Jak wybrać odpowiednią kuchenkę? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
sobota, 18 sierpnia 2018

Kupujemy kuchenkę – o czym trzeba wiedzieć?

Kupujemy kuchenkę – o czym trzeba wiedzieć?

Bez wątpienia jeden z najważniejszych sprzętów nie tylko w kuchni, ale w całym mieszkaniu. Warto więc zanim podejmiemy decyzję, dokładnie przemyśleć zakup kuchenki. Poznać też pewne parametry opisujące to urządzenie. O nich po prostu trzeba wiedzieć.

 

Rodzaje kuchenek wolnostojących

 

Jedna kwestia na początek. Można też kupić kuchnie do zabudowy. Każdy z elementów jest oddzielnie montowany. Skupimy się jednak na wolnostojących. W zasadzie mamy dwie podstawowe możliwości. To kuchenka gazowa lub elektryczna. Można też kupić modele w których występują obie formy zasilania płyty grzewczej i piekarnika. Ten drugi jest na prąd. A płyta jest podłączona do gazu.

 

Mają one swoje zalety i wady. Kuchenkę elektryczną zwykle wybiera się w sytuacji, gdy do mieszkania nie jest podprowadzona instalacja gazowa. Niestety jest ona droższa w użytkowaniu. Dobrze też w takim przypadku sprawdzić w jakim stanie jest instalacja elektryczna w naszym mieszkaniu. Do zalet tego rodzaju kuchenek zalicza się między innymi łatwość czyszczenia. Dla wielu osób plusem jest też tempo gotowania i równomierne rozkładania się ciepła w czasie tego procesu.

 

Do zalet kuchenek gazowych przede wszystkim zalicza się niski koszt. W piekarniku źródło ciepła jest umieszczone na dolnej części. W pewnym stopniu jest to „tradycyjne” podejście do pieczenia. To może być plusem, ale dla wielu osób (zwłaszcza zmieniających rodzaj kuchenki) jest na początku dużym problemem. Do minusów takiego rozwiązania można też zaliczyć to, że ciepło nie jest równomiernie na całej powierzchni palnika. Dużo trudniej również taką kuchenkę utrzymać w czystości.

 

Parametry dla oszczędnych

 

Pierwszy z nich dotyczy przede wszystkim kuchenek elektrycznych, ale też „mieszanych”. Chodzi o klasę energetyczną. To parametr, który opisuje również na przykład pralkę. Więcej na temat zakupu tej ostatniej znajdziecie w tym tekście.

 

Klasa energetyczna jest zapisana jako litera. Od A do G. W jaki sposób należy odczytywać ten parametr kuchenki? Model „G” to najmniej efektywne zużywanie energii. Interesują nas więc przede wszystkim modele o klasie „A”.

 

Kolejnym „parametrem” na który powinni zwrócić uwagę oszczędni są wymiary. Dotyczy to zwłaszcza małych kuchni. W większych, albo na przykład otwartych (jak chociażby w tym ponad 58-metrowym mieszkaniu na osiedlu Paderewskiego Park) można zaszaleć w tej kwestii:). Wróćmy do wymiarów. Większość kuchenek wolnostojących ma je podobne. To zwykle głębokość od 50 do 60 centymetrów, a wysokość do 85. Szerokość waha się między 50 a 60 centymetrów.

 

Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo!

 

I to nie tylko w przypadku gdy mamy w mieszkaniu małe dziecko, czy urządzamy kuchnię dla osoby starszej. Mowa tutaj między innymi wyborze modelu, który ma bezpieczny front (określany często mianem zimnych drzwi). Dzięki temu ograniczamy ryzyko oparzenia się malucha od działającego piekarnika.

 

Jeśli kupujemy kuchenkę dla seniora, to zwróćmy szczególną uwagę na to, aby nie była ona skomplikowana w obsłudze. To też ma duży wpływ na bezpieczeństwo osoby starszej. Jeśli decydujemy się na gaz, to warto rozważyć też tzw. zabezpieczenie przeciw wypływowe. Dzięki temu ograniczamy ryzyko ulatniania się gazu (np. gdy na płomień wydobywający się z palnika coś się wyleje).

Artykuły

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?
piątek, 7 maja 2021

Czy inwestycja w nieruchomość jest dla każdego?

Najważniejsze informacje z perspektywy osoby, które chce zainwestować w nieruchomość
Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?
poniedziałek, 3 maja 2021

Czas na remont mieszkania. Jak się do niego zabrać?

Poznaj najważniejsze aspekty związane z odświeżeniem mieszkania.
Inwestycja  w nieruchomość. Praktyczny poradnik
piątek, 30 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomość. Praktyczny poradnik

W co warto inwestować? Jakie są potencjalne grupy najemców? Odpowiedzi na te pytania w naszym poradniku

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Kupujemy kuchenkę – o czym trzeba wiedzieć?
Ocena 4.93/5 na podstawie 87 Opinii.