Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
środa, 11 maja 2022

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki

To ona jest wskazywana jako najważniejsza przy zakupie mieszkania. Co to właściwie znaczy najlepsza lokalizacja mieszkania? Czym kierować się przy jej wyborze? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Lokalizacja mieszkania – jakie są możliwości?

 

W zasadzie główne opcje są trzy. Pierwsza z nich to centrum miasta. Charakteryzuje je przede wszystkim znacząca przewaga rynku wtórnego. Nieruchomości z co najmniej kilkudziesięcioletnim stażem. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że są miasta, gdzie udział rynku pierwotnego w centrum, jest znaczący. Taka lokalizacja jest najczęściej wybierana przez osoby młody. Będące na początku swojego dorosłego życia. To miejsce w którym zwykle panuje gwar, ale też wszystkie potrzebne miejsca dla takiej osoby, są w zasięgu ręki.

 

Druga z opcji to przedmieścia. To z kolei lokalizacja zdominowana przez rynek pierwotny. Do jej zalet zalicza się przede wszystkim spokój, bezpieczeństwo i dostęp do terenów zielonych. Ale znowu należy podkreślić wiele zależy tutaj od specyfiki miasta. Przedmieścia najchętniej wybierają rodziny z dziećmi, a także osoby starsze, które chętnie korzystają z uroków tej lokalizacji.

 

Ostatnia opcja jest zarazem najbardziej „pojemna”. To osiedla położone między centrum a przedmieściami. Czym charakteryzuje się największa powierzchniowo część miasta? Generalnie rzecz biorąc ta lokalizacja w mniejszym lub większym stopniu posiada zalety i wady obu opisanych wyżej opcji. Możecie więc kupić mieszkanie położone w niewielkiej odległości od centrum, ale pozbawione charakterystycznego dla niego zgiełku. Za to ze sporą ilością terenów zielonych. Dla wielu osób na pewno brzmi to jak idealna lokalizacja mieszkania. Jeśli jesteście zainteresowani kupnem mieszkania z rynku pierwotnego, to właśnie przy tej opcji, będziecie mieli największy wybór.

 

Najlepsza lokalizacja mieszkania – czym się charakteryzuje?

 

Niezależnie od tego, czy to będą przedmieścia, centrum, czy opcja trzecia, naczelna zasada dotycząca wyboru brzmi tak samo. Przede wszystkim powinniście kierować się swoimi potrzebami i wymaganiami. Miejcie jednak na uwadze, że na przestrzeni lat mogą się one zmieniać. Częstym błędem osób kupujących po raz pierwszy mieszkanie jest założenie, że to tylko na jakiś czas. A to z kolei pociąga zwykle za sobą godzenie się na pewne niedogodności. Chociażby w postaci głośnego zakładu pracy w pobliżu.

 

Najlepsza lokalizacja mieszkania to taka, która w jak największym stopniu odpowiada na Wasze potrzeby i wymogi. Są też pewne ogólne cechy na jakie powinniście zwrócić uwagę. W ogóle to lokalizację mieszkania rozpatruje się w dwóch skalach. Pierwszą w zasadzie już opisaliśmy powyżej. To skala makro. Jak wspomnieliśmy poszczególne opcje ma swoją charakterystykę.

 

Skala mikro to wszystko to, co znajduje się najbliższej okolicy Waszego przyszłego mieszkania. I na tym się teraz skupimy. Zaczniemy od zaplecza handlowo – usługowego. Im bardziej jest ono rozbudowane, a przy okazji różnorodne, tym lepiej. Natomiast obecność sklepów spożywczych – tych małych, ale i dyskontów – to sprawa obowiązkowa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zamieszkali w miejscu z którego przyjdzie Wam się sporo przejść na te podstawowe zakupy, tylko że to słabe rozwiązanie. Różnorodność zaplecza usługowego to przede wszystkim dostęp do miejsc codziennego „użytku”, jak tych, które odwiedza się rzadziej. Drogeria, siłownia, klub fitness itp.

 

Obecność w najbliższej okolicy terenów zielonych i rekreacyjnych, to ogromna zaleta lokalizacji w skali mikro. Oglądając najbliższe otoczenie bloku w którym zamieszkacie warto też zwrócić uwagę na takie sprawy jak bezpieczeństwo pieszych. Kolejna sprawa to czystość i porządek. To wiele Wam powie nie tylko mieszkańcach, ale też i spółdzielni lub wspólnoty w której przyjdzie Wam zamieszkać.

 

Lokalizacja a cena nieruchomości

 

Podstawową zależność wszyscy dobrze znają. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja, to więcej będzie trzeba zapłacić za mieszkanie. Kolejna kwestia to różnica między centrum, a przedmieściami. W tej ostatniej lokalizacji cena nieruchomości jest niższa. Natomiast warto mieć na uwadze pewną kwestię. Mamy tutaj na myśli różnice pomiędzy miastami. Ceny za nieruchomość w tych największych może przyprawić o zawrót głowy.

 

Wciąż jednak są duże ośrodki miejskie, które przyciągają rozsądnymi cenami za metr kwadratowy. Jednocześnie spełniają wszystkie zadania, czy szerzej potrzeby na które ma odpowiadać takie miasto. Tutaj przykładem, który zresztą często podajemy, jest Rzeszów. To jedno z tych niewielu miast w Polsce, które wciąż się rozwija. Jest atrakcyjne dla młodych ludzi z całego regionu. Warto wspomnieć tutaj o strefach ekonomicznych położonych wokół stolicy Podkarpacia.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego właśnie w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Dostępni jesteśmy również w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (wieżowiec Skyres). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą mieszkań.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?
wtorek, 17 maja 2022

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – co warto wiedzieć?

Praktyczne wskazówki dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość pod wynajem.
Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?
sobota, 14 maja 2022

Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze zasady związane z wystrojem jednego z najbardziej istotnych pomieszczeń w mieszkaniu.
Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki
niedziela, 8 maja 2022

Wybór mieszkania – praktyczne wskazówki

Sprawdzone porady związane z szukaniem i zakupem mieszkania.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Najlepsza lokalizacja mieszkania – przydatne wskazówki
Ocena 4.92/5 na podstawie 152 Opinii.