To rozwiązania dla osób, które cenią sobie spójność i obecność w mieszkaniu motywu (lub motywów) przewodniego. To wokół niego „zbudowany” jest wystrój. O to przegląd najpopularniejszych stylów aranżacji. Niektóre z nich są chętnie wdrażane we wnętrzach już od wielu lat.
Styl skandynawski
To bez wątpienia jeden z najczęściej wymienianych sposobów aranżacji wnętrz. Przede wszystkim oparty o prostotę. Dominują w nim zwykle jasne kolory. Kolejnym charakterystycznym elementem tego stylu są: funkcjonalność i praktyczność poszczególnych elementów zaaranżowanego wnętrza. Ważną częścią składową jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskich cechuje również minimalizm.
Wnętrza w przypadku wykorzystania tego sposobu zaaranżowania powinny być jasne. Z tego powodu bardzo często rezygnuje się w nich z zasłon. Wspomniane wcześniej zastosowanie naturalnych materiałów wiąże się z kolejną cechą tego stylu – naciskiem na ekologię. W mieszkaniach w stylu skandynawskim pojawiają się wełna i len. To najlepszy wybór dla osób ceniących porządek. Wnętrza nie są pozbawione dodatków, ale każdy z nich ma tutaj swoje miejsce i przeznaczenie.
Sposób ten sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach, jak i zdecydowanie większych (na przykład w tym ponad 60-metrowym na Osiedlu Bella Dolina, termin oddania koniec czerwca 2019 roku).
Styl angielski
To akurat aranżacji wnętrz, który cechuje nadmiar dodatków. Często związane są one z historią naszej rodziny. To pamiątki po dziadkach i pradziadkach. Styl angielski „charakteryzuje” przywiązanie do rodziny. Wnętrza są przytulne. Do tego powinniśmy się w nich czuć bezpiecznie. Często w przypadku opisywania tego sposobu aranżowania mieszkań i domów pojawia się określenie „romantyczny”. W stylu angielskim dominują przede wszystkim pastele. Można postawić na jasne kolory, ale nierzadko pojawiają się również ciemne.
Bardzo istotny w przypadku tego sposobu jest odpowiedni dobór mebli. Jednym z elementów charakterystycznych jest kominek w salonie. Duża ilość dodatków w stylu angielskim nie przeszkadza w zachowaniu spójności w wyglądzie wnętrz. To zdecydowanie dobry wybór dla osób najbardziej ceniących sobie rodzinne ciepło i możliwość relaksu w domu.
Styl Shabby Chic
To z kolei sposób aranżacji charakteryzujący się spokojem i… brakiem pośpiechu. Styl ten bywa mylony z prowansalskim. Pewne cechy są faktycznie zbieżne. Styl ten pojawił się po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Za jego twórczynię uznaje się projektantkę Rachel Aschwell.
W stylu tym główną rolę grają podniszczone meble. Najlepiej aby były one naprawdę wiekowe. Trudno jednak pozwolić sobie na zakup takich „antyków”, dlatego często po prostu postarza się zdecydowanie młodsze meble. Powinny one sprawiać wrażenie nadszarpniętych czasem.
Jeśli chodzi o kolory to często w wnętrzach pojawiają się róże, błękity i żółcie. Dominuje jednak biel. Styl ten określa się jako kobiecy. Bardzo ważnym elementem tego sposobu aranżacji są dodatki. To może być stary zegar czy lustro. Obrazki, sporo narzut, obrusów i koronek.