nie miejsce. Kolejna sprawa to łóżko. Można – chociaż trzeba będzie na to wydać trochę pieniędzy – kupić mebel dedykowany dla tego właśnie stylu.


Ten sposób aranżacji sprawdzi się przede wszystkich w domu jednorodzinnym. Można oczywiście wprowadzić ten styl do mieszkania w bloku. A być może pewne jego elementy. Większe mieszkanie (takie jak to ponad 60 metrowe na Osiedlu Bella Dolina), daje w tej kwestii więcej możliwości.


 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wystrój wnętrz – styl angielski
Ocena 4.89/5 na podstawie 268 Opinii.