7 błędów popełnianych przy aranżacji łazienki
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

7 błędów popełnianych przy aranżacji łazienki

7 błędów popełnianych przy aranżacji łazienki

To jedno z dwóch pomieszczeń w mieszkaniu, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu. Błędy w aranżacji łazienki popełniane są nie tylko przez amatorów. Zdarzają się one również tym, którzy na tym temacie „zjedli zęby”.

 

Z czego wynikają błędy popełniane przy aranżacji łazienki?

 

Po pierwsze to bardzo charakterystyczne pomieszczenie, w którym pewne rozwiązania z innych miejsc w mieszkaniu się nie sprawdzają. Po drugie łazienka to zwykle niewielka powierzchnia. Miejsce, w którym trzeba zmieścić co najmniej kilka funkcji. Zwykle błędy popełniane przy aranżacji łazienki wynikają z braku wiedzy i doświadczenia. Problemem bywa też chęć przeniesienia rozwiązań podpatrzonych u kogoś innego w skali 1 do 1. Zwykle cierpi na tym funkcjonalność tego pomieszczenia.

 

1. Zbyt małe odległości między sanitariatami

 

To jeden z najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienki. Niekoniecznie jest on efektem niewielkiej przestrzeni tego pomieszczenia. Często to skutek złego rozplanowania. Jeśli wykonując poranną toaletę przy umywalce, zawadzasz stopą o brzeg wanny albo kabiny prysznicowej, to znak, że w wystroju łazienki popełniłeś błąd.

 

Każdy z sanitariatów – w miarę możliwości – powinien mieć dostęp do przestrzeni w której będzie można swobodnie wykonać czynności z nim związane. I to złota zasada aranżacji łazienki.

 

2. Niezapewnienie bezpieczeństwa

 

Łazienka to, obok kuchni, pomieszczenie w którym zdarza się statystycznie najwięcej wypadków. Już na etapie remontu warto zadbać o bezpieczeństwo domowników. Co grozi im w tym miejscu mieszkania? Najczęściej to śliska i mokra podłoga. I to właśnie na nią trzeba zwrócić baczną uwagę. Płytki to najczęściej wybierane rozwiązanie w tej części mieszkania. Aby były bezpieczne powinny spełniać pewne wymogi. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym poradniku, w którym między innymi opisaliśmy parametry płytek.

 

Bezpieczna łazienka to taka, w której nie grozi nam poparzenie. Baczną wagę należy do tego przyłożyć, jeśli w mieszkaniu jest dziecko. Rozwiązaniem, które od kilku lat stosuje się właśnie po to, aby ograniczyć ryzyko poparzenia, są baterie termostatyczne.

 

Pamiętajcie jeszcze o jednej sprawie. W łazience musi się znaleźć miejsce do przechowywania detergentów. Dobrze zabezpieczone i chronione przed ciekawskimi oczami dzieci.

 

3. Nieprawidłowe oświetlenie

 

W wyniku tego błędu przy aranżacji łazienki cierpi jej funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dwa filary wystroju wnętrz. W starych mieszkaniach – kilkadziesiąt lat temu – w łazience zwykle było jedno górne źródło światła. O ile spełnia ono swoją rolę, to w tym pomieszczeniu powinno być kilka punktów świetlnych. W nowych łazienkach bardzo często pojawia się kabina prysznicowa (w sensie jako jedyny sanitariat do kąpieli). Dla bezpieczeństwa powinna mieć ona własne światło. Oczywistością są również punkty świetlne przy lustrze.

 

To jednak nie wszystko na co należy zwrócić uwagę. Nieprawidłowo oświetlona łazienka, to również źle dobrane parametry. Mamy tutaj na myśli między innymi temperaturę barwową. Koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika „Oświetlenie w mieszkaniu – o czym trzeba wiedzieć. Znajdziecie tam między innymi informacje o najważniejszych parametrach.

