Inwestycja w mieszkanie – przemyślana lokata kapitału
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
czwartek, 3 września 2020

Inwestycja w mieszkanie – przemyślana lokata kapitału

Inwestycja w mieszkanie – przemyślana lokata kapitału

To od lat bezpieczna forma lokowania pieniędzy, przynosząca regularne zyski, jeśli zdecydujecie się na wynajem nieruchomości. Inwestycja w mieszkanie musi być jednakodpowiednio przemyślana i zaplanowana, aby ograniczyć możliwe ryzyko.

 

Bo inwestowanie zawsze się z takowym wiąże. W naszej gestii leży po pierwsze wybór jak najmniej ryzykownego sposobu ulokowania kapitału. Po drugie – w ramach inwestycji rozpoznanie możliwych zagrożeń i ich ograniczenie. Natomiast niezmiennie od lat inwestowanie w mieszkanie jest jedną z najbezpieczniejszych form lokaty swoich pieniędzy. Jak wspomnieliśmy, można również na tym zarobić. I w tym kontekście właśnie trzeba zakup przemyśleć i dobrze go zaplanować.

 

Inwestycja w mieszkanie - rynek pierwotny czy wtórny?

 

To pierwsze pytanie jakie powinniście sobie zadać. W tym wypadku są dwie kwestie, które koniecznie należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze zalety i wady obu rozwiązań z punktu widzenia samego lokalu. Jeśli to ma być mieszkanie pod wynajem, to już na etapie planowania, trzeba zwrócić uwagę na lokalizację, dostęp do istotnych – z punktu widzenia najemców – elementów infrastruktury miejskiej (sklepów, transportu, miejsc rozrywki itd.).

 

Rynek pierwotny i wtórny mają pewne cechy, które warto poznać, właśnie w tym kontekście. Decydując się na kupno mieszkania pod wynajem, chcecie przecież na nim zarobić. Musi więc ono mieć jak najwięcej tzw. „selling point” z punktu widzenia najemców. Jeśli na przykład mają być to studenci, to najlepszą lokalizacją będzie mieszkanie koło uczelni. Na temat rynku wtórnego przeczytacie więcej w tym naszym poradniku. Z kolei z zaletami nowoczesnego budownictwa zapoznacie się w tym miejscu.

 

Drugą kwestią jaką powinniście rozważyć właśnie pod kątem wyboru rynku, to bezpieczeństwo inwestycji i jej rentowność. W tym wypadku zdecydowanie lepiej wypada rynek pierwotny. To właśnie nowoczesne budownictwo jest najchętniej wybierane jako inwestycja w nieruchomość. Będąc właścicielem nowego mieszkania, przede wszystkim zwiększacie szansę wynajęcia takiego lokalu. Co za tym idzie rośnie dochód, który możecie przeznaczyć na ratę. W ten sposób mieszkania spłaca się samo. W zasadzie bez ingerencji w Wasz portfel.

 

Czy kupno mieszkania to bezpieczna inwestycja?

 

To pytanie na które na pewno każdy inwestor chciałby poznać odpowiedź. Zważywszy na sytuację na rynku mieszkaniowym (rosnące ceny nieruchomości i najmu) i szybko „podnoszącą się” inflację (co jest wynikiem między innymi epidemii koronawirusa), eksperci wskazują, że to pewna i bezpieczna forma lokaty własnych pieniędzy.

 

Dla równowagi należy dodać, że ceny nieruchomości zapewne w końcu wyhamują. Natomiast nie stanie się to w najbliższym czasie. To dobra informacja zarówno dla osób, które traktują kupno mieszkania jako inwestycję długofalową, jak i dla decydujących się na tak zwane flippowanie nieruchomości. To nabycie starszego lokalu, która wymaga remontu. Jego wykonanie podnosi cenę takiego mieszkania. I to właśnie zysk z punktu widzenia inwestora.

 

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – lokalizacja

 

To ona jest najważniejsza, wręcz kluczowa, jeśli zależy Wam na zysku. Wspomnieliśmy już o pewnych aspektach przy jej wyborze, jeśli grupą docelową mają być studenci. Ale lokalizacja mieszkania obok uczelni nie jest jedyną wartością dodaną z punktu widzenia żaków. Wiele młodych osób szuka lokali bliżej centrum miasta. A więc miejsca z największą ilością ośrodków kulturalnych, a także pubów i klubów. Powinniście to wziąć pod uwagę, decydując się na inwestycję w mieszkanie pod wynajem właśnie dla studentów.

 

Rzeszów jest miastem w którym funkcjonuje kilka szkół wyższych. Liczba studentów jest naprawdę imponująca. Specyfika miasta (transport, infrastruktura itd.) daje możliwość znalezienia i zakupu mieszkania w lokalizacjach, które godzą wspomniane wyżej potrzeby braci studenckiej. W swojej ofercie posiadamy nieruchomości w takich miejscach. To między innymi osiedle Nova Graniczna i Tarasy Nad Zalewem (oba osiedla powstaną w okolicy Alei Powstańców Warszawy).

 

Oczywiście studenci nie są jedyną (chociaż największą) grupą potencjalnych najemców. Inwestor może również czerpać z zyski z wynajmowania mieszkania osobom startujących w dorosłym życiu lub młodym rodzicom. W tym wypadku szukając odpowiedniej lokalizacji, trzeba zwrócić uwagę na inne kwestie. Obie te grupy najemców mają swoje indywidualne wymogi.

 

I kiedy szukacie mieszkania jako inwestycji właśnie pod wynajem, powinniście wejść na chwilę w ich skórę. Zastanowić co będzie wartością dodaną z punktu widzenia obu grup. Na pewno bliskość sklepów, tych z najpotrzebniejszymi towarami, jak i galerii handlowych. Tereny zielone i miejsca rekreacyjne w niedalekiej odległości również zwiększają szansę na wynajęcie mieszkania.

 

Dla rodzin z małym dzieckiem zaletą lokalizacją będzie spokój w najbliższej okolicy. I oczywiście jej bezpieczeństwo. Jeśli grupą docelową mają być właśnie oni, warto rozważyć inwestycję w mieszkanie znajdującej się z dala od centrum. W tym wypadku najczęściej wybierane są przedmieścia z dobrym dojazdem do centralnej części miasta, jak w przypadku osiedli Bella Dolina (ul. Lubelska) czy też Paderewskiego Park (ul. Paderewskiego).

 

Inwestycja w mieszkanie jest bezpieczną lokatą pieniędzy, ale nie zwalnia to od poczynienia pewnych kroków, aby dodatkowo zmniejszyć potencjalne ryzyko, zarazem zwiększając rentowność inwestycji. W procesie zakupu przyda się pomóc. I to zarówno na etapie wyszukiwania mieszkania, kwestii formalnych i prawnych zakupu, jak i ewentualnego zarządzania taką nieruchomością. Taką pomoc uzyskasz od pracowników Biura Sprzedaży firmy DevelopRes.

 

 

 

 

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego
niedziela, 31 lipca 2022

Inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego

Wszystko co powinniście wiedzieć, zanim zdecydujecie się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego.
Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?
sobota, 30 lipca 2022

Pierwsze mieszkanie – jak je kupić?

Wszystko na temat zakupu pierwszego mieszkania. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę.
Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?
piątek, 29 lipca 2022

Rynek pierwotny i wtórny – jakie są różnice?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Inwestycja w mieszkanie – przemyślana lokata kapitału
Ocena 4.71/5 na podstawie 31 Opinii.