Urządzanie mieszkania przyjaznego dziecku - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Bezpieczne mieszkanie dla dziecka

Bezpieczne mieszkanie dla dziecka

Przyjście potomka na świat zmienia w życiu świeżo upieczonym rodziców w zasadzie wszystko. Praktycznie z dnia na dzień trzeba przystosować się do nowej sytuacji. Konieczne są też pewne zmiany w mieszkaniu, tak aby było ono bezpieczne dla dziecka.

 

Wybór nowoczesnego budownictwa, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla nas jako rodziców. Zastosowane w nim technologie i rozwiązania (na przykład w tym dwupokojowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina) zdejmują z nas część obowiązków i problemy z którymi możemy się spotkać w starym budownictwie. Co oczywiście nie oznacza, że w ogóle mamy o tym nie myśleć.

 

Warto mieć na uwadze bezpieczeństwo zarówno niemowlęcia jak i kilkuletniego dziecka. Zmieniają się jedyne metody zabezpieczenia mieszkania i miejsca na które powinniśmy zwrócić uwagę.

 

Już remontując pokój dla naszej pociechy musimy nad tym pomyśleć. Przede wszystkim wybór farby. Ściany w przypadku pokoju dla dziecka powinny być gładkie. Dzięki temu między innymi unikniemy w dużym stopniu osiadania się na nich kurzu i pyłu. To plus z punktu widzenia zdrowia dziecka. Farba nie może uczulać. Nie może zawierać szkodliwych substancji chemicznych. Na opakowaniu farby sprawdzamy między innymi czy posiada certyfikat hipoalergiczny. Czy jest wodorozcieńczalna? Farba powinna być dyspresyjna. Są one wydajne i można nimi malować prawie każdą powierzchnię. Dodatkowo zapewniają ścianie „oddychanie”. To oznacza dużo mniejsze ryzyko wystąpienia zawilgoceń czy grzyba. A oba problemy są niedopuszczalne nie tylko w pokoju dziecka, ale w całym mieszkaniu. Więcej na temat farb i tego jak się zabrać do tej części renowacji znajdziecie w „Malowanie mieszkania – praktyczne porady”.

 

Bezpieczeństwo dziecka – przede wszystkim osłona

 

Zanim niemowlę zawita do domu warto zastanowić się jak zablokować miejsca do których w pewnym momencie będzie chciało się dostać. A o tym, że dziecko jest ciekawe otaczającego świata nikogo przekonywać nie trzeba:). Warto więc zdecydować się na blokady szuflad i zamknięcia szafek. Te pierwsze można kupić średnio za kilkanaście złotych. Zamontowanie takich blokad nie wymaga dużych umiejętności.

 

Warto też rozważyć, kiedy maluch podrośnie, blokady na okna, ale przede wszystkim osłony na ostre krawędzie (np. stołu). Jeśli macie piętrowy dom to dobrym pomysłem będzie blokada na schody. W przypadku starszych dzieci dobrze będzie zainwestować maty antypoślizgowe. Zmniejszają one szansę na upadek ze schodów.

 

Trzeba pamiętać o wszystkim

 

Dosłownie. Zanim nasz potomek pojawi się w domu warto się po nim dobrze rozejrzeć. Jeśli przed jego przybyciem zdecydowaliśmy się na remont, koniecznie pozbądźmy się pozostałości po nim.

 

Koniecznie musimy też zabezpieczyć kable, których w obecnych domach jest naprawdę sporo. Nie tylko na nie trzeba zwrócić uwagę. Wszelkiego rodzaju sznurki czy druty też powinny zostać zabezpieczone. Oczywiście pod uwagę należy wziąć również gniazdka. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będą specjalne zatyczki (tzw. zaślepki). Bez większego problemu kupimy je zarówno w supermarkecie, jak i internecie. Koszt najtańszych to około 10 złotych.

 

Tak naprawdę zdarzyć się może wszystko i musimy postarać się wziąć to pod uwagę. Jeśli mamy niewielkie i lekkie, stojące meble również należy je zabezpieczyć. Najlepiej przytwierdzić do ściany. Istnieje ryzyko przygniecenia przez taki mebel.

