Chociaż wciąż w związku z pandemią Koronawirusa zamknięci jesteśmy w domach (mimo pewnych poluzowań) nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować zmiany. Remont mieszkania przeprowadzimy latem. Teraz zastanowimy się nad tym co wymaga odświeżenia. I ile będzie to kosztować.
Które miejsce w naszym mieszkaniu potrzebuje remontu?
Zaczniemy właśnie od tego pytania. Jeśli mieszkamy w starszym budownictwie, to odpowiedź będzie pewnie brzmiała „cały dom”. W takiej sytuacji będziemy się musieli zastanowić, czym zajmiemy się najpierw. Remont mieszkania – zwłaszcza kilkudziesięcioletniego – będzie kosztowny. Dlatego może zajść potrzeba podzielenia go na fazy, tak by udźwignąć cały proces finansowo.
W przypadku generalnego remontu mieszkania najlepiej zacząć od pomieszczeń, które są najbardziej istotne w przypadku naszego codziennego funkcjonowania. Mamy przede wszystkim na myśli łazienkę i kuchnię. To jednocześnie pomieszczenia w przypadku których koszt odświeżenia może być wysoki. Sypialnię i pokój dzienny wyremontujmy w drugiej kolejności. Niezależnie od miejsca w mieszkaniu trzeba będzie przygotować plan poszczególnych prac.
Grafik remontu – od czego zacząć?
Zdecydowaliśmy się przeprowadzić odświeżenie mieszkania samemu, ale to nie oznacza tego, że nie możemy skorzystać z pomocy. W tym wypadku internetu. Znajdziemy w nim zarówno gotowe grafiki remontu mieszkania, a także porady, jakie konkretnie przeprowadzać prace krok po kroku.
Oczywiście wszystko zależy od tego jak dużych zmian wymaga nasze mieszkanie. Taki grafik remontu może wyglądać następująco. Na początku trzeba będzie się zająć instalacją elektryczną i kanalizacją. Kolejnym krokiem będzie zrobienie wylewek. Jeśli zachodzi taka potrzeba. Podobnie w przypadku tynkowania ścian. Następne w kolejności mogą być podwieszane sufitu.
Jeśli chcemy położyć w naszym mieszkaniu nowe płytki, to należy zacząć od przygotowania ścian i podłogi. Przyda się im wyczyszczenie. Następnie zajmiemy się płytkami. Warto w ogóle zanim się zabierzemy za tego typu zmiany, „zaopatrzyć się” w trochę wiedzy. Zajrzyjcie koniecznie do tekstu „Płytki ceramiczne – co trzeba o nich wiedzieć?”. Dowiecie się między jaki rodzaj nadaje się do pomieszczeń o podwyższonym ryzyku uszkodzeń.
Ile materiałów potrzeba do remontu mieszkania?
To pytanie, które zwykle pojawia się przede wszystkim w przypadku pierwszego odświeżania domu. A jeśli go sobie nie zadamy, to bardzo szybko dopadnie nas „brutalna” rzeczywistość. Kolejne wizyty w sklepach budowlanych i wystawanie w kolejkach.
Na początek, zaraz po dokładnym zaplanowaniu remontu, powinniśmy siąść i rozpisać jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne. Konieczne będą pomiary powierzchni jaka zostanie poddana remontowi. I dopiero ten ostatni aspekt pozwoli obliczyć, jak dużo materiałów (płytek, farby itd.) będzie nam potrzebne. No i oczywiście zapas. Ile? Cóż, zwykle pada liczba między 10 a 15% więcej. Tak, aby mieć komfort na przykład większej ilości płytek, gdyby część uległa zniszczeniu w czasie ich kładzenia.
I jeszcze sprawa związana z zakupami. Zanim się na nie wybierzemy, warto dokładnie prześledzić co i w jakim cenach oferują poszczególne sklepy. I nie chodzi tylko o oszczędności, chociaż te w czasie remontu mieszkania bardzo się nam przydadzą. Ale trzeba też zwrócić uwagę na same materiały, parametry jakimi są one opisane itd.
Jeśli remont przeprowadza ekipa remontowa, to warto podpytać ich o źródła z których korzystają. Być może uda się nieco na poszczególnych materiałach oszczędzić.
Koszt remontu mieszkania
Nie podamy tutaj gotowego wzoru na obliczenie, ile to wszystko będzie kosztować. Zbyt dużo tutaj czynników, również tych indywidualnych. Zrobią to za nas kalkulatory budowlane z jakich można skorzystać. Inaczej oczywiście będzie to wyglądało w przypadku wynajęcia ekipy. Natomiast, jeśli nie czujemy się na siłach, aby przeprowadzić go sami, lepiej wybrać to ostatni rozwiązanie. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów, które wynikną z ewentualnych poprawek, tego co nie pójdzie po naszej myśli.
Koszt remontu przy udziale fachowców zależy też od miasta w jakim żyjemy. Jak to wygląda w naszym Rzeszowie? Na przykład cena tapetowania waha się między 70 a 90 złotych. Nie za metr kwadratowy, ale tyle na ile wystarczy jedna rolka tapety. Jeśli chcecie wynająć ekipę do cyklinowania podłogi, trzeba się przygotować na koszt między 16 a 24 złote za metr kwadratowy.
Niestety może się okazać, że na remont mieszkania będziemy musieli wziąć kredyt. W tym wypadku mamy kilka możliwości. Jeśli koszt zamknie się w kilku lub kilkunastu tysiącach złotych, możemy wziąć pożyczkę gotówkową. Ofert takiego rozwiązania jest mnóstwo i naprawdę jest w czym wybierać.
W sytuacji gdy koszt będzie dużo wyższy, możemy zdecydować się na kredyt hipoteczny. Ten ostatni najczęściej brany jest w przypadku zakupu mieszkania. Jednak możemy ustanowić hipotekę w przypadku generalnego remontu. Takiego, który będzie wymagał między innymi wymiany instalacji, zrywania podłóg, wymiany stolarki okiennej itd. W tym wypadku koszt może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.