Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
piątek, 30 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik

Inwestycja  w nieruchomość. Praktyczny poradnik

Jeśli zastanawiacie się czy inwestycja w nieruchomość, to sposób na pomnażanie kapitału dla Was, w takim razie koniecznie czytajcie dalej. Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Jak również najważniejsze aspekty tego procesu. Bez nich taka inwestycja może się okazać co najwyżej spektakularną klapą.

 

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla mnie?

 

Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Co oczywiste – inwestycja w nieruchomość nie jest dla każdego. Po pierwsze wymaga nakładów finansowych. Po drugie jest to forma pomnażania kapitału przeznaczona dla osób o pewnych zestawie cech i wiedzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę ostatnią zdobyć. Jeśli chodzi o cechy, to przede wszystkim inwestycja w nieruchomość nie jest przeznaczona dla osób kierujących się emocjami. Tutaj wymagana jest chłodna kalkulacja.

 

Inwestycja w nieruchomość – podstawowe możliwości

 

Jest ich co najmniej kilka. Nie wszystkie są przeznaczone dla początkujących inwestorów. W przypadku niewielkiego doświadczenia najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy. To też jedna z najpopularniejszych form inwestycji
w nieruchomość.

 

Często też zdarza się, że wynajmowane jest na przykład mieszkanie po rodzicach, które stoi puste. W takim wypadku cały proces ogranicza się do aranżacji wnętrz. Odpowiedniego przystosowania ich do potencjalnych najemców.

 

Kolejna – coraz popularniejsza – opcja to inwestycja w nieruchomość celem najmu krótkoterminowego. Taka forma spotykana jest przede wszystkim w miejscowościach turystycznych. I to zarówno dużych miastach, jak niewielkich. Inaczej niż w przypadku najmu długoterminowego, gdzie wyższą rentownością mogą się pochwalić przede wszystkim większe miejscowości. Najem krótkoterminowy wymaga sporego zaangażowania od inwestora. Chociażby pod kątem ciągłego sprawdzania w jakim stanie jest mieszkania (i nie mamy tutaj na myśli jedynie sprzątania po wyjeździe osób, które korzystały z gościny).

 

Kolejna możliwość inwestycji w nieruchomość to tak zwany flipping. To opcja zdecydowanie przeznaczona dla osób doświadczonych. W największym skrócie flipping polega na zakupie taniego mieszkania i odsprzedania go po wyższej cenie. W tym wypadku głównie inwestuje się w nieruchomości przeznaczone do generalnego remontu. Ocena potencjalnych kosztów jego przeprowadzenia jest jedną z podstawowych umiejętności, jakie sprawdzają się przy tej formie inwestowania.

 

Ostatnią z możliwości jakiej się przyjrzymy, jest zakup dużego lokalu i wynajmowaniu kilku podmiotom. To może być na przykład przestrzeń biurowa. Doskonale sprawdzają się w przypadku tej formy inwestowania w nieruchomość kamienice, jak i nowoczesne lofty z rynku pierwotnego. Natomiast przydatne w tym wypadku jest duże doświadczenie.

 

Inwestycja w mieszkanie – najważniejsza jest lokalizacja

 

Ma ona bowiem bezpośredni wpływ na zyski, które możecie czerpać z Waszej inwestycji w nieruchomość. Lokalizacja ma znaczenie nie tylko w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem długoterminowy. Również w sytuacji, w której stawiacie na „kilkudniowych” gości miejsce w który, znajduje się inwestycja ma znaczenie. Oczywiście w tym wypadku najemcy mniejszą wagę przykładają do pewnych niedogodności (np. brak sklepu w okolicy, albo głośne sąsiedztwo). Za to ogromnego znaczenia nabiera odległość od centrum czy plaży.

 

Atrakcyjna lokalizacja inwestycji:

 

  • bezpieczna i spokojna okolica,

  • dobrze rozbudowana infrastruktura drogowa,

  • dobrze rozwinięty transport publiczny,

  • dostęp do sklepów z produktami codziennego użytku,

  • bliskość centrum handlowego,

  • dostęp do terenów zielonych.

