Urządzanie niewielkiej łazienki - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Jak urządzić niewielką łazienkę?

Jak urządzić niewielką łazienkę?

To pomieszczenie stawia przed nami wiele wyzwań. Zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią. Zaprojektowanie małej łazienki to spore wyzwanie, ale przy pewnym zaangażowaniu, możemy stworzyć funkcjonalne i przytulne pomieszczenie.

 

Oszczędzamy na… wszystkim

 

Dotyczy to między innymi wymiarów poszczególnych „sprzętów”, które się w tym pomieszczeniu znajdą. Począwszy od pralki, przez kabinę prysznicową po miskę WC. Każde parę centymetrów mniej, to więcej miejsca na inne elementy wystroju łazienki. To również większa swoboda. Co nie pozostaje bez znaczenia dla funkcjonalności tego pomieszczenia. W przypadku wspominanej miski ustępowej często stosowanym rozwiązaniem w przypadku małych łazienek, są modele wiszące. Montowane w ścianach. Dzięki temu cała instalacja jest w niej ukryta. A to oznacza więcej miejsca.

 

Kabina prysznicowa czy wanna?

 

W akapicie wyżej pojawiła się już sugestia dotycząca wyboru konkretnego rozwiązania, ale oczywiście warto przejść cały ten proces samemu. Zarówno kabina prysznicowa, jak i wanna mają swoje zalety i też wady. W przypadku niewielkiej łazienki to pierwsze rozwiązanie wydaje się być bardziej oczywistym. Za kabiną prysznicową – poza niewielkimi wymiarami – przemawia również oszczędność wody. Znaczenie ma to zwłaszcza przy większej liczbie użytkowników. Więcej na temat obu rozwiązań można znaleźć w tekście „Wanna czy prysznic – na co się zdecydować?”.

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

 

Jest parę prostych tricków, które pozwolą ją optycznie powiększyć. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest odpowiednie oświetlenie. Zresztą ten sposób stosuje się również w przypadku innych pomieszczeń w niewielkim mieszkaniu. Jeśli chcemy optycznie powiększyć łazienkę, to ważne jest nie tylko sposób montażu oświetlenia, ale również jego barwa i natężenie. Dobrym rozwiązaniem będą lampy dające światło rozproszone. Często montuje się oświetlenie funkcjonalne (na przykład przy lustrze).

 

W niewielkiej łazience warto postawić na jasne kolory. Dzięki temu tworzymy przestrzeń, która nie przytłacza. Urządzając to pomieszczenie, zdecydujmy się na biel, szarości albo pastelowy błękit.

 

Kolejne sposoby dotyczące aranżacji małych łazienki związane są z umieszczeniem w niej płytek. Po pierwsze decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy wybrać te, które odbijają światło. Jak zostało wspomniane już wyżej, wybór kolorów również w przypadku płytek jest ograniczony. Stawiamy na jasne, chłodne kolory.

 

Aby nie stworzyć poczucia chaosu w małym pomieszczeniu, lepiej zdecydować się na płytki o większych wymiarach. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tzw. dekory. Dzięki płytkom z nim można chociażby stworzyć pewne – oczywiście umowne – granice w danym pomieszczeniu. Wydzielić w łazience miejsce na kabinę prysznicową, czy WC.

 

Jeśli zdecydujemy się na nie, trzeba pamiętać o pewnej kwestii. Jeśli mamy niewielką łazienkę długą, ale wąską, to wybierzmy płytki z dekorami poziomymi i szerokimi. W sytuacji gdy chcemy wydłużyć to pomieszczenie, stawiamy na model pionowymi z takimi też dekorami. I na koniec jeszcze jedna rada. W małej łazience lepiej sprawdzą się prostokątne płytki.

Artykuły

Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego. Pułapki, których należy unikać.
niedziela, 27 września 2020

Inwestycja w mieszkanie z rynku wtórnego. Pułapki, których należy unikać.

W jaki sposób nie wpaść w pułapkę, która narazi na spore finansowe straty? Dowiecie się tego z naszego poradnika.
Inwestycja w mieszkanie – jakich błędów należy unikać?
piątek, 25 września 2020

Inwestycja w mieszkanie – jakich błędów należy unikać?

Chcesz zainwestować swoje pieniądze w nieruchomość? Sprawdź jakie pułapki na Ciebie czekają.
Poradnik inwestora – aranżacja mieszkania na wynajem dla studentów
środa, 23 września 2020

Poradnik inwestora – aranżacja mieszkania na wynajem dla studentów

Wskazówki dzięki którym stworzysz idealny wystrój mieszkania dla studentów

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Jak urządzić niewielką łazienkę?
Ocena 4.98/5 na podstawie 126 Opinii.