To jedna z największych inwestycji podejmowanych w życiu. Kupno mieszkania wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale dokładnego przemyślenia tego ruchu. Jedną z możliwości jest wybór rynku pierwotnego.
1. Nowe mieszkanie
To bez wątpienia jedna z częściej wymienianych zalet rynku pierwotnego. Wybierając takie rozwiązanie, dostajemy nowe, wręcz „świeże” mieszkanie. Nie musimy się martwić o to, że wchodząc do niego, będziemy musieli sporo czasu i pieniędzy poświęcić na remont. Tak niestety bardzo często bywa w przypadku rynku wtórnego.
Kolejnym istotnym aspektem jest wykorzystywanie w obecnie budowanych blokach nowoczesnych technologii i rozwiązań. Dzięki temu, jeśli na przykład szukamy mieszkania dla osoby starszej, będziemy mogli znaleźć budownictwo z udogodnieniami dla seniora. Tutaj zwykle najczęściej przywoływanym ułatwieniem jest winda. W starszym budownictwie te ostatnie występowały w budynkach z określoną liczbą pięter. Na rynku pierwotnym bez trudu znajdziemy bloki 3-4 kondygnacyjne z windami.
Nowe mieszkanie to też większa swoboda w zaplanowaniu aranżacji i jego wyglądu. Co też jest jedną z zalet rynku pierwotnego podkreślaną przez osoby, które decydują się na takie rozwiązanie.
2. Nowoczesne rozwiązania
O tym było już w punkcie wyżej, ale to zaleta rynku pierwotnego, którą warto rozwinąć. Budownictwo sprzed kilkudziesięciu lat było niestety bardzo często „robione po kosztach” przy użyciu tanich rozwiązań i materiałów. I to odbija się na standardzie i jakości. Najczęściej podawanym przykładem są bloki zbudowane w poprzednim ustroju. Z niedoróbkami i często krzywymi ścianami.
Rynek pierwotny stara się wykorzystywać najnowsze rozwiązania, technologie a także materiały dzięki którym tworzy się mieszkania komfortowe i bezpieczne. Zmieniły się też nasze wymogi co do jakości i wyglądu budownictwa. I to przez deweloperów zostało zauważone. Owszem wciąż zdarzają się „potworki” mieszkaniowe, ale zwykle budowane przez firmy z niewielkim doświadczeniem. I nie znajdziecie takich w Rzeszowie:). To miasto w którym prym wiodą takie nowoczesne osiedla jak Skyres i Bella Dolina. Na tym ostatnim znajdziecie to 68-metrowe mieszkanie idealne dla rodziny.
3. Rynek pierwotny – rękojmia i gwarancja
To też kwestia którą cenią sobie nabywcy nowych mieszkań. W polskim prawie występuje pojęcie rękojmi od wad fizycznych. Jest to odpowiedzialność sprzedającego mieszkanie (a więc w tym wypadku dewelopera) wobec kupującego. Dotyczy ona wspomnianych wad fizycznych, usterek w mieszkaniu, ale także kwestii prawnych związanych z nim.
Od 2014 roku wydłużył się czas w jakim możemy zgłosić takie kwestie. Do tego momentu jako nabywca mieszkania mieliśmy 36 miesięcy na poinformowanie o usterce czy wadzie lokalu. Obecnie obowiązujące prawo mówi, że rękojmia „funkcjonuje” przez 5 lat. Przepisy, które jej dotyczą, są w kodeksie cywilnym (artykuły od 556 do 576). Jeśli chodzi o ochronę praw nabywcy mieszkania warto też zapoznać się z ustawą z dnia 16 września 2011 roku (z późniejszymi zmianami) Ta ostatnia często potocznie jest określana jako ustawa deweloperska.
Czym różni się gwarancja od rękojmi? Ta pierwsza jest dobrowolna. Deweloper może dać nam dodatkowe uprawnienia jako nabywcy mieszkania. Można ją traktować jako formę zapewnienia nas, że na przykład usunie on pewne usterki w lokalu na własny koszt.
4. Bogata oferta
To też jedna z częściej wymienianych zalet rynku pierwotnego. Mamy możliwość wyboru interesującego nas metrażu, kształtu mieszkania itd. Możemy znaleźć lokal, które idealnie pasuje do naszych wymogów. Na rynku pierwotnym istnieje ogromna ilość nieruchomości o różnych cechach. Bogata oferta dotyczy również lokalizacji w jaki się one znajdą.
Nowe budownictwo zwykle kojarzy się z przedmieściami. Terenami, które oddalone są od centrum. Wiele osób uważa to za zaletę rynku pierwotnego. I faktem jest, że bez trudu znajdziemy nowe mieszkanie w takiej właśnie lokalizacji. Ale dla osób szukających domu bliżej centrum, deweloperzy również mają dużo zaoferowania. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta. W Rzeszowie wspominane Osiedla Skyres i Bella Dolina są położone w niedalekiej odległości od centrum.
Bogata oferta rynku pierwotnego dotyczy również kreowania przez nabywcę wykończenia, jak również aranżacji wnętrz. W zasadzie już na etapie inwestycji często istnieje możliwość dostosowania mieszkania do wymogów osób, które chcą je kupić.
Jeśli chodzi o wykończenie takiego lokalu, to warto dokładnie przestudiować oferty deweloperów. Co i w jakiej cenie zapewniają. Developres ma w ofercie 3 standardy wykończenia mieszkania. Pierwszy to „pod klucz”. W tym wypadku wykończenie dotyczy ścian, podłóg, a także wyposażenia łazienki. Drugi standard określony jest jako „do zamieszkania”. Czym się on charakteryzuje? W tym wypadku dostajemy lokal gotowe od razu do zamieszkania. Jest on w pełni urządzony i umeblowany (wraz z AGD). Przed wyborem możemy zobaczyć jak będzie wyglądał efekt finalny.
Standard „deweloperski” to wybór dla osób, które chcą wykończyć i urządzić mieszkanie według swoich wymogów i preferencji. W taki standardzie klient otrzymuje lokal z betonową wylewką, drzwiami, oknami, tynkiem gipsowym i oczywiście instalacjami.