 

To kilka z aspektów na jakie powinniście zwrócić uwagę oglądając najbliższą okolicę swojej – być może – przyszłej inwestycji, ale oczywiście nie wszystkie. Jeśli celem jest najem długoterminowy, trzeba będzie jeszcze wziąć pod uwagę pewne indywidualne kwestie dotyczące poszczególnych grup szukających mieszkania do wynajęcia.

 

Podstawowa charakterystyka najemców

 

Na potrzeby naszego poradnika wyróżnimy 3 grupy. To one zwykle decydują się na wynajem. Mają też pewien zestaw swoich charakterystycznych wymogów. Jeśli będziecie chcieli skupić się na wynajmowaniu mieszkania właśnie im, trzeba będzie je uwzględnić.

 

1. Studenci

 

Największa grupa potencjalnych najemców. Jednocześnie o najmniejszych wymaganiach. Nie oznacza to jednak, że zgodzą się oni na mieszkanie byle gdzie i w złych warunkach. Te czasy już bezpowrotnie minęły. Studenci bardzo chętnie wybierają lokalizacje blisko centrum lub w niedalekiej odległości od uczelni. Jeśli chodzi o najbliższą okolicę, to co najmniej kilka sklepów spożywczych i tereny zielone. Na to na pewno zwrócą uwagę.

 

2. Osoby pracujące

 

To kolejna potencjalna grupa najemców. Najczęściej są to osoby młode. Można powiedzieć startujące w dorosłym, zawodowym życiu. W tym wypadku dużego znaczenia nabiera wysoki standard mieszkania. Jeśli chodzi o lokalizacje, to najczęściej wybierają oni osiedla znajdujące się niedaleko ich miejsca pracy. Warto w tym kontekście sprawdzić, gdzie w danym mieście są na przykład strefy ekonomiczne i czy obok znajdują się osiedla. W Rzeszowie na przykład jest osiedle Bella Dolina, które nieustannie się rozwija, przez co oferuje wiele mieszkań z rynku pierwotnego. Druga lokalizacja to okolice centrum. Młode, pracujące osoby wciąż chcą korzystać z oferty, jaką to ostatnie daje.

 

3. Rodziny z dziećmi

 

Najczęściej to młodzi rodzice, którzy z różnych powodów (aczkolwiek najczęściej są to możliwości finansowe) nie mogą kupić własnego mieszkania. W tym wypadku bardzo duże znaczenie ma lokalizacja osiedla na którym przyjdzie im żyć. Rodziny często wybierają miejsce położone z dala od centrum, ale niekoniecznie przedmieścia. W najbliższej okolicy „wartością dodaną” będzie żłobek i przedszkole. Szkoła podstawowa w niedalekiej odległości to także zaleta lokalizacji. Rodziny z dziećmi dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa i spokoju w okolicy.

 

Odrębną kwestią w tym przypadku jest przygotowanie odpowiedniej aranżacji mieszkania. Musi być ono przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Oczywiście rodzice sami zadbają o to, aby wystrój był bezpieczny. Natomiast warto jako właściciel im to ułatwić. Inwestycja w nieruchomość pod wynajem, to nie tylko liczenie zysków, ale również tworzenie dobrej atmosfery z najemcami. To procentuje.

 

Artykuły

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?
piątek, 7 maja 2021

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?

Najważniejsze informacje z perspektywy osoby, które chce zainwestować w nieruchomość
Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?
poniedziałek, 3 maja 2021

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?

Poznaj najważniejsze aspekty związane z odświeżeniem mieszkania.
Jak zainwestować w mieszkanie? Praktyczne wskazówki.
środa, 28 kwietnia 2021

Jak zainwestować w mieszkanie? Praktyczne wskazówki.

Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób. Aby bezpieczne zainwestować w mieszkanie należy przede wszystkim poznać pewne mechanizmy związane z (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik
Ocena 4.80/5 na podstawie 92 Opinii.