Bezpieczne mieszkanie – praktyczne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 9 lipca 2020

Bezpieczne mieszkanie – praktyczne wskazówki

Bezpieczne mieszkanie – praktyczne wskazówki

Dzięki nim codzienne życie będzie spokojne. Pozbawione przykrych niespodzianek. Bezpieczne mieszkanie jest ważne nie tylko w sytuacji, gdy macie małe dziecko. Ale to właśnie wtedy nabiera dużego znaczenia. O czym też przeczytacie poniżej.

 

Plan aranżacji mieszkania

 

Już na tym etapie tworzenia swojej przestrzeni do życia warto zastanowić się nad kwestiami związanymi z bezpieczeństwem. Tworząc aranżację poszczególnych pomieszczeń trzeba będzie zwrócić uwagę na parę istotnych aspektów.

 

Niezależnie od tego czy w mieszkaniu są małe dzieci, czy żyjemy sami, konieczne są odpowiednio przygotowane ciągi komunikacyjne. Pozbawione przeszkód, które mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Powinny być one również funkcjonalne. Stworzone w taki sposób, aby łatwo było nam się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi częściami naszego domu.

 

Ciągi komunikacyjne przede wszystkim pojawiają się w kontekście aranżacji salonu. To oczywiste. Pokój dzienny łączy poszczególne pomieszczenia. Można więc powiedzieć, że bezpieczne mieszkanie to odpowiednio zaaranżowane ciągi komunikacyjne w salonie. I jeszcze praktyczna wskazówka. Oszczędność w doborze mebli i dodatków będzie plusem w kontekście urządzania wnętrz.

 

Bezpieczne mieszkanie – sypialnia

 

To pomieszczenie zwykle wymieniane przy ochronie zdrowia seniorów. I na tym też się teraz skupimy. Natomiast poniższe wskazówki można wykorzystać w każdej sypialnia. Po pierwsze aranżując sypialnię, która będzie bezpieczna dla użytkowników, trzeba zwrócić uwagę na podłogę.

 

Nie powinna być ona wykończona śliskim materiałem. Nietrudno wyobrazić sobie czym to grozi. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy sobie na to pozwolić, to koniecznością staje się dywan. Unikajcie tych małych. Łatwo w ich przypadku o przesunięcie i wypadek. Można je zabezpieczyć. Podobnie jak sporej wielkości dywan. Wystarczy przymocować je do podłogi. To często przytaczana wskazówka. Zarówno przy urządzaniu sypialni dla seniora, jak i dziecka.

 

W jaki sposób można jeszcze zadbać o bezpieczeństwo w tym pomieszczeniu? Jeśli osoba, która będzie w niej spała, ma problemy z chodzeniem, wstawaniem itd. przydadzą się ułatwienia w postaci poręczy przy łóżku.

 

Dość istotną kwestią w bezpiecznym mieszkaniu (nie tylko dla seniora) jest oświetlenie. Po pierwsze odpowiednio jasne, aby korzystanie z poszczególnych pomieszczeń nie stwarzało problemów. W sypialni, którą się teraz zajmujemy, przydatna może się okazać lampka przy łóżku. Dzięki temu nie trzeba będzie po ciemku pokonywać drogi od włącznika głównego światła do miejsca w którym śpimy. To nie wszystko. Często polecanym rozwiązaniem są czasowe wyłączniki światła.

 

Aranżacja kuchni w bezpiecznym mieszkaniu

 

To miejsce w którym – statystycznie – zdarza się najwięcej wypadków w domu. Na szczęście możemy zwiększyć w nim bezpieczeństwo. Na początek szafki wiszące. Muszą być one stabilnie przymocowane do ściany. Żadnych „niedoróbek”. Elementy montażowe powinny być dostosowane do obciążeń szafki. Czyli tego co i w jakiej ilości będziemy w nich przechowywać.

 

Bezpieczna kuchnia to taka w której unikniemy wypadków typu uderzenia i stłuczenia. Nawet na niewielkim metrażu da się tak rozstawić meble, aby do nich nie dochodziło. Aranżując kuchnię, zwróćcie też uwagę na… głowę.

 

Kolejna sprawa to wybór kuchenki. Jeśli macie dzieci, nabiera to jeszcze większego znaczenia. Ale niezależnie od tego, jeśli macie stary model, poważnie trzeba rozważyć zakup nowego. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Nowoczesne modele posiadają rozwiązania ułatwiające przygotowywanie posiłków. Jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w kuchni, rozważcie zakup kuchenki z tak zwanym „zimnym frontem”. Dzięki temu ochronicie swoje pociechy przed oparzeniem od piekarnika.

 

Następna kwestia to zabezpieczenie przedmiotów mogących stanowić zagrożenie. Sztućce, noże i sprzęt, który wykorzystywany jest do przygotowywania posiłków. Tej samej „regulacji” podlegają wszelkie środki czystości. Powinny się znaleźć w miejscu poza zasięgiem dziecka.

 

Bezpieczna łazienka – jakie rozwiązania wprowadzić?

 

Pozornie niewielkie zmiany potrafią przynieść sporo dobrego w kontekście funkcjonalności tego pomieszczenia. I oczywiście jego bezpieczeństwa. Na przykład umieszczenie mydelniczki na wysokości, która ułatwi korzystanie z niej. Uchwyt w kabinie prysznicowej to świetny pomysł dla osób mających problemy z poruszaniem się. Przydatne może być też siedzisko. Zwłaszcza jeśli z kabiny będzie korzystał senior.

 

Bezpieczna łazienka to też dobrze dobrane wykończenie podłogi. Jeśli decydujecie się na płytki, koniecznie musicie zwrócić uwagę na jeden z parametrów. Mowa o antypoślizgowości. Więcej na temat płytek przeczytacie w tym naszym poradniku.

 

Urządzając łazienkę z której będą korzystały dzieci, pamiętajcie o umieszczeniu niebezpiecznych preparatów dla ich zdrowia. Wszystkie środki czyszczące muszą się znaleźć w miejscu do którego nie będzie się ono mogło dostać. I oczywiście „pod kluczem”. Powinniśmy unikać progów i stopni w łazience. W miarę możliwości. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo swoje i pozostałych użytkowników tego pomieszczenia.

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Bezpieczne mieszkanie – praktyczne wskazówki
Ocena 4.96/5 na podstawie 56 Opinii.