Kupno mieszkania w centrum – na co zwrócić uwagę?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 14 sierpnia 2020

Kupno mieszkania w centrum – na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania w centrum – na co zwrócić uwagę?

To bardzo popularna lokalizacją. Jej wybór wiążę się ze dużą ilością zalet, ale kryje w sobie również pewne pułapki. Jak powinien wyglądać proces kupna mieszkania w centrum? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Dowiecie się z naszego poradnika.

 

Kupno mieszkania w centrum – kto wybiera takie rozwiązanie?

 

Odpowiedź na pytanie nie jest wcale prosta. To znaczy z jednej strony na kupno mieszkania w centrum decydują się przede wszystkim osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłe życie. To im najbardziej zależy na pełnym wykorzystaniu zalet jakie oferuje ta lokalizacją. Ale i rodziny z dziećmi, jak i seniorzy decydują się na takie rozwiązanie. Z różnych powodów. Nie zawsze wprost wynikających ze wspomnianych zalet mieszkania w centrum. Nie można również zapomnieć o studentach, którzy oczywiście głównie wynajmują lokale. Jest to podpowiedź dla osób chcących zainwestować w mieszkanie.

 

Mieszkanie w centrum – najbliższa okolica

 

Zwykle taka lokalizacja oznacza w pełni zabudowaną przestrzeń. Z jednej strony to bardzo dobra informacja – wiecie, jakie będziecie mieli towarzystwo. Istnieje jednak możliwość, że traficie na bardzo kłopotliwego sąsiada. Na przykład głośny zakład pracy, albo szkołę. Nie każdy jest w stanie funkcjonować obok takich sąsiadów. Z drugiej strony dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu.

 

W centrum miasta najczęściej dominuje rynek wtórny. Chociaż od kilku lat coraz więcej nowoczesnego budownictwa. Zajmijmy się jednak wspomnianym rynkiem wtórnym i tym na co zwrócić uwagę w kontekście najbliższej lokalizacji. Po pierwsze dostęp do sklepów z najważniejszymi towarami codziennego użytku. I tutaj zwykle nie ma z tym większego problemu. Podobnie z dostęp do apteki i ośrodka zdrowia. Oby jak najrzadziej, ale warto mieć do nich blisko.

 

Mieszkanie na przedmieściu to zwykle łatwy dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. W centrum może być z tym problemem. Co nie znaczy, że ta część miasta jest pozbawiona takich miejsc. Wiele w tej materii zależy od specyfiki miejscowości. Natomiast decydując się na kupno mieszkania w centrum, warto dokładnie przyjrzeć się lokalizacji właśnie pod tym kątem.

 

Bardzo istotnym aspektem będzie stan infrastruktury drogowej. Kupując mieszkanie w centrum, trzeba wziąć pod uwagę to, jak przyjdzie się nam po nim poruszać. I jak prosto/trudno będzie wyjechać poza miasto. Stanie w korkach nikogo nie satysfakcjonuje. Z drugiej strony na pewną dawkę problemów z poruszaniem się samochodem po centrum miasta musimy się nastawić. Na pewno też warto sprawdzić jak wygląda transport publiczny. Czasem naprawdę można zrezygnować z poruszania się po mieście samochodem.

 

Kupno mieszkania z rynku wtórnego w centrum

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej w tej części miasta, to właśnie starsze budownictwo w nim dominuje. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego (niekoniecznie w centrum), trzeba zwrócić uwagę na parę aspektów. Związanych z budynkiem i lokum, które stanie się naszym domem. Na początek stan tego pierwszego. Kilkudziesięcio letni budynek powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Zwracamy uwagę między innymi na wygląd elewacji ( i to czy i kiedy była odświeżana), jak również wnętrze. Informacja na temat i zasięgu jego prac będzie w tym wypadku bardzo ważna.

 

Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, przyjrzyjcie się klatce. Wiele powie Wam na temat stanu budynku, ale i ewentualnego sąsiedztwa. A o nim przecież nie możecie zapomnieć. Tym bardziej, że przyjdzie Wam obok nich być może długi czas.

 

Odrębna kwestia to oglądanie samego mieszkania. Przyda się fachowa wiedza. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, skorzystajcie z pomocy osoby lub firmy, która się tym zajmuje. Pozwolą Wam oni na uniknięcie wpadki związanej z niedostrzeżeniem jakiegoś problemu (nieszczelne okna, cieknący sufit).

 

Oglądając używane mieszkanie, zróbcie to dokładnie. Pierwsza zasada – należy to robić w ciągu dnia. Najlepiej w okolicy południa. Tak by mieszkanie można było zobaczyć w pełnej krasie naturalnego oświetlenia. Co oczywiste – chociaż wcale nie jest to takie częste – nie należy się przy zakupie nie powinniście się kierować. A przynajmniej nie pokazywać ich przy sprzedawcy. To nie pomoże Wam przy ewentualnych negocjacjach.

 

Oglądając mieszkanie, zwróćcie uwagę na stan ścian, podłogi i sufit. Szczególnie jeśli widać, że były one remontowane. A dokładnie czy nie ukrył on jakiś niedoróbek czy problemów ze stanem mieszkania. Warto się też w tym momencie zastanowić nad ewentualnymi zmianami, jakie będziecie chcieli wprowadzić. Czyli nad własnym remontem.

 

Studiując” stan mieszkania przyjrzyjcie oknom i temu co znajduje się za nimi. W końcu to może być Wasza okolica na najbliższe lata. Co do okien – czy przypadkiem nie będą one wymagały wymiany, czyli czy nie wygenerują dodatkowych kosztów.

 

Dwa pomieszczenia w czasie oglądania mieszkania są szczególnie ważne. To kuchnia i łazienka. Po pierwsze pod kątem stanu obu pomieszczeń. Tego w jaki sposób są wykończenie. Jak również jaki sprzęt sprzedający mieszkania w nim pozostawia.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupno mieszkania w centrum – na co zwrócić uwagę?
Ocena 4.71/5 na podstawie 119 Opinii.