demo
Udostępnij:
05 czerwca 2019

Bezpieczne mieszkanie – jak uchronić się przed zdarzeniami losowymi?

Mowa o pożarze lub zalaniu. W tekście „Bezpieczne mieszkanie w czasie wakacji – porady” znajdziecie informacje o ochronie przed złodziejami. A w jaki sposób można zabezpieczyć nasz dom przed wymienionymi zdarzeniami losowymi?

Bezpieczne mieszkanie – ochrona przed pożarem

Zaczniemy od tego bardzo niszczycielskiego „żywiołu”. Stworzenie bezpiecznego mieszkania w którym zminimalizujemy ryzyko pożaru to suma małych kroków. Po pierwsze musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu instalacji elektrycznej i gazowej. Samym testem oczywiście powinni zająć się fachowcy.

Kolejnym krokiem, który pozwoli nam zmniejszyć ryzyko pożaru w naszym mieszkaniu jest... nowy sprzęt AGD i RTV. Stara kuchenka, czy też telewizor może być sporym zagrożeniem z tego punktu widzenia. Nie namawiamy do zakupów takiego sprzętu co kilkadziesiąt miesięcy, ale jeśli ma on kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, to czas na zmiany. Tak by zwiększyć bezpieczeństwo w mieszkaniu.

Często co prawda podkreśla się, że kiedyś sprzęt AGD i RTV był bardziej trwały - z tym nie zamierzamy dyskutować:). Faktem natomiast jest, że obecne dostępne modele, mają często dodatkowe zabezpieczenia. I to nie tylko w kwestii zmniejszonego ryzyka zajęcia się od nich ogniem naszego mieszkania. To też – o czym warto pamiętać, w kontekście tworzenia bezpiecznej przestrzeni – ochrona naszych pociech.

Aby uniknąć pożaru w mieszkaniu musimy pamiętać o paru kwestiach związanych z jego użytkowaniem. Po pierwsze instalacja gazowa i elektryczna. Ich nieprawidłowe użytkowanie to jedna z częściej występujących przyczyn pożaru. Kolejny powód to ich nieodpowiednie zabezpieczenie. Na przykład przewody, które są „wystawiane” na kontakt z wodą. Koniecznie też musimy pamiętać o podstawach. A więc kontrolowaniu, czy dany sprzęt jest wyłączony. Mamy tutaj na myśli chociażby kuchenkę.

System alarmowy w mieszkaniu

Możemy rozważyć taką inwestycję. Zdecydowanie zwiększy to szansę na stworzenie bezpiecznego mieszkania. Koszt takiego systemu alarmowego wcale nie musi być wysoki. Wybierając go po pierwsze warto postawić na znanych i sprawdzonych producentów.

Taka instalacja przeciwpożarowa składa się z czujek dymu i ognia, oraz urządzeń sygnalizujących zagrożenie. Te ostatnie mogą to robić sposób akustyczny lub wizualny. I to można powiedzieć taka podstawowa wersja instalacji przeciwpożarowej. Można ją oczywiście rozbudować. Na przykład o system dysz do gaszenia pożaru. Mogą być one wodne lub proszkowe. I warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju czujek. Które to szczególnie przydają się zimą. Mowa o czujkach czadu. Dzięki nim unikniemy zatrucia tlenkiem węgla.

Bardziej zaawansowane instalacje posiadają między innymi funkcję powiadamiania straży pożarnej. Przy wyborze warto skorzystać z fachowej pomocy. Nie powinniśmy kierować jedynie ceną. I nie tylko na zasadzie „byle taniej”.

Rozwiązaniem, które również warto rozważyć, to zakup gaśnicy. Do wyboru mamy kilka możliwości. Gaśnice dzielą się między innymi na proszkowe, wodne i pianowe. Na każdej z nich znajduje się etykieta, a na niej informacje w jaki sposób danego modelu używać.

Bezpieczne mieszkanie – ochrona przed zalaniem

W tym wypadku zaczniemy od wymiany sprzętu, który może „generować” ryzyko niewielkiej powodzi w naszym domu. Tutaj za przykład posłuży pralka. Nowoczesne modele są wyposażone w czujniki wody, a także inne zabezpieczenie chroniące przed zalaniem mieszkania.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zmywarki. Odrębną kwestią pozostaje to czy jej faktycznie potrzebujemy. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to pierwszą sprawą jest wybór modelu, który nie będzie... najtańszy. Nie namawiamy do wydania fortuny, ale jednak dobry, sprawny i bezpieczny sprzęt musi „swoje kosztować”.

Nowoczesne zmywarki posiadają zabezpieczenia, które ochronią kuchnię (i oczywiście pozostałe pomieszczenia) przed zalaniem. Mogą się one znajdować na wężu dopływowym. To pierwsze rozwiązanie. Druga możliwość to ochrona „umieszczona” we wnętrzu danej zmywarki

Możemy też zainwestować w stworzenie systemu chroniącego mieszkanie przed zalaniem. Po pierwsze kupujemy czujniki wody. To urządzenia, które umieścimy w miejscach narażonych na zalanie. Ich zadaniem będzie ostrzeganie przed takim zagrożeniem. Możemy również zdecydować się na system inteligentnego domu. W takim wypadku czujniki wody będą tylko jednym z elementów chroniących nasze mieszkanie przed różnymi zagrożeniami. Taki system to jednak spory wydatek. Warto się jednak zastanowić nad jego zainstalowaniem.

Bezpieczne mieszkanie w kontekście ochrony go przed zalaniem to również odpowiednia konserwacja. Podobnie jak przypadku instalacji gazowej i elektrycznej koniecznością jest jej sprawdzanie co pewien czas. Jeśli chodzi o zalanie mieszkania, to taka sytuacja często zdarza się zimą. Dochodzi do nich w przypadku nieodpowiednio zabezpieczonych instalacji wodnych (na przykład przed szkodliwym działaniem niskich temperatur).

Na to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić jeśli mieszkamy w starym budownictwie. Nowe osiedla i bloki „wyglądają” w tej kwestii zdecydowanie lepiej.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN