Jak sprawnie wytapetować mieszkanie? Praktyczne porady
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 4 października 2019

Jak sprawnie wytapetować mieszkanie? Praktyczne porady

Jak sprawnie wytapetować mieszkanie? Praktyczne porady

To prosty sposób na aranżacyjną zmianę wyglądu naszego „Em”. W jaki sposób szybko i sprawnie wytapetować mieszkanie? Przydadzą się przy tym porady, które ułatwią tak zmianą w aranżacji wnętrz.

 

Tapetowanie mieszkania – rodzaj tapet

 

Zanim zabierzemy się do samego procesu, warto je poznać. Chociażby po to, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zrywaniem dopiero co położonej tapety i przyklejania nowej. To bardzo ważne szczególnie w przypadku pomieszczeń mocno eksploatowanych, takich jak kuchnia i łazienka. Wiedza dotycząca rodzajów i parametrów opisujących tapety przyda się też w pokoju dziecka. W tym wypadku między innymi zwracamy uwagę na możliwość łatwego usuwania zabrudzeń.

 

W sklepach znajdziemy obecnie wiele rodzajów tapet. Różniących się między sobą nie tylko poszczególnymi parametrami. Zaczniemy od tapet papierowych. Mogą być one pojedyncze, dwu-, a nawet trójwarstwowe. Dostępne są modele zmywalne i wodoodporne. Nie są one niestety zbyt trwałe.


Drugim rodzajem - „słynącym” ze swoje wytrzymałości – są tapety winylowe. Wykonane są ze spienionego PCV. Są one odporne na ścieranie, działanie wody i niektóre chemiczne środki czystości. Ten rodzaj doskonale sprawdzi przy tapetowaniu mieszkania, które jest mocno „użytkowane”. Szczególnie w kuchni i łazience.

 

Kolejny rodzaj to tapeta tekstylna. To akurat rozwiązanie dla osób z bardziej zasobnym portfelem. Nie sprawdzi się ono też w przypadku, gdy chcemy zaaranżować nasze mieszkanie w nowoczesny sposób. Taka tapeta ma podłoże papierowe lub flizelinowe. Na nie nałożona jest tkanina. To może być len czy jedwab. Są również tańsze rozwiązania. Wykonywane z włókien syntetycznych.

 

Raufaza to tapeta papierowa, dwuwarstwowa. A także strukturalna. Ten ostatni aspekt jest związany z występowaniem między warstwami trocin. To dobre rozwiązanie, jeśli ściany w naszych mieszkaniach mają pewne niedoskonałości.

 

Mamy też tapety z włókna szklanego. Charakteryzują się one ogromną wytrzymałością. Taka tapeta jest między innymi odporna na zadrapanie i szorowanie. To też rodzaj, który bardzo dobrze kryje niedoskonałości. Zwykle tego typu tapety występują w jednym kolorze. Mają one też wypukłe geometryczne wzory.

 

Ostatnim rodzaj tapet, którym się tutaj zajmiemy (nie są to jednak wszystkie możliwości) są te określane jako „natryskowe”. Nanoszone są one na ścianę przy pomocy pistoletu. Ich trwałość to zwykle do 10 lat.

 

Dostępne mamy jeszcze między innymi tapety akrylowe, styropianowe i korkowe. Naprawdę jest więc w czym wybierać.

 

 

Tapetowanie mieszkania – przygotowanie podłoża

 

Tym powinniśmy się zająć na początku. Przygotowanie podłoża „podzielimy sobie” na dwa rodzaje. Pierwszy dotyczy zwykle nowych mieszkań. W tym wypadku mamy trzy możliwości. Podłoże w poszczególnych pomieszczeniach może być nieotynkowane. Tutaj musimy zadbać o to by powierzchnia była równa. Przed położeniem tapet gruntuje się ją. Co w przypadku gdy na ścianie jest tynk? Gruntujemy. Jeśli mamy w pomieszczeniu płyty gipsowo – kartonowe, należy wcześniej przeszlifować łączenia między nimi. Powierzchnię również gruntujemy.

 

Druga sytuacja to taka w której tapetujemy stare mieszkanie. W tym wypadku możemy mieć do czynienia z różnymi problemami. Przykładowo farba, którą pokryte są nasze ściany się łuszczy. Za nim więc weźmiemy sobie za tapetowanie, trzeba będzie ją usunąć. Następnie gruntujemy.

 

Kolejny problem to pylące ściany. Musimy nanieść grunt, który go rozwiąże. Podobnie postępujemy w sytuacji, gdy ściany się kruszą. Większym problemem jest sytuacja w której tynk odchodzi od muru. Będziemy musieli go skuć. Następnie przy pomocy zaprawy wyrównać powierzchnię. Jeśli nasze ściany były do tej pory pomalowane farbą olejną, to musimy ją na początku przeszlifować. Koniecznie odkurzyć i na końcu zagruntować. Kiedy już mamy przygotowane podłoże, zabierzemy się do nakładania tapet. To wcale nie musi być trudne.

 

Kładzenie tapety krok po kroku

 

Zanim się za to zabierzemy jeszcze jedna bardzo istotna kwestia – klej. Najlepiej będzie wybrać ten ostatni do konkretnego rodzaju tapet. Na rynku dostępne są takie kleje. Można również kupić typ uniwersalny. Koniecznie przed użyciem zapoznajemy się z instrukcją obsługi.

 

Są dwa sposoby kładzenia tapet. Jeden – określany jako tradycyjny – dotyczy takich rodzajów jak: papierowy, tekstylny i winylowy. Klejem smarujemy tapetę, a następnie przyklejamy do ściany. Inaczej postępujemy w przypadku, gdy podłoże jest flizelinowe. Smarujemy ścianę, a następnie przykładamy tapetę. Co nam daje odwrócenie tradycyjnego rozwiązania? Lepszą przyczepność tapety na tym podłożu.

 

Wróćmy do pierwszego sposobu. To jaka będzie na przygotowanym wcześniej brycie tapety warstwa kleju, zależna jest od nasiąkliwości tej pierwszej. Warto więc się zapoznać z tym parametrem. Tapetowanie zawsze zaczyna się od drzwi i okien. Gdy nałożymy bryt na ścianę, należy dokładnie docisnąć przy pomocy wałka. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia „bąbli” powietrza.

 

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Poszczególnie części tapety należy układać w kierunki zaznaczonym na rolce. Dzięki temu nie będzie widać pomiędzy poszczególnymi pasami.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak sprawnie wytapetować mieszkanie? Praktyczne porady
Ocena 4.75/5 na podstawie 125 Opinii.