Wielkie wiosenne sprzątanie – jak je przeprowadzić?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Wielkie wiosenne sprzątanie – jak je przeprowadzić?

Wielkie wiosenne sprzątanie – jak je przeprowadzić?

Tak by poszło sprawnie, szybko i przede wszystkim efektywnie. Namawiając Was do tego, żebyście zostali w domu i wytrzymali w tym postanowieniu, jednocześnie pokażemy, jak można zająć czas wiosennym sprzątaniem.

 

Co ważne takim, które przeprowadzicie bez zbędnych nerwów, domowych niesnasek i też nieplanowanego działania na oślep. Będzie sprawnie, a także – przede wszystkim – osiągnięcie cel. Czyste i przygotowane być może na zmianę aranżacji mieszkanie. Gotowi? Zaczynamy.

 

Wiosenne sprzątanie – plan

 

To on pozwoli między innymi uniknąć sytuacji w której będziemy się zajmowali kilkoma rzeczami naraz, wprowadzając bałagan, a także wydłużając czas całego procesu. Mamy go teraz oczywiście sporo, ale przecież niekoniecznie musi go przeznaczyć tylko na wiosenne sprzątanie i wyganianie zimy z mieszkania/domu:).

 

Plan powinien obejmować nie tylko podział na najważniejsze punkty całego procesu. Oczywiście jego nadmierne rozdrobnienie też nie jest dobrym pomysłem. Najprościej wypisać poszczególne pomieszczenia – czyli stworzyć taki najbardziej ogólny plan wiosennego sprzątania. Jeśli, poza zwyczajowymi pracami, będziecie chcieli zrobić coś więcej, po prostu dopiszecie podpunkty. To może być dokładne czyszczenie lodówki, piekarnika, odświeżenie łóżka, „zajrzenie” za szafki itd.

 

Wielkie wiosenne sprzątanie – sprzęt

 

Mamy tutaj na myśli zarówno te „najmniejsze” rzeczy, jak i AGD. Zaczniemy od tej pierwszej kwestii. Oczywiście obecnie – w czasie stanu epidemii w Polsce – zakupy powinny być ograniczone do najpotrzebniejszych produktów. Jeśli nie posiadacie w mieszkaniu gumowych rękawic, ścierek, gąbek, to warto je w najbliższym sklepie nabyć. To samo dotyczy detergentów. Natomiast zwykle posiadamy pewne ich ilości w mieszkaniu. W obecnej sytuacji nie ma potrzeby kupowania ich na zapas.

 

Sprzęt AGD o którym wspomnieliśmy, jaki przyda się w czasie wiosennych porządków, to oczywiście odkurzacz. Każdy w zasadzie ma go w mieszkaniu. Jeśli jest sprawny, to z niego skorzystamy. Okres trwającej epidemii Koronawirusa nie jest najlepszym czasem na zakup nowego odkurzacza (czy szerzej jakiegokolwiek AGD). Chyba, że jesteśmy do tego zmuszeni w jakiś sposób. Największe sklepy oferują oczywiście zakupy online. Zanim się na nie wybierzecie, warto między innymi dowiedzieć się jak czytać specyfikację produktu (etykietę itd.). Zajrzyjcie do naszego tekstu „Kupujemy odkurzacz – na co zwrócić uwagę?”.

 

Porządki – praktyczne wskazówki

 

W tej części zebraliśmy dla Was garść przydatnych informacji. Usprawnią sprzątanie i uczynią je efektywnym. Pierwsza sprawa – zawsze robimy to od góry. No chyba, że chcecie potem od razu cały proces powtórzyć. Dotyczy to „prozaicznego” wycierania kurzu, jak również chociażby mycia płytek w łazience czy kuchni.

 

W jaki sposób odświeżyć meble w czasie wiosennych porządków? Pozbycie się z nich kurzu, to jedna sprawa. Warto też zwrócić uwagę na preparaty jakich użyjemy. Przykładowo meble drewniane wymagają produktu przeznaczonego do nich. Oczywiście są dostępne preparaty uniwersalne. Jednak, jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do…? Wybór „spersonalizowanego” produktu, pozwoli wspomniane meble nie tylko dobrze wyczyścić, ale również ochroni drewno. Chociażby poprzez stworzenie warstwy zabezpieczającej przed wilgocią.

 

Podobnie sytuacja wygląda przy odświeżaniu płytek ceramicznych. Wybór preparatu przy pomocy którego je umyjemy, warto poprzedzić zdobyciem wiedzy na ten temat. W sklepach AGD znajdziecie mnóstwo produktów przeznaczonych właśnie do płytek. Ciekawostka – świetne sprawdza się również… wosk do karoserii.

 

 

Warto też w kontekście odświeżania płytek – nie tylko w czasie wiosennego sprzątania – wspomnieć o domowych rozwiązaniach. Jednym z najczęściej podawanych jest ocet. Wystarczy go wymieszać z wodą (1 do 1). Przy jego pomocy można między innymi dokładnie pozbyć się mydła i kamienia. Nadaje on też połysk płytkom. No i oczywiście fugi. W tym wypadku również bez problemu można kupić preparat przeznaczony właśnie do tego. Natomiast są też domowe sposoby. Na przykład proszek do pieczenia.

 

Do mycia lepiej nadaje się soda oczyszczona. Ale również wspiera ona proces usuwania kamienia, a także innych nieco bardziej „trwałych” zabrudzeń. Sodę miesza się z wodą w stosunku 3 do 1. Powstanie coś w rodzaju pasty do czyszczenia.

 

Wiosenne porządki bardzo często obejmują również pranie. Mamy tutaj na myśli firanki, zasłony (te ostatnie zwykle w tym czasie wymienia się na „lżejsze”), koce narzuty itd. I jeśli tylko macie taka możliwość, to oczywiście warto to zrobić. Przy oczywiście założeniu, że możecie to zrobić nie wychodząc z domu. Na przykład nie korzystając z wynajęcia odpowiedniego sprzętu. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

 

Przeprowadzając wiosenne sprzątanie, warto się zastanowić nad zmianą aranżacji. Oczywiście pewne drobne „przesunięcia” w niej można, możecie zrobić od razu. Na przykład zmiany w rozmieszczeniu mniejszych mebli. Na poważne odświeżenie aranżacji mieszkania, przyjdzie czas później. Kiedy już będziemy mogli normalnie korzystać ze sklepów nie obawiając się Koronawirusa.

 

 

 

Artykuły

Lokalizacja mieszkania – aspekty na które trzeba zwrócić uwagę
środa, 3 czerwca 2020

Lokalizacja mieszkania – aspekty na które trzeba zwrócić uwagę

Najważniejsze czynniki, jakie należy brać pod uwagę w czasie szukania mieszkania.
Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek
niedziela, 31 maja 2020

Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek

W jaki sposób zaaranżować to miejsce w naszym mieszkaniu? Skorzystaj z naszych wskazówek.
Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady
czwartek, 28 maja 2020

Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady

Nasz poradnik może być wybrać nieruchomość z rynku wtórnego.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Wielkie wiosenne sprzątanie – jak je przeprowadzić?
Ocena 4.80/5 na podstawie 19 Opinii.