 

Wszelkie przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie, a stoją na niższych partiach mebli, należy przełożyć wyżej. Dotyczy to też różnego rodzaju małych rzeczy, jak np. pilot do telewizora. Wcześniej zostawiane były w zasadzie wszędzie. Teraz musimy mieć zakodowane „z tyłu głowy”, aby znalazły się one poza zasięgiem rąk malucha.

 

W kwestii przedmiotów, które powinniśmy zabezpieczyć, koniecznie musimy rozejrzeć się w łazience i kuchni. W tym pierwszym pomieszczeniu należy schować wszelkiego rodzaju detergenty. Nikomu nie trzeba przypominać czym grozi połknięcie ich przez malucha.

 

W kuchni zabezpieczamy sztućce ale również produkty spożywcze, które mogą zaszkodzić dziecku. I to przy tym pomieszczeniu zatrzymamy się na dłużej. Kuchnia to miejsce niebezpieczne dla kilkulatka. W przypadku starszych dzieci też istnieje ryzyko uszczerbku na zdrowiu, ale jest ono jednak zdecydowanie mniejsze. W jaki sposób zabezpieczyć to pomieszczenie? Chowamy wszystkie ostre przedmioty. Do tego sprzęt AGD umieszczamy w taki sposób, by dziecko nie mogło go sobie zrzucić na głowę. Warto też zwrócić uwagę na kuchenkę. W tym wypadku są dostępne rozwiązania chroniące w pewnym stopniu dziecko przed poparzeniem. Dotyczy to również piekarnika.

 

Najważniejszą jednak zasadą jest ciągłe obserwowanie malucha. W jaki sposób się zachowuje i jakie czyni postępy. Te ostatnie będą na nas wymuszały zmiany w zabezpieczeniu mieszkania.


Wybór odpowiedniego biurka

 

To nieco szersze spojrzenie na bezpieczeństwo dziecka. W tym wypadku w wieku szkolnym. Dziecko powinno mieć własny kąt do nauki. A wybór biurka, a także krzesła staje się istotny również z punktu widzenia jego zdrowia. Już samo miejsce gdzie je postawimy, ma znaczenie. Biurko najlepiej aby było koło okna. Dostęp do światła dziennego to ochrona dla wzroku dziecka.

 

Biurko powinno mieć możliwość regulowania blatu. Zwykle optymalnie jest między 15 a 30 stopni. Ustawieni go w taki sposób ułatwia dziecku pisanie, rysowanie itd. Ale dzięki temu uniknie ono też problem z bólem kręgosłupa.

 

Mebel ten powinien być dostosowany do wzrostu naszej pociechy. Ma to wpływ na komfort i zdrowie. Musimy mieć świadomość tego, że będzie on „rosnąć” wraz z dzieckiem. Regulowanie więc wysokości jak najbardziej wskazane. W przypadku wyboru biurka trzeba się również kierować funkcjonalnością. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na szuflady i półki.

 

Biurko to jedna sprawa, ale dla zdrowiu i komfortu dziecka istotny jest też wybór krzesła. Z racji ilości dostępnych na rynku modeli, może on sprawić spory problem. Są jednak pewne ogólne wytyczne, którymi trzeba się kierować. Przede wszystkim dobre krzesło „powinno” odciążać kręgosłup. Zapewniać optymalną pozycję ciała. Mechanizm regulujący da możliwość dostosowania takiego krzesła do indywidualnych potrzeb dziecka.

 

Mebel ten powinien mieć również podłokietniki. Nie dość, że pozwalają one utrzymać wyprostowane plecy, to dają odpocząć ramionom. Kolejna sprawa to oparcie. Musi być ono dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Krzesło powinno być obrotowe, bo to znacząca ułatwia dostęp do rzeczy położonych w bliskiej odległości miejsca do nauki.

 

 

Artykuły

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?
niedziela, 13 października 2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Lista czynników na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?
czwartek, 10 października 2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Lista najważniejszych pytań i kwestii związanych z wyborem nowego mieszkania od dewelopera.
Urządzamy pokój dla przedszkolaka – 5 sprawdzonych porad
poniedziałek, 7 października 2019

Urządzamy pokój dla przedszkolaka – 5 sprawdzonych porad

Lista rzeczy o których należy pamiętać, przy urządzaniu mieszkania.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Bezpieczne mieszkanie dla dziecka
Ocena 4.96/5 na podstawie 195 Opinii.