 

4. Źle dobrane płytki

 

O tej kwestii wspomnieliśmy w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa w łazience. Ale dobranie płytek do łazienki, to nie tylko kwestia takich parametrów jak nasiąkliwość. Istotna jest również ich kolorystyka, kształt i wzór. Za przykład posłuży aranżacja małej łazienki. Płytki o niewielkich wymiarach mogą ją przytłoczyć. Jeśli chcemy optycznie powiększyć łazienkę, lepiej postawić na jasne barwy. Ciemne kolory mogą przytłoczyć to miejsce w mieszkaniu.

 

Na podłodze w niewielkiej łazience świetnie sprawdzą się płytki z mocnym wzorem. Na przykład 3D. W ten sposób można nadać głębi temu pomieszczeniu. Dodatkowo tworzą ciekawą i przyciągającą wzrok aranżację.

 

5. Nieodpowiednie meble w łazience

 

W przypadku tego błędu zwykle problem dotyczy ich wielkości. Wiadomo – w niewielkiej łazience ogranicza nas przestrzeń. Ale nawet jeśli macie spory metraż, to wcale nie powinno być wytłumaczeniem dla umieszczania masywnych mebli w tym pomieszczeniu. W łazience musi się znaleźć miejsce do przechowywania wszystkich potrzebnych przedmiotów i urządzeń - to fakt. Natomiast niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest tworzenie z tego pomieszczenia przechowalni na wszystko co nie zmieściło się w innych częściach mieszkania.

 

6. Źle przeprowadzony remont

 

Oczywiście ten temat zasługuje na oddzielny poradnik (i w niedługim czasie się on pojawi), natomiast chcieliśmy go zasygnalizować, bo nieodpowiednio zrobiony remont ma bezpośredni wpływ na aranżację łazienki.

 

Problemem może być na przykład źle rozplanowana elektryka. Ma to wprost przełożenie na aranżację oświetlenia w tym pomieszczeniu. Kolejnym błędem popełnianym przy remoncie jest wybór słabej jakości materiałów. Trzeba sobie zdać sprawę z jednej bardzo istotnej sprawy. Łazienka to miejsce narażone na uszkodzenia (między innymi mechaniczne). Efektem takiej sytuacji jest stworzenie niebezpiecznej sytuacji dla mieszkańców. Tutaj za przykład posłużą pęknięte płytki.

 

Jakość materiałów i ich dostosowanie do wymogów jakie stawia łazienka, powinny być na pierwszym miejscu. Nie można na nich oszczędzać. Bardzo szybko się to na nas zemści.

 

7. Ślepe podążanie za modą

 

Ten akurat błąd nie jest charakterystyczny jedynie dla aranżacji łazienki. Pilne śledzenie trendów w wystroju wnętrz i bezmyślne wprowadzanie ich do swojego mieszkania może się skończyć naruszeniem dwóch podstawowych zasad, o których już wyżej wspomnieliśmy. To funkcjonalność i bezpieczeństwo w mieszkaniu. Naprawdę lepiej kilka razy przemyśleć, czy dane - nawet ładnie wyglądające - rozwiązania sprawdzą się w naszej łazience.

 

Unikając wyżej opisanych błędów można stworzyć idealną aranżację tej części mieszkania. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Jak w przypadku aranżacji innych pomieszczeń, tak i do stworzenia funkcjonalnego wystroju łazienki, trzeba się przede wszystkim dobrze przygotować.

Artykuły

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – krok po kroku
poniedziałek, 25 stycznia 2021

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – krok po kroku

Jak wygląda proces kupna używanego mieszkania? Jakie aspekty koniecznie trzeba wziąć pod uwagę?
Remont kuchni – wszystko co trzeba o nim wiedzieć
piątek, 22 stycznia 2021

Remont kuchni – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Remont kuchni bywa wyzwaniem kosztownym i czasochłonnym. Dowiedz się w jaki sposób usprawnić ten proces.
Remont łazienki  - wszystko co trzeba o nim wiedzieć
wtorek, 19 stycznia 2021

Remont łazienki - wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować w czasie remontu. Jak wykonywać kolejne prace.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

7 błędów popełnianych przy aranżacji łazienki
Ocena 4.81/5 na podstawie 298 Opinii.