Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

Miejsce w naszych mieszkaniach, które ma dać odpoczynek i odcięcie się od codziennych problemów. Przytulna sypialnia, aby taką była, powinna spełniać kilka warunków. I między innymi o tym przeczytacie w naszym poradniku.

 

Przytulna sypialnia – najważniejsze zasady

 

Zaczniemy od tematu, który powinien bardzo mocno wybrzmieć. Sypialnia, która będzie przytulna, to Wasz cel. Natomiast pod żadnym pozorem nie może on być osiągnięty z pominięciem trzech najważniejszych zasad aranżacji wnętrz. Bo sypialnia to przede wszystkim miejsce, gdzie powinniście się czuć komfortowo, ale także bezpiecznie. I w tym właśnie pomogą Wam wspominane zasady.

 

Po pierwsze funkcjonalność. Tworząc projekt swojej sypialni powinniście pamiętać między innymi o odpowiednim oświetleniu całej przestrzeni i rozmieszczeniu poszczególnych mebli. Funkcjonalność przecina się tutaj z drugą zasadą aranżacji wnętrz, czyli praktycznymi rozwiązaniami. I to doskonale widać w przypadku niewielkiej sypialni. Łóżko, które będzie jednocześnie spełniać zadanie szafki. Mały metraż sypialni nie powinien być wytłumaczeniem dla niespełnienia podstawowych funkcji tego pomieszczenia.

 

Jest jeszcze trzecia zasada aranżacji wnętrz – bezpieczeństwo. I tutaj już wspominaliśmy o jednym rozwiązaniu. To odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne. Ważne nie tylko w sypialni dorosłych, ale również pokoju dziecięcym. W obu tych miejscach kolejną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest wykończenie podłogi. A także to co na niej położymy, czyli na przykład dywan. O tym pierwszym aspekcie nieco później.

 

Łóżko – centrum przytulnej sypialni

 

To ono jest – można powiedzieć – naszym punktem dowodzenia w całym mieszkaniu. Z jednej strony łóżko i to w jaki sposób zostanie ono zaaranżowane będzie stanowić w pewnym stopniu o przytulnej, miłej sypialni. Mebel ten jednak ma również wymiar praktyczny, funkcjonalny i wpływa na bezpieczeństwo. W tym ostatnim wypadku chodzi o zdrowie. Niewygodne łóżko to problem z wysypianiem się (o obciążeniu dla kręgosłupa nawet nie wspominamy), a to z kolei ma ogromne przełożenie na codzienne życie. Problemy z koncentracją, nadmierny stres, czy obniżona odporność – to tylko kilka z efektów jakie mogą się pojawić.

 

Bardzo popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest zakup stelaża i materaca, właśnie do spania. Świetnie takie łóżko spełnia się w niewielkiej sypialni. Jego zakup powinien być poprzedzony odpowiednim researchem. Koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika, gdzie opisujemy parametry, jakimi opisuje się materace.

 

Oczywiście nic – poza niewielkim metrażem – nie stoi na przeszkodzie aby łóżko w sypialni było masywne. Na przykład drewniane. Można powiedzieć dostojne. Jak przystało na wspomniane centrum dowodzenia. Natomiast warto aby wpisywało się ono w cały Wasz projekt aranżacji sypialni. Powinna być ona spójna. Co też zresztą ma wpływ na komfort i przytulność tej części mieszkania.

 

Jakie meble do sypialni?

 

Najważniejszy już wybraliście. Kolejnym istotnym meblem w sypialni jest szafka nocna. Niewielki i zwykle znajdujący się zaraz obok łóżka. Z miejscem na lampkę nocną, ale też książkę, czy telefon i laptopa. Nie zachęcamy co prawda do siedzenia przed ekranem zaraz przed snem, ale niestety rzeczywistość mamy taką, że często się to zdarza. Istotnym aspektem takiej szafki jest to, aby była ona kilkanaście centrum wyższa od poziomu materaca. To nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim ma wpływ na funkcjonalność tego mebla. Szafka nocna może wyróżniać się na tle całej koncepcji aranżacji sypialni. W przypadku tego akurat mebla brak spójności z pozostałym wystrojem nie będzie błędem.

 

Sypialnia to miejsce, które bardzo często jest wykorzystujemy jako „magazyn” naszych ubrań. Przyda się więc szafa na nie. W tym wypadku wiele do powiedzenia ma wspominany już kilkukrotnie metraż. Jeśli sypialnia jest niewielka, to na pewno warto rozważyć zakup szafy z przesuwanymi drzwiami. Praktycznym pomysłem może się okazać mebel, który ma w środku punktowe oświetlenie.

 

A skoro już przy tym jesteśmy. Jaką lampkę nocną wybrać do sypialni? Taką, która będzie spełniała Wasze wymagania. Z pewnym „ale”. Na początek kwestie związane z funkcjonalnością takiego oświetlenia, a dopiero później wygląd zewnętrzny lampy.

 

Jaka powinna być podłoga w sypialni?

 

Przede wszystkim powinna ona zapewniać komfort korzystania z jej. Jednocześnie w sypialni nie musimy się przejmować, tym jaki wysoką wytrzymałość ma materiał wykończeniowy. Chyba, że w mieszkaniu są dzieci.

 

Jednym z najchętniej wybieranych wykończeń podłóg w sypialni jest drewno. Jest ono - w dużym stopniu – przyjemne w dotyku, ciepłe i miękkie. Można więc stwierdzić idealne rozwiązanie w przytulnej sypialni. A nawet dużo bardziej niż płytki lub beton. Jest to zdecydowanie rzadziej wybierane wykończenie podłogi. Właśnie w sypialni. Powód jest dość oczywisty.

 

Ale to wciąż nie wszystkie opcje. Możecie zdecydować się na panele laminowane. W zasadzie jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Dużo tańsze od drewna (czy to w postaci paneli czy parkietu) i łatwe w montażu. Koniecznie jednak – przy wyborze – powinniście zwrócić uwagę na jakość. Jeśli będzie ona niska, to żywotność podłogi wykończonej panelami laminowanymi będzie krótka.

 

 

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?
wtorek, 17 maja 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem.
Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
sobota, 14 maja 2022

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze zasady związane z wystrojem jednego z najbardziej istotnych pomieszczeń w mieszkaniu.
Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
środa, 11 maja 2022

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Z naszego poradnika dowiesz się czym powinna charakteryzować się idealna lokalizacja.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?
Ocena 4.91/5 na podstawie 117 Opinii.