demo
Udostępnij:
08 czerwca 2019

Bezpieczne mieszkanie dla małego dziecka – najważniejsze aspekty

Kiedy w naszej rodzinie ma się pojawić nowa osoba, to warto wcześniej dokładnie przemyśleć, a następnie zaaranżować wnętrza. Tak by stworzyć bezpieczne mieszkanie dla małego dziecka. Jak również funkcjonalne i wygodne dla całej rodziny.

Bezpieczne mieszkanie dla dziecka – nowoczesne budownictwo

Często wraz z przyjściem potomka podejmujemy również decyzję o przeprowadzce. Nierzadko na nowe miejsce zamieszkania wybieramy obrzeża miast. Te ostatnie kojarzone są z osiedlami przyjaznymi właśnie dla rodzin z dziećmi (koniecznie sprawdźcie też „5 zalet mieszkania na przedmieściach”).

To zwykle nowoczesne budownictwo z bogatym wyborem metrażu. Wykorzystuje się w nim najnowsze technologie, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo (w porównaniu do rynku wtórnego z mieszkaniami 20-30 letnimi). W Rzeszowie takim miejscem jest budowane właśnie Osiedle Nova Graniczna (a na nim to ponad 66-metrowe idealne dla rodziny z dzieckiem).

Mieszkanie bezpieczne dla dziecka – ważne jest wszystko

Naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Do momentu, gdy nasza pociecha nie zacznie raczkować, najważniejszą częścią jest miejsce w którym będzie spało. I to jego aranżacja często sprawia przyszłym rodzicom poważny problem. Natomiast skupimy się tutaj na sytuacji, gdy zaczyna ono raczkować.

I tak jak zostało wspomniane wyżej. Jeśli chcemy stworzyć w pełni bezpieczne mieszkania dla takiego dziecka, ważne jest dosłownie wszystko. Przystosowanie wnętrz zaczynamy od przeanalizowania możliwych zagrożeń dla zdrowia naszej raczkującej pociechy.

Jednym z nich są gniazdka. Musimy je zabezpieczyć. Zrobimy to przy pomocy specjalnych blokad. Na rynku jest dostępnych wiele takich rozwiązań. Nie są one drogie, a zapewnią bezpieczeństwo naszym pociechom.

Kolejną kwestię na jaką musimy zwrócić uwagę to szafki i półki. A także na to co się w nich i na nich znajduje. Przede wszystkim należy ograniczyć ryzyko przewrócenia się takiego mebla (lub jego części) na dziecko. Popularnym rozwiązaniem tego problemu jest „mocowanie” szafek do ścian. Stosowane przede wszystkim przy wysokich meblach.

Koniecznie też powinniśmy zabezpieczyć fronty niskich szafek. Tak aby dziecko nie dostało się do środka. A jeśli jesteśmy przy meblach, to dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie ich kantów i rogów. Możemy do tego wykorzystać na przykład pianki, które są na nich montowane. Dzięki nim zmniejszamy ryzyko uszkodzenia ciała naszej pociechy.

Z położonych niżej półek muszą zniknąć wszelkie niebezpieczne dla dziecka rzeczy. Na przykład takie, które może ono włożyć do buzi i się nimi zadławić. Spójrzmy też w stronę stołu jadalnego. Obrus na nim też może stanowić zagrożenie. Dziecko może go ściągnąć a wraz z nim na przykład pozostawiona zastawa obiadowa. Skutki łatwo sobie wyobrazić.

Łazienka i kuchnia w mieszkaniu z dzieckiem

Te dwa pomieszczenia zasługują na odrębne teksty (i te wkrótce się pojawią). Na razie skupimy się na ogólnych wspólnych zasadach, jakimi należy się kierować, kiedy urządzamy bezpieczne mieszkanie dla dziecka.

W przypadku obu tych pomieszczeń zagrożenie dla naszego malucha jest naprawdę duże. Jednym z częściej podkreślanych są środki chemiczne obecne tak w kuchni jak i łazience. Musimy koniecznie zabezpieczyć je i umieścić w miejscach do których dziecko nie będzie miało dostępu. Dotyczy to nie tylko środków czystości, ale też szamponów, żeli do mycia itd.

Kolejną zasadą jest zabezpieczenie wszelkich przedmiotów, którymi dziecko może sobie zrobić krzywdę. W przypadku kuchni będą to sztućce, noże i inne wykorzystywane do przygotowania posiłków (wałek, tłuczek do mięsa itp.). W łazience z kolei zabezpieczamy sprzęt do stylizacji (np. lokówka, suszarka). W tym ostatnim pomieszczeniu warto zamontować maty antypoślizgowe. Podobnie jak w innych częściach mieszkania, tak i tutaj na rogi i kanty przydadzą się zabezpieczenia.

W obu pomieszczeniach musimy koniecznie stworzyć bezpieczną przestrzeń dla dziecka. Zwłaszcza w kontekście sprzętów jakie się w nich znajdują. Obecnie bez większego problemu może nabyć kuchenkę, czy pralkę posiadającą zabezpieczenia, które ochronią nasze dzieci. I warto wydać trochę więcej na taki sprzęt.

Bezpieczne mieszkania – pokój dla dziecka

W przypadku jego urządzania często powtarzane są pewne błędy. Jednych jest aranżowanie królewskiego pokoju dla dziecka. To nasz największy skarb, ale czy aby na pewno potrzebuje na początku swojego życia przepychu i tony zabawek? Przede wszystkim wnętrze musi ma bezpieczne i funkcjonalne. A być może to po prostu będzie miejsce w naszej sypialni, gdzie malucha będzie można przewijać, a on sam spać.

Kolejnym często popełnianym błędem jest umieszczanie w takim pokoju zbyt dużej ilości rzeczy, które przyciągają kurz i roztocza. Oczywiście pięknie wyglądają puchowe kocyki, ale ich nadmiar, może stanowić spory problem dla zdrowia dziecka.

Ostatnim błędem który jest często popełniany przy urządzaniu pokoju dla dziecka jest „feria” barw jaka się w nim znajdzie. Kolory mają pewien wpływ na nasze samopoczucia. Również i malucha. Nie ma sensu bombardować go nadmiarem kolorów, często skrajnie od siebie różnych.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN