Planujemy remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 6 grudnia 2019

Planujemy remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Planujemy remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Dzięki wzięciu pod uwagę kilku bardzo istotnych kwestii sam proces zmian może być prostszy. Może być on również dużo tańszy, a to aspekt niezwykle istotny. Zaplanowanie remontu mieszkania jest więc obowiązkowe. Jeśli chcemy zmienić wystrój bez większych problemów.

 

Tak naprawdę niezależnie od tego czy remont będzie niewielki, czy jednak robimy „generalkę”, plan się przyda się. Chociażby po to, aby przypilnować kolejność wykonywanych zmian. Przede wszystkim jednak – jak zostało wspomniane – dzięki szczegółowemu zaplanowaniu remontu mieszkania możemy oszczędzić sporo pieniędzy. A także czasu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

 

Planujemy remont mieszkania – kolejność prac

 

Zaczniemy od tego aspektu. Jeśli chcemy przeprowadzić duże zmiany w naszym mieszkaniu, znajomość kolejności prac, jakiej powinniśmy się trzymać, bardzo ułatwi nam cały proces. Ale to przydatne również w sytuacji, gdy remont będzie dotyczył jednego pomieszczenia.

 

Jak więc wygląda kolejność prac przeprowadzanych w czasie odnawiania mieszkania? Zanim w ogóle zabierzemy się do zmian, trzeba sobie nowy wygląd „zwizualizować”. Na tej podstawie stworzymy plan remontu mieszkania krok po kroku.

 

Jeśli zachodzi taka potrzeba, to pierwszym działaniem jakie przeprowadzimy, powinny być prace konstrukcyjne. Mamy tutaj na myśli wykonanie podwieszanych sufitów, kucie podłogi i stawianie ścianek działowych. To na tym etapie zajmiemy się też wylewką.

 

Kolejną grupą zmian, jakie zwykle wykonuje się w czasie remontu mieszkania, są prace instalacyjne. Chodzi tutaj między innymi „aktualizacje w przebiegu linii elektrycznych. Czy zmiany w instalacji gazowej. Jeśli plan remontu mieszkania obejmuje również wymianę okien i drzwi, to kolejnym krokiem będą działania w tym kierunku.

 

Czas na tak zwane „mokre” prace. To zmiany dotyczące wygląd ścian i podłóg. Jeśli chcemy przeprowadzić remont związany z malowaniem, czy kładzeniem płytek, to również warto cały proces warto podzielić na punkty i dokładnie zaplanować. Ostatnia grupa działań dotyczy między innymi montażem poszczególnych elementów zabudowy danego pomieszczenia, jak również gniazdek, włączników itd. Na sam koniec prace wykończeniowe.

 

Oczywiście jest to jedyne przykład zaplanowania remontu mieszkania. Pewne pomieszczenia w nim wymagają bardziej drobiazgowego podejścia do zmian. Natomiast kolejność prac będzie podobna.

 

Plan remontu mieszkania – kosztorys

 

To kolejny niezwykle istotny aspekt zmian. Oczywiście ciężko będzie na dokładną ocenę kwoty jaką będziemy na nie potrzebowali. Zawsze w przypadku planowania remontu mieszkania warto stworzyć pewne widełki finansowe. Pod uwagę w takiej sytuacji bierzemy nie tylko koszt materiałów jakie wykorzystamy podczas odświeżania naszych wnętrz.

 

Warto w tym momencie zastanowić się nad potrzebą zatrudnienia firmy remontowej. To oczywiście dodatkowy koszt, ale z drugiej strony, jeśli nie czujemy się na siłach, aby sami przeprowadzić zmiany, będzie to najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli to też na zaoszczędzenie na ewentualnych poprawkach. Fachowcy często mają rozeznanie i dostęp do tańszych materiałów.

 

I na koniec jeszcze jedna ważna rada. Zawsze, podkreślamy ZAWSZE, bierzemy pod uwagę nieprzewidziane dodatkowe wydatki. Lepiej przy planowaniu remontu mieszkania założyć, że coś trzeba będzie poprawiać, albo koszt nieco się „podniesie”, niż potem niemiło się rozczarować. I powinniśmy to zrobić niezależnie od skali prac, jakie będziemy wykonywać.

 

Remont mieszania - czy musimy zgłaszać go do spółdzielni?

 

To jedno z częściej pojawiających się pytań w związku z odświeżaniem wnętrz. Przeprowadzenie remontu mieszkania – zwłaszcza generalnego – zwykle bywa uciążliwy dla sąsiedztwa. Warto więc w pewnym stopniu to zmniejszyć. Chociażby pilnując godzin takiego remontu. Co oczywiste nie powinno się prowadzić prac w czasie ciszy nocnej. Po drugie – sąsiedzi będą nam na pewno wdzięczni, jeśli będziemy remontować nasze mieszkanie w czasie godzin pracy.

 

Wróćmy do pytania. Jeśli zamierzamy zmienić układ poszczególnych pomieszczeń, wyburzyć pewne ściany działowe, a postawić inne, to nie potrzebujemy na to zgody mieszkańców klatki (bloku) i spółdzielni.

 

Podobnie sytuacja ma się z niewymagającymi pracami konserwacyjnymi. Mamy tutaj na myśli tapetowanie, czy malowanie pomieszczeń. Inaczej sprawa ma się w przypadku przebudowy, lub zmian części wspólnych w bloku. W tym wypadku będziemy potrzebowali zgody, a dokładnie rzecz biorąc uchwały mieszkańców. Ta przyjmowana jest większością głosów.

 

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli nie mamy do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową, a spółdzielnią. Jeżeli posiadamy jedynie prawo własnościowe, a więc ta ostatnia jest bezpośrednim właścicielem, to ona ma decydujący głos. W sprawie niektórych zmian. W takiej sytuacji decyzję podejmuje zarząd spółdzielni, lub osoba wyznaczona na kierownika administracji. Nawet jeśli posiadamy mieszkanie z odrębną własnością, to wciąż potrzebujemy zgody, jeśli nasz remont będzie ingerował w części wspólne.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Planujemy remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.76/5 na podstawie 86 Opinii.