Zakup mieszkania od dewelopera. Co musisz wiedzieć?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Zakup mieszkania od dewelopera. Co musisz wiedzieć?

Zakup mieszkania od dewelopera. Co musisz wiedzieć?

To jedna z najbardziej popularnych opcji zakupu nieruchomości. Wybierana przez osoby młode, rozpoczynające dorosłe życie, ale jak i również rodziny z dziećmi. Zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera wymaga wstępnego przygotowania, aby już podczas pierwszego spotkania z działem sprzedaży mieć świadomość posiadanych możliwości przy wyborze inwestycji.

 

Dlaczego wybieramy mieszkania od dewelopera?

 

Jak już zostało wspomniane to bardzo popularna opcja. Na rynku nieruchomości spotkasz się z mieszkaniami (często kilkudziesięcioletnimi) z rynku wtórnego, które miały już swoich właścicieli, a także nowoczesnym budownictwem prostu z rynku pierwotnego.Pierwsze rozwiązanie, czyli zakup mieszkania z rynku wtórnego ma swoich zwolenników. Często takie nieruchomości są kupowane w celu wynajmowania ich osobom trzecim. W ten sposób na nich zarabiając.

Wybór nowego mieszkania przede wszystkim motywowany jest chęcią wprowadzenia zmian w swoim życiu. Szukamy miejsca w dobrej lokalizacji. Osiedla, na którym będziemy mogli korzystać z szerokiego asortymentu sklepów, ale również bogatego w tereny zielone i rekreacyjne. Wybór rynku pierwotnego bardzo często jest też związany z rozbudowaną infrastrukturą drogową. Istotną sprawą jest możliwość szybkiego dostania się w różne punkty miasta i jak najkrótszy czas spędzony na powrocie do domu. Rynek pierwotny wybierany jest również ze względu na jakość materiałów i nowoczesne technologie wykorzystane przy budowie.

 

Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt

 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz rynek pierwotny czy wtórny, najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z oferty banku. Kredyt na mieszkanie to oddzielny i rozbudowany aspekt procesu zakupu nieruchomości. Warto zapoznać się z formalnościami, jaki przyjdzie Ci załatwić. Doskonałe poruszanie się w tym temacie (dzięki rozbudowanej wiedzy) da ci możliwość na szybsze przebrnięcie przez zakup wymarzonego „eM”, ale przede wszystkim zakończyć go sukcesem. Dodatkowo pozwoli Ci uniknąć pewnych pułapek czyhających na osoby niezorientowane w meandrach tego procesu.

 

Wróćmy do kwestii kredytowych. Zakup mieszkania od dewelopera w oparciu o na kredyt bankowy jest bezpieczny. Warto też zwrócić uwagę na to, że banki chętniej udzielają pożyczki właśnie na nabycie nowoczesnej nieruchomości. Nie oznacza to w żadnym wypadku, że nie musisz spełnić pewnych warunków. Przede wszystkim ważna jest Twoja zdolność kredytowa. Oczywiście bank przed przedstawieniem Ci oferty dokona odpowiedniego researchu, jednakże Ty również samodzielnie możesz zasięgnąć takich informacji jeszcze przed wizytą w placówce bankowej. To też pozwoli Ci zorientować się na jaką ofertę kredytową możesz liczyć.

 

Rachunek powierniczy dewelopera

 

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, które jeszcze nie istnieje na rynku w sposób fizyczny, czyli inwestycja budowlana nie jest zakończona, warto wziąć pod uwagę sprawę tzw. rachunku powierniczego, który został doprecyzowany w ustawie deweloperskiej.

 

Deweloper musi go posiadać w sytuacji, w której sprzedaje mieszkania jeszcze niewybudowane. Na przykład z terminem oddania za rok. Na taki rachunek założony w banku spływają pieniądze od osób, które podpisały umowę deweloperską. Jest on zabezpieczeniem sytuacji, w której z jakiegoś powodu budowa nie zostanie dokończona. Deweloper będzie musiał zwrócić całość zapłaconej przez Ciebie kwoty, na przykład w sytuacji, w której ogłosi upadłość.

 

Umowa przedwstępna o nabyciu nieruchomości

 

Można ją określić mianem prawnego przyrzeczenia dwóch stron (w tym wypadku to Ty jako kupujący i deweloper jako sprzedający) do zawarcia umowy w przyszłości. Jeśli ją podpiszesz, to firma dysponująca nieruchomości zobowiązuje się do wyłączenia jej z obiegu, czyli na przykład zniknie ona z katalogu mieszkań dewelopera. To zobowiązanie trwa do momentu w którym Ty jako nabywca dopełnisz formalności. W podobny sposób działa umowa rezerwacyjna. Warto jednak wiedzieć, że umowa przedwstępna ma większą moc prawną. Po drugie dotyczy ona mieszkań, które już zostały wybudowane i oddane do użytku.

 

Jak sprawdzić dewelopera?

 

To pytanie, które bardzo często pojawia się wśród osób, które chcą zdecydować się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Zacznijmy od kwestii finansowych. W jaki sposób sprawdzić dewelopera w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy)? Po pierwsze musisz znać podstawowe dane firmy. Mamy tutaj na myśli NIP i numer w KRS. Na rynku istnieją firmy, które kompleksowo zajmują się ewidencjonowaniem firm pod kątem wypłacalności dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli nie znasz się na takich kwestiach, to lepiej faktycznie wybrać profesjonalną firmę.

 

Sprawdzając dewelopera trzeba również zwrócić uwagę na jego historię. Przede wszystkim okres jego działalności na rynku, ale również w jaki sposób przebiegały jego dotychczasowe inwestycje. Czy nie dochodziło do opóźnień oraz przestojów w budowie,
a nawet zaniechania. Badając wiarygodność dewelopera sceptycznie podchodź do opinii w sieci.

 

Koniecznie przed zawarciem umowy zakupu mieszkania od dewelopera musisz sprawdzić, czy posiada on pozwolenie na budowę oraz kto jest właścicielem gruntu na którym ma w najbliższej przyszłości powstać Twoje mieszkanie. Dobrze również jest sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego.

 

 

Artykuły

Czy warto kupić  dom w zabudowie szeregowej ?
sobota, 6 marca 2021

Czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej ?

Z naszego poradnika dowiesz się dlaczego dom w szeregówce jest tak często wybierany.
Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru
środa, 3 marca 2021

Kupno mieszkania w centrum – zalety i wady takiego wyboru

Kto powinien wybrać centrum jako lokalizację mieszkania? Podpowiadamy
Jak kupić mieszkanie pod wynajem
niedziela, 28 lutego 2021

Jak kupić mieszkanie pod wynajem

Poradnik z którego dowiecie się jak szukać i kupić mieszkanie, które będzie przyciągać najemców.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Zakup mieszkania od dewelopera. Co musisz wiedzieć?
Ocena 4.93/5 na podstawie 54 Opinii.