demo
Udostępnij:
02 grudnia 2017

Mieszkanie w centrum miasta – zalety i wady

Zwykle gdy zastanawiamy się na zakupem, kierujemy się raczej ucieczką z zatłoczonym miast. Mieszkanie w centrum może mieć jednak swoje zalety. Wiele zależy od miasta, ale i lokalizacji samego osiedla.

Wszędzie blisko

To chyba najczęściej wymieniana zaleta mieszkania w centrum. Taka lokalizacja zapewnia dostęp do urzędów, przedszkoli, szkół, a także sklepów. W niektórych miastach również galerie handlowe zlokalizowane są właśnie w centrum. Kolejna zaleta to dostęp do szerokiej gamy miejsc w których można spędzić miły wieczór ze znajomymi.

Mieszkanie w takiej części miasta to przede wszystkim wybór dla osób, które chcą i lubią być w centrum wydarzeń. Trzymają rękę na pulsie, korzystając z większości wydarzeń kulturalnych dziejących się zazwyczaj w w tej części miasta. Dzięki mieszkaniu blisko centrum bez większego problemu będzie się można na nie dostać. I naprawdę w pełni korzystać z tych możliwości. Mieszkanie na obrzeżach miasta rozleniwia. Nie każdy chce spędzać sporo czasu (czasem nawet kilka godzin) na dostaniu się do centrum, a potem powrót do siebie. Mieszkanie na obrzeżu to raczej wybór dla osób ceniących sobie spokój, rodzinę i domowe ognisko.

Wróćmy jednak do centrum. Wbrew temu co mogłoby się wydawać na podstawie poprzedniego akapitu, to taka lokalizacja nie jest jedynie dobrym wyborem dla osób ceniących głównie rozrywkę. Bo centra miast to wciąż serce miejskiego biznesu (mimo tego, że wiele firm swoje filie buduje poza nim). To tutaj będzie nam najprościej znaleźć pracę. Do tego – blisko domu. To jak duży będziemy mieli wybór jest oczywiście zależne od miasta na które się zdecydujemy. Nie powinniśmy mieć jednak z tym większych problemów.

Jeżeli miasto oferuje dobrą komunikację miejską, to dodatkowo można po stronie zalet zapisać to, że bez większego problemu dostaniecie się poza nie. Tak naprawdę to właśnie lokalizacja osiedla ma ogromny wpływ na kwestię zalet i jego wad. Mieszkanie w centrum zwykle łączy się z kupnem mieszkanie z rynku wtórnego. W Rzeszowie jednak powstaje osiedle SkyRes w centrum miasta. Dzięki temu można wybrać nowoczesne mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji.

W Rzeszowie jednak powstaje nowoczesne osiedle SkyRes w sercu miasta. Dzięki temu można wybrać nowoczesne mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji. Nie dość, że jest z niej blisko do bezpośredniego centrum miasta i rynku, gdzie toczy się życie kulturalne i towarzyskie miasta, to łatwo się również będzie z Rzeszowa wydostać. W niedalekiej odległości od Osiedla Skyres znajduje się wjazd na autostradę A4, jak również lotnisko Jasionka. To duży plus dla osób ciekawych świata, lubiących podróżować.

Wróćmy do kwestii mieszkania w centrum. Daje ono spore wiele możliwości osobom, które nie posiadają samochodu. Wspominana już komunikacja miejska, ale również fakt, że wszędzie można dotrzeć pieszo lub rowerem. Chociaż z drugiej strony kwestia ścieżek w centrum to pięta achillesowa wielu miast. Na szczęście jednak jeśli chodzi o drogi przeznaczone właśnie dla rowerów jest od paru lat dużo lepiej w wielu miejscowościach.

Może być głośno

To z kolei najczęściej wymieniana wada. Centrum miasta to często gwar, niecichnący nawet w nocy. W tym wypadku znowu wiele zależy od tego w jakim miejscu jest zlokalizowane mieszkanie. Przykładowo osiedle Skyres nie jest położone w bezpośredniej odległości od „głośnej” części Rzeszowa. Też warto wziąć pod uwagę, że władze miast coraz chętniej i częściej wyrzucają np. ruch samochodowy bezpośrednio z centrum. Dzięki temu mieszkańcy mają ciszej pod oknami. Takie rozwiązania starają się wprowadzać przede wszystkim największe miasta mające do tej pory problem z ruchem samochodowym.

Często wymienianą wadą jest brak lub niewielki dostępów do terenów zielonych, gdzie można w przyjemnym otoczeniu spędzić wolny. W tym wypadku znowu musimy wziąć pod uwagę miasto w którym szukacie swojego nowego mieszkania. W niektórych faktycznie próżno szukać parków w centrum. Warto też sobie zadać pytanie, czy potrzebujecie, aby były one zaraz pod oknem.

Nie można nie wspomnieć o kwestii jakości powietrza. To oczywiście problem dowolnej lokalizacji w mieście. Na pewno, jeśli bezpośrednia okolica to stara zabudowa kamienic, wciąż jeszcze trzeba liczyć się ze smogiem. Chociaż ostatnie nagłośnienie sprawy być może spowoduje, że w końcu rozwiązany zostanie temat ogrzewania mieszkań „czym popadnie”. To z kolei da szansę na poprawę jakości powietrza w centrum i jego najbliższych okolicach.

Czy wybór dla mnie?

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które wskażą nam najbardziej komfortowe z naszego punktu widzenia miejsca. I wcale nie musi być to ścisłe centrum miasta. W tym momencie jednak skupimy się właśnie na nim. Mieszkanie w centrum to najbardziej prestiżowa i atrakcyjna lokalizacja. Pytanie w tym wypadku brzmi czy nas to interesuje? Są osoby dla których „wartością dodaną” jest możliwość pochwalenia się takim miejscem zamieszkania. Często wiąże się to z wyższym statusem społecznych. To też dla wielu osób bardzo istotne.

Kolejnym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, to czy jesteśmy w stanie zgodzić się na pewne niedogodności? Te ostatnie w dużym stopniu zależą od miejsca i oczywiście miasta w którym chcemy zamieszkać. Takie niedogodności mogą występować w różnej natężeniu. I nie w każdym mieście.

Jeśli chodzi o mieszkaniu w centrum to niedogodnością może być na wspominany już niedostateczny dostęp do terenów zielonych. To bolączka wielu miast w Polsce. To szczególnie pod uwagę powinny wziąć osoby starsze i rodziny z dziećmi. W przypadku seniorów nie tylko lokalizacja ma znaczenie. Bardzo ważne jest to w jaki sposób urządzimy ich mieszkanie. W tym wypadku bierze się pod uwagę nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo (kilka porad znajdziecie w tekście „Mieszkania dla seniora – o czym pamiętać”).

Centrum miasta to zdecydowanie lepszy wybór dla osoby młodej, która nad ciepło domowego ogniska, stawia sobie ciągły rozwój. Chcąca - jak zostało wspomniane- trzymać rękę na pulsie miasta. Co oczywiście nie oznacza, że wybór powinien być pochopny. Najpierw należy dokładnie przejrzeć oferty. Odpowiedzieć sobie też na pytanie, czy jesteśmy w stanie zapłacić nieco więcej niż w przypadku mieszkania na obrzeżach.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN