Sprawdzone sposoby na urządzenie balkonu - Developres
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Urządzamy balkon – najlepsze i sprawdzone pomysły

Urządzamy balkon – najlepsze i sprawdzone pomysły

Urządzamy balkon - czas na odnowienie

 

Być może przyda się mu mały remont. Balkon nie jest miejscem, który zwykle jest brany pod uwagę w czasie przeprowadzania tego typu zmian w naszym mieszkaniu. Warto się mu jednak właśnie teraz – wiosną – dokładnie przyjrzeć. Czy po zimie nie pojawiły się pęknięcia, albo wręcz dziury? Bardzo często problemem jest zawilgocenie balkonu. To ostatnie z kolei może być spowodowane przez wiele czynników. Zdarza się, że wspomniane pęknięcia czy dziury są efektem użycia nieodpowiednich materiałów przy budowie (bądź wcześniejszym remoncie) balkonu.

 

Takie zmiany w tej części mieszkania możemy przeprowadzić sami. Oczywiście wcześniej musimy się do niego przygotować. I nie chodzi tylko o materiały, ale przede wszystkim wiedzę. W najbliższym czasie podzielimy się z Wami poradami jak sprawnie przeprowadzić taki remont.

 

Urządzamy balkon – posadzka

 

Chcąc stworzyć idealną przestrzeń do relaksu powinniśmy zacząć właśnie od niej. Jakie są dostępne rozwiązania? Jednym z nich jest podłoga drewniana. Warto mieć jednak na uwadze, że nie jest to rozwiązanie zbyt praktyczne. Natomiast na pewno cieszy oko. Lepiej sprawdzi się w sytuacji gdy mamy zabudowany balkon. A przed warunkami atmosferycznymi taką podłogę będą chroniły umieszczone w nim okna.

 

Dużo częściej polecanym rozwiązaniem na balkonie jest podłoga gresowa. Przede wszystkim dlatego, że jest ona funkcjonalna i bardzo prosta w czyszczeniu. Jeśli położymy ją w prawidłowy sposób taka podłoga będzie nam służyła przez lata. Warto przy wyborze płytek zwrócić uwagę, aby były wytrzymałe na ścieranie, ale również odporne na działanie mrozu.

 

W przypadku urządzania balkonu możemy się również zdecydować na wykorzystanie imitacji drewna. To kompozyt, który składa się z mączki drzewnej, żywicy i tworzyw sztucznych. Za wyborem takiego rozwiązania przemawia między innymi łatwość montażu.

 

Jakie rośliny na balkon?

 

Są one w zasadzie najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na ożywienie tej części mieszkania. Dzięki roślinom możemy stworzyć namiastkę ogrodu w bloku mieszkalnym w środku miasta. Możliwości mamy ogromne. Duże znaczenie przy ich wyborze ma to z której strony jest balkon. To jak jest umiejscowiony względem stron świata.

 

Przy wyborze roślin musimy też pamiętać o tym, że latem pogoda może się gwałtownie zmienić. Burze mogą skutecznie popsuć naszą misternie budowaną dekorację z roślin. Powinniśmy to mieć na uwadze, wybierając doniczki, które łatwo będzie „zdemontować” i przenieść na ten czas do mieszkania.

 

Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie? Często poleca się pelargonie, surfinię (wygląda ona na balkonie niezwykle okazale), uczep rózgowaty i lobelia przylądkowa. Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyśmy umieścili na balkonie zioła, które będziemy mogli jednocześnie wykorzystać w naszej kuchni. Przy wyborze roślin warto zwrócić uwagę na ich kolory. Jeśli przestrzeń ma nam służyć do relaksu, lepiej zrezygnować z tych jaskrawych.

 

Urządzamy balkon – jakie meble wybrać?

 

Pierwsza i podstawowa zasada brzmi: składane i poręczne. Oczywiście na balkon (jeśli mamy na tyle miejsca) możemy „wyrzucić” stary nieużywany fotel. Ale lepiej zdecydować się na dedykowane meble na balkon. W sklepach znajdziemy obecnie ogromną ilość tego typu sprzętu. Z całą pewnością wybierzemy coś dla siebie. Nawet niewielka przestrzeń balkonu nie powinna być przeszkodą, bo jak zostało wspomniane takie meble są składane.

 

Jeśli mamy to szczęście i dysponujemy sporym miejscem do zagospodarowania, to warto zastanowić się nad zakupem leżaka na którym się zrelaksujmy. Warto też pomyśleć nad małym (oczywiście składanym) stolikiem. Kolejnym elementem, który może (ale też nie musi) znaleźć się na balkonie jest niewielka szafka, lub lekki mebel z kilkoma półkami (czyli etażerka). Będziemy w nich przechowywać akcesoria balkonowe. Albo gazety i książki, które umilą nam odpoczynek.

 

Jakie oświetlenie na balkonie?

 

Można zadać sobie pytanie, czy jest ono w ogóle potrzebne? Przecież spokojnie „wystarczy” oświetlenie go z mieszkania. I w zasadzie często tak jest. Jednak dla naszej wygody i bezpieczeństwa w miarę możliwości warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. Nie musimy tutaj oczywiście wydawać ogromnych pieniędzy i tworzyć skomplikowany system lamp, świetlówek itp. Warto dostosować je do możliwości naszego balkonu. Czasem tak naprawdę wystarczy niewielka lampka, która będzie oświetlała stół i jego najbliższe okolice. Dzięki temu unikniemy przykrych wypadków, gdy kubek z kawą, czy szklanka z sokiem spadnie i się rozbije, bo po ciemku zaczepiliśmy o coś.

 

Jeśli lampy na balkonie mają się znaleźć na stałe, to musimy przy ich wyborze zwrócić szczególną uwagę na materiały z jakich są one wykonane. Powinny być przede wszystkim trwałe. Muszą być odporne nie tylko na działanie deszczu, ale również słońca. Takie lampy powinny być szczelne. Tak aby uniknąć dostania się do środka wody, czy kurzu. I to też warto mieć na uwadze przy wyborze oświetlenia.

 

 

 

Artykuły

Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek
niedziela, 31 maja 2020

Remont i aranżacja balkonu – 5 praktycznych wskazówek

W jaki sposób zaaranżować to miejsce w naszym mieszkaniu? Skorzystaj z naszych wskazówek.
Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady
czwartek, 28 maja 2020

Jak kupić używane mieszkanie. Przydatne rady

Nasz poradnik może być wybrać nieruchomość z rynku wtórnego.
Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki
poniedziałek, 25 maja 2020

Jak kupić nowe mieszkanie? Przydatne wskazówki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania? Dowiecie się z naszego tekstu

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Urządzamy balkon – najlepsze i sprawdzone pomysły
Ocena 4.89/5 na podstawie 299 Opinii.