Urządzanie balkonu - praktyczne porady - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 31 stycznia 2018

Balkon – jak go urządzić?

Balkon – jak go urządzić?

Odpowiednio duży staje się świetnym miejscem wypoczynku w letnie wieczory. Przy odrobinie inwencji może też być pewnym substytutem ogrodu w naszym mieszkaniu w bloku. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z ciepłych letnich wieczorów.

 

Jakie meble wybrać?

 

Jeśli mamy w ogóle taką możliwość, to dobrze jest nieco dłużej zastanowić nad tą kwestią. Chociaż wąski balkon też daje pewne możliwości, ale niestety mocno ograniczone. W kwestii wyboru mebli należy postawić na ich funkcjonalność. Dopiero na kolejnym miejscu jest ich wygląd. Jeśli nasz balkon jest zadaszony, możemy wybrać meble przypominające w stylistyce te, które mamy w pokoju. Dzięki temu zwiększamy powierzchnię tego ostatniego.

 

Meble na balkon przede wszystkim powinny być łatwe do przeniesienia. Letnia pogoda potrafi zaskoczyć ulewnym deszczem i gradem. Sprzęt ten nie powinien również zajmować zbyt dużo miejsca. Zwłaszcza jeśli dysponujemy naprawdę ograniczoną powierzchnią. Jaki budżet powinniśmy założyć? Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę, to jak bardzo chcemy się angażować w urządzanie balkonu i jak dużo czasu będziemy na nim spędzać.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Być może przydadzą się okładziny elewacyjne. Dzięki nim możemy dodatkowo stworzyć „klimat” naszego balkonu. Kolejna sprawa to zakrycie barierek. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się bambusowe maty. Jeśli potrzebujemy oświetlić balkon, to modnym ostatnio rozwiązaniem są lampy solarne. Wykorzystywane w ogrodach, ale i w tym wypadku można na nie postawić. Oczywiście w kwestii dodatków nie ma co urozmaicać balkonu na siłę. To miejsce w którym mamy spędzać miło wolne chwile, a nie chodzi o to aby straszył pstrokacizną.

 

Przede wszystkim kwiaty

 

Najlepiej takie, które jak najdłużej cieszą nasze oczy. W kwestii wyboru doniczek musimy się zastanowić nie tylko nad ceną. Na pewno warto wziąć pod uwagę fakt, że balkon to przedłużenie mieszkania. Dobrze by więc było aby współgrały one z jego wystrojem. Kolejna sprawa to wielkość donic. Zwłaszcza gdy nie mamy zbyt dużo przestrzeni.

 

Przy wyborze donic trzeba wziąć materiał z jakich są one wykonane. Powinny być odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jeśli zależy nam na efektownej aranżacji balkonu, to wybierzmy materiał, który będzie odporny na działanie promieni UV. Dzięki temu unikniemy szpecących donice odbarwień.

 

Na jakie kwiaty postawić? W dużej mierze zależy to od naszych osobistych preferencji, ale też i nasłonecznienia. Przykładowo Begonia Stale Kwitnąca, ciesząca oczy biały, różowymi i czerwonymi kwiatami, lubi miejsca z dużą ilością słońca. To roślina, która kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków.

 

Miejsce nasłonecznione to również idealny wybór dla Celozji pierzastej. To roślina osiągająca do 20 centymetrów wysokości. Jej kwiaty są żółte, pomarańczowe i czerwone. Celozja kwitnie od czerwca do sierpnia. Ozdobą balkonu mogą być również rośliny pnące. W tym wypadku jednak musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca. Będzie trzeba rozważyć między innymi dobrze dobrane podpory (drabinek, kratek itp.). W sytuacji gdy pnącze będzie musiało przetrwać zimowe miejsce, trzeba będzie rozważyć zabezpieczenie donic. Przed wyborem takiej rośliny musimy też wziąć pod uwagę stronę z której znajduje się nasz balkon. Czyli czasu i ilości naświetlenia.

 

Czas na remont balkonu

 

Nie jest to proces skomplikowany i będziemy go mogli wykonać sami. Zdarza się, że taka potrzeba pojawia się po zimie. Zwykle to właśnie po tej porze roku pojawiają się uszkodzenia w postaci pęknięć, czy osadzenia się balustrady. Do końca zimy jeszcze trochę zostało, ale już warto obserwować, czy taki problem się nie pojawił. Jeśli tak, to przygotować do remontu.

 

Trwałość balkonu jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim jednak ważne są materiały z których jest on wykonany i sposób w jaki go zrobiono. Generalnie w przypadku nowoczesnego budownictwa ta trwałość jest zdecydowanie większa (to czteropokojowe mieszkanie z tarasem na Osiedlu nad Wisłokiem jest na to najlepszym dowodem). Dużo gorzej wygląda to w przypadku mieszkań z rynku wtórnego znajdujących się w budownictwie z lat dziewięćdziesiątych i starszego.

 

Balkony są narażone na zawilgocenia (aczkolwiek nie tylko na to). A to w dużym stopniu może przyczynić się do uszkodzeń. Można go oczywiście i trzeba zabezpieczyć przed tym problemem. Najczęściej stosowanym sposobem jest pokrycie balkonu płynną warstwą izolacyjną. Można również zdecydować się na zaprawę uszczelniającą. Koniecznie trzeba zabezpieczyć krawędzie łączące się ze ścianą. Przede wszystkim jednak szczelna musi być posadzka znajdująca się na balkonie. Istotne będzie dobór odpowiednich materiałów, czy wielkość płytek, którymi go pokryjemy.

 

Wróćmy do remontu balkonu. Jakie narzędzia mogą być przydatne? Na pewno warto „uzbroić się w między innymi przecinak, szczotkę drucianą, pędzle i szczotkę malarską. Pracę przy remoncie zaczynamy od usunięcia wszelkiego rodzaju luźnych fragmentów betonu. Zrobimy to między innymi przy użyciu wspominanego przecinaka.

 

To przygotowanie powierzchni balkonu jest niezwykle ważne z perspektywy jego trwałości, również na wspominaną wilgoć. Jeśli doszło do uszkodzenia elementów zbrojenia proces będzie bardziej skomplikowany. Będzie trzeba odkuć betonu, aż do miejsca w którym nie będą one skorodowane. Część, która jest w taki sposób uszkodzona, będzie wymagała oczyszczenia. Proces ten najlepiej przeprowadzić w sposób mechaniczny.

 

Warto je później zabezpieczyć przed korozją. Następnie pokryć ubytki zaprawą. Miejsca, które naprawimy, należy później zabezpieczyć. Robi się to przy pomocy foli. Powierzchnię taką można wygładzić przy pomocy szpachlówki.

 

Podczas remontowania balkonu musimy pamiętać o kilku ważnych spraw. Jedną z nich jest zachowanie spadku, który jest od ściany budynku na zewnątrz. Kolejna sprawa to zachowanie naturalnych szczelin dylatacyjnych. Ich zadaniem jest między innymi niwelowanie rozszerzania i kurczenia się materiałów z których zbudowany jest nasz balkon. To chociażby chroni poszczególne warstwy przed pękaniem. Na balkonach o niewielkiej powierzchni nie zawsze się je wykorzystuje. Jedynie w miejscu połączenia ze ścianą budynku.

 

Sprawdzenie stanu technicznego balkonu może być elementem generalnego remontu. Przyda się wtedy wiedza na przykład z tekstu „Malowanie mieszkania – praktyczne porady

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Balkon – jak go urządzić?
Ocena 4.98/5 na podstawie 46 Opinii.