Jak zaplanować i przeprowadzić remont łazienki?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 11 września 2021

Jak zaplanować i przeprowadzić remont łazienki?

Jak zaplanować i przeprowadzić remont łazienki?

Zainwestowaliście w mieszkanie z rynku wtórnego i czeka Was proces jego odświeżenia? Poniżej znajdziecie porady związane z zaplanowaniem i przeprowadzeniem remontu łazienki. Jednego z dwóch najbardziej istotnych pomieszczeń w mieszkaniu.

 

Kiedy przeprowadzić remont łazienki?

 

To jedno z pierwszych pytań na jakie należy sobie odpowiedzieć. Niezależnie od tego, czy dopiero kupiliście mieszkanie i będziecie je chcieli odświeżyć, czy decydujecie się na – odkładany przez parę lat – remont łazienki. Zależnie od jego zakresu pomieszczenie to będzie w zasadzie wyłączone z użytku przez kilka lub kilkanaście dni. To czas, kiedy korzystanie z łazienki będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

 

Dlatego dobrym okresem na odświeżenie tego pomieszczenie jest lato i urlop. Wysłanie rodziny na kilka dni pozwoli zaplanować, a następnie przeprowadzić remont łazienki. I też warto tutaj zaznaczyć, że okres letni – ze swoją pogodą – z punktu widzenia prac wykonywanych w opisywanym pomieszczeniu jest bardziej przyjazny.

 

Pytanie to można rozpatrywać jeszcze pod innym kątem. Kiedy jest najwyższy czas na przeprowadzenie remontu łazienki? Kilkunastoletnie użytkowanie tego pomieszczenia to dobry moment, aby mu się dokładnie przyjrzeć.

 

Plan i działania związane z remontem łazienki

 

Ten pierwszy jest obowiązkowy. Po pierwsze pozwoli Wam ocenić ilość prac do wykonania i czas, jaki przyjdzie na nie poświęcić. Po drugie przygotowanie planu remontu łazienki, to również określenie kosztów, jakie przyjdzie ponieść. I też możliwość określenia pewnej „górki” finansowej, jaką należy uwzględnić w przypadku remontowania łazienki. Bo ta z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie w czasie jego trwania wykorzystana.

 

Podstawowy planu remontu:

 

  • usunięcie starej glazury,

  • prace związane z hydrauliką,

  • wymiana grzejników,

  • instalacja elektryczna,

  • montaż podwieszanego sufitu,

  • wyrównanie ścian,

  • położenie nowych płytek.

 

Ostatnim krokiem jest nowej armatury, luster i mebli. To oczywiście jedynie ogólny wzór planu remontu łazienki. Bez trudu można go dostosować do własnych potrzeb i wymogów związanych z odświeżeniem tego pomieszczenia w Waszym wypadku.

 

Jak długo trwa remont łazienki?

 

Poniekąd na to pytanie już odpowiedzieliśmy, ale teraz skupimy się na całym procesie związanym z odświeżeniem tego pomieszczenia, a nie jedynie na samych pracach. Po pierwsze są sytuacje w których zanim przeprowadzicie remont łazienki będziecie musieli uzyskać zgodę na jego wykonanie. Jeśli mowa o mieszkaniu w bloku, to zgłosić będzie się trzeba do spółdzielni w momencie, gdy odświeżenie tego pomieszczenia będzie ingerować w części wspólne budynku. W przypadku domu potrzebne będą zgody w sytuacji, gdy prace obejmą sieć i przyłącza cieplne i kanalizacyjne. Należy również zgłosić prace, które będą związane z przegrodami zewnętrznymi budynku. Mamy tutaj na myśli chociażby ściany i dach.

 

To pierwszy krok, którego czasu trwania trudno ustalić. Kolejny to dostęp do ekipy remontowej. Po pierwsze – potrzebę zatrudnienia trzeba zgłosić zdecydowanie wcześniej niż termin odświeżenia łazienki. Najlepsze ekipy remontowe mają zwykle zapełniony kalendarz. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to jak wspomnieliśmy, najlepiej przeprowadzić prace związane z odświeżeniem łazienki.

 

Wpływ na czas trwania remontu będzie miała też powierzchnia pomieszczenia, zakres zmian i zdarzenia losowe. Dlatego dość trudno jednoznacznie określić, ile zajmie Wam remont łazienki. A na pewno najlepiej zakładać scenariusz pesymistyczny i na to się przygotować.

 

Podobnie sytuacja wygląda z kosztem prac przy remoncie łazienki. Ten może być naprawdę różny. Zależy on między innymi od tego co będzie odświeżane w tym pomieszczeniu, ekipy fachowców, ale także projektu łazienki.

 

Cały remont należy zacząć właśnie od tego ostatniego. Projekt nowej aranżacji łazienki można przygotować lub zlecić to profesjonalistom. To oczywiście pociąga za sobą dodatkowy koszt. Sama aranżacja, której cenę warto doliczyć do remontu łazienki, też może być różna pod względem finansowych potrzeb. Jeśli decydujecie się na prosty wystrój, to będzie on oczywiście niższy.

 

Remont łazienki – samemu czy z ekipą fachowców?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od co najmniej kilku czynników. Chociażby zakresu prac jakie będą musiały zostać wykonane. Natomiast jeśli nie macie żadnego doświadczenia dotyczącego remontu w mieszkaniu, to lepiej zdecydować się na fachowców. Zwłaszcza w sytuacji w której prace będą dotyczyły na przykład położenia nowych płytek.

 

Oczywiście można zrobić to samemu, ale jeśli brakuje Wam doświadczenia, to warto mieć „z tyłu głowy” kwestie ewentualnych poprawek. Nierzadko kosztownych. Chcąc uniknąć zatrudnienia fachowców siłą rzeczy i tak będzie trzeba ich zatrudnić. W przypadku, gdy na remontach zjedliście zęby nie będziecie mieli problemu z oceną tego, co można zrobić samemu. A z czym lepiej udać się do fachowców.

 

Łazienka to pomieszczenie w którym niezwykle istotnym aspektem jest bezpieczeństwo i funkcjonalność. W mniejszym stopniu – jego wygląd. Natomiast na wszystkie te kwestie warto spojrzeć w czasie remontu tego pomieszczenia i tworzenia nowego wystroju.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?
piątek, 24 września 2021

Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie – co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się czy inwestycja w nieruchomość w Rzeszowie to dobry pomysł? Zajrzyj do naszego poradnika.
Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących
wtorek, 21 września 2021

Malowanie mieszkania – wskazówki dla początkujących

Z naszego poradnika dowiesz się jak pomalować mieszkanie. I tego czym należy się zainteresować przed tym procesem.
Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady
piątek, 17 września 2021

Jak powinno wyglądać mieszkanie pod wynajem. Praktyczne porady

Chcesz zainwestować w nieruchomość pod wynajem? Z naszego poradnika dowiesz się jak ją zaaranżować.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak zaplanować i przeprowadzić remont łazienki?
Ocena 4.86/5 na podstawie 270 Opinii.