6 wskazówek dla urządzających pokój dla dziecka
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 16 marca 2019

Urządzamy pokój dla dziecka – 6 praktycznych wskazówek

Urządzamy pokój dla dziecka – 6 praktycznych wskazówek

1. Spójrzmy z dziecięcej perspektywy

 

Od tego powinniśmy zacząć urządzanie pokoju. Nieistotne czy przygotowujemy go dla raczkującego malucha czy dziecka, które już niedługo pójdzie do szkoły. Takie spojrzenie pozwoli nam zauważyć rzeczy, które mogą być zagrożeniem dla malucha, lub barierą nie do pokonania. I to powinniśmy zrobić już na etapie planowania zmian, czy urządzania pokoju.

 

2. Wnętrze funkcjonalne i bezpieczne

 

To kolejna bardzo istotna wskazówka dla rodziców urządzających pokój dla dziecka. Jak wspomnieliśmy we wstępie częstym błędem jest tworzenie wnętrza jedynie ładnego. Z mnóstwem dodatków, zabawek itd. Pokój dziecka musi być przede wszystkim dla niego bezpieczny i funkcjonalny. Tak aby nasz maluch czuł się w nim dobrze, a my nie musieli się martwić o jego zdrowie, lub robić to w mniejszym natężeniu:).

 

Co oznacza stwierdzenie funkcjonalne wnętrze w przypadku dziecięcego pokoju? Korzystanie z każdego elementu (mebli itp.) znajdujące się w tej przestrzeni nie może sprawiać problemu. Powinno być proste i nie zabierać zbyt dużo czasu. Tę funkcjonalność zapewnimy między innymi dzięki kolejnej wskazówce.

 

3. Pamiętajmy o strefach w pokoju dziecka

 

Taki podział pozwoli zwiększyć nie tylko funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo. Bardzo często jest tak, że na pokój dla dziecka wybieramy najmniejsze pomieszczenie. Nie zawsze mamy możliwość podjęcia innej decyzji. Większy metraż (tak jak na przykład w tym ponad 68-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina w Rzeszowie) daje nam w kwestii umieszczenia stref w pokoju dziecka spore pole do popisu.

 

Ale nawet jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią, warto pamiętać o tym, że w tym pomieszczeniu muszą znaleźć się trzy podstawowe strefy. Miejsce do spania, nauki i zabawy. Oczywiście strefy te modyfikujemy zależnie od wieku naszego dziecka. Mogą się pojawić również dodatkowe miejsca w tym pomieszczeniu.

 

4. Meble w pokoju dziecka - funkcjonalne

 

Bardzo często kierujemy się w przy ich wyborze wyglądem. Nierzadko też wybieramy konkretny model pod naciskiem dziecka. I oczywiście wygląd mebli jest też istotny, ale przede wszystkim podobnie jak cały pokój malucha, muszą być one funkcjonalne. W miarę możliwości wybierzmy taki model, który będzie „rósł” z naszym dzieckiem. Dotyczy to nie tylko biurka i krzesła w pokoju ucznia.

 

Wybór dotyczący mebli do pokoju dziecka jest ogromny i po – pewnie dłuższych – poszukiwaniach znajdziemy coś odpowiedniego.

 

5. Poznajmy psychologię kolorów

 

Bo to bardzo przyda się w czasie urządzania pokoju dla dziecka. Według ekspertów wybór odpowiedniego koloru może mieć ogromny wpływ na zachowanie naszej pociechy, ale również jej zdolności związane z nauką. Ma to też duże znaczenie z perspektywy dalszej aranżacji wnętrz.

 

Na pewno lepiej w pokoju dziecka zrezygnować z dużego kontrastu między kolorami, które się w nim znajdą. To na „dłuższą metę” będzie meczące dla naszej pociechy. Warto też mieć świadomość, że dziecko do mniej więcej 3 roku życia nie rozróżnia pastelowych kolorów. Weźmy to pod uwagę w czasie urządzania pokoju.

 

W tym pomieszczeniu możemy zdecydować się na pewną ilość jasnozielonego. Ma on działanie uspokajające. Odcienie niebieskiego mają właściwości kojące. Kolor żółty z kolei wzmacnia system nerwowy. Pomaga również w nauce. Natomiast należy uważać z jego ilością.

 

6. Stwórzmy bezpieczną przestrzeń

 

Im młodsze dziecko, tym oczywiście większą uwagę musimy na to zwrócić. Jeśli nasza pociecha zaczyna raczkować, to czeka nas dużo pracy przy zabezpieczeniu pokoju. Zaczynamy od gniazdek. Wystarczy kilka złotych, aby kupić specjalne zaślepki. Dzięki nim uchronimy malucha przed śmiertelnym zagrożeniem.

 

Na meblach w pokoju dziecka (ale tak naprawdę dotyczy to całego mieszkania) nie powinny znajdować się rzeczy, którymi maluch może sobie zrobić krzywdę. Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać małych przedmiotów. Takich, którymi dziecko może się zadławić.

 

W jego pokoju warto również zabezpieczyć drzwi i okna. Tych ostatnich dziecko nie może otworzyć. Zabezpieczyć okna możemy przy pomocy blokad. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się od siebie nie tylko ceną. Drzwi musimy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie doszło do przypadkowego zatrzaśnięcia i uszkodzenia ciała malucha.

 

Kolejną rzecz na którą powinniśmy zwrócić uwagę urządzając bezpieczne pokój dla raczkującego dziecka, są meble. W miarę możliwości należy przymocować je do ścian. Zwłaszcza te ich elementy, które mogłyby się zsunąć i doprowadzić do zagrożenia życia dziecka.

 

Często pomijanym aspektem przy urządzaniu tego pokoju są okna. A dokładniej rzecz biorąc to co przy nich wisi. Jeśli nasze dziecko jest małe, to postarajmy się umieścić firanki i zasłony poza zasięgiem malucha. Tak aby nie mogło się na nich zawiesić i huśtać. Pod ciężarem dziecka mogą się urwać i spaść razem z karniszem. To oczywiście poważne zagrożenie dla zdrowia naszej pociechy.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzamy pokój dla dziecka – 6 praktycznych wskazówek
Ocena 4.88/5 na podstawie 292 Opinii.