Jak odnowić stare meble? - DevelopRes
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety
poniedziałek, 1 stycznia 2018

Renowacja mebli – praktyczne porady

Renowacja mebli – praktyczne porady

Nie każdego stać na to, aby co pewien czas na nowo meblować mieszkanie. Nie wszyscy też chcą się pozbywać starych, nieco już zniszczonych. Renowację mebli można przeprowadzić w domowym zaciszu. Trzeba wiedzieć o paru sprawach.

 

Czym pokryty jest mebel?

 

To pytanie, które należy zadać sobie jako pierwsze. Czy jest on pokryty lakierem czy politurą. W tym wypadku często polecany jest test dzięki któremu będzie można to ocenić. Potrzebny jest do niego spirytus. Namoczonym w nim wacikiem należy przetrzeć niewielki kawałek mebla. Są trzy możliwe efekty.

 

Jeśli wacik zabarwi się (kolorem mebla) to znak, że mamy do czynienia z politurą. Gdy pozostanie czysty – z lakierem. Może stać się też szary. To wciąż oznacza, że mamy do czynienia z lakierem, ale nasz mebel jest brudny. Oceny wacika najlepiej dokonać kilka minut po przetarciu.

 

Usuwanie lakieru i politury

 

Dotyczy to zarówno naszych mebli, jak i takich, które kupiliśmy na przykład na targu staroci. W tym drugim przypadku jest to nawet ważniejsze. Politury pozbędziemy się przy użyciu terpentyny. Potem dobrze byłoby zastosować papier ścierny. Jak pozbyć się lakieru? W tym wypadku istnieje co najmniej kilka metod o bardzo różnej efektywności. Najczęściej poleca się skrobak i opalarkę. To pierwsze narzędzie pozwala naruszyć powłokę lakieru. Dzięki temu będzie można ją usuwać (krok po kroku). Warto jednak uważać, aby nie uszkodzić powierzchnie mebla. Wspomniana opalarka również dość skutecznie pozwala usunąć lakier. Istnieje jednak ryzyko zbytniego rozgrzania powierzchni mebla. Przez to można ją uszkodzić. Warto też wziąć pod uwagę – w przypadku pozbywania się powłoki – z jakim drewnem mamy do czynienia. Czy nie jest to przypadkiem fornir, czyli okleina. Ciężko znosi ona wysokie temperatury, a także dużą wilgoć.

 

Wracając do samych metod, najczęściej pojawiający się podział to 3 podstawowe. Określa się je mianem czyszczenia: ręcznego, chemicznego i mechanicznego. W tym pierwszym wypadku stosuje się między innymi cyklinę, skrobaki i papier ścierny. Do czyszczenia chemicznego wykorzystuje się wełnę metalową, a także zmywacze w żelu. W ostatnim ze sposobów stosuje się wspominaną już opalarkę, a także szlifierki i inne elektronarzędzia. Najczęściej jednak w przypadku renowacji mebli wykorzystuje się naraz kilka metod czyszczenia.

 

Skupmy się jeszcze na chwilę na wyborze sposobu odpowiedniego dla danej powierzchni. Pod uwagę bierzemy nie tylko rodzaj mebla, ale również jego wiek, czy konstrukcję. Istotny jest również stan w jakim on jest. Oczywiście bierzemy też pod uwagę materiał z którego jest on wykonany. A także to czy jest zdobiony.

 

Kolejnym istotnym elementem jest czym był on pokryty. Czy była to farba, wosk, a może politura? Po pozbyciu się tej warstwy i odsłonięciu struktury drewna ( i też jego koloru) będziemy mogli ocenić i podjąć decyzję co zrobić dalej.

 

Na koniec jeszcze jedna sprawa. Takie czyszczenie mebli jest potrzebne przede wszystkim w przypadku, gdy przeprowadzamy pełną ich renowację. Kiedy nie musimy się na nie decydować? Chociażby w przypadku gdy mebel zachowany jest dobrze i w zasadzie będziemy potrzebowali tylko nieco go „odświeżyć”.

 

Malowanie mebli

 

W tym wypadku kierujemy się przede wszystkim swoim gustem. Wybór kolorów zależy wyłącznie od naszej koncepcji. Warto wziąć pod uwagę to czy odnowiony mebel ma mieć półmatowe wykończenie czy się błyszczeć. W tym wypadku dobrze będzie podpytać sprzedawcy przy wyborze farby.

 

Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Kierować powinniśmy się między innymi jakością farby. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, to efekt, który osiągniemy może być „daleki od zadowalającego”. Chociaż istnieje pewne odstępstwo od reguły. Jeśli mebel, który odnawiamy nie będzie zbyt intensywnie używany, to można zdecydować się na gorszą jakość farby. W przypadku gdy będzie on stał w kuchni, takie podejście się nie sprawdzi. Farba do mebli z tego pomieszczenia musi być między innymi odporna na szorowanie, zabrudzenia, ale i działanie wysokiej temperatury.

 

Co jest często wybieranym rozwiązaniem? Na pewno warto zwrócić uwagę na farbę akrylową do mebli drewnianych. Jedną z jej zalet jej dość szybkie schnięcie. Ma ona też neutralny zapach. Nie jest to jednak farba, którą „bez zastanowienia” można wykorzystać na wszystkich meblach w kuchni. To też trzeba wziąć pod uwagę.

 

Innym rodzajem są farby kredowe. Te schną bardzo szybko. Również posiadają neutralny zapach. Zwykle dają one matowy efekt. Kolejnym rodzajem są farby alkidowe. Je przede wszystkim wyróżnia trwałość (szczególnie na działanie czynników zewnętrznych). We wspominanej już kilkukrotnie kuchni, można ją stosować bez większych problemów. Niestety nie jest to wybór pozbawiony wad. Wśród najczęściej wymienianych znajduje się między innymi długi czas schnięcia i nieprzyjemny zapach.

 

Malować wałkiem czy pędzlem? To często pojawiające się pytanie. Malowanie pędzlem pozostawi niewielkie bruzdy i nierówności. Jeśli nam to nie przeszkadza to można go użyć do odnowienia mebli. Do malowania stosuje się również wałek. Daje bardziej gładką powierzchnię. Dodatkowo sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni. Po pomalowaniu możemy pokryć mebel lakierem.

 

Istnieje jeszcze trzecia możliwość. Jest nią pistolet do malowania. Warto mieć jednak na uwadze, że często się on nie sprawdzi. Taką technikę stosuje się przede wszystkim do malowania ścian, drzwi, czy impregnacji dużych powierzchni drewnianych.

 

To jedynie podstawowe wskazówki

 

O których oczywiście trzeba pamiętać, ale odnawianie mebli może wymagać od nas dużo więcej informacji a przede wszystkim przygotowań. No i musimy przygotować się na trochę roboty. Im częściej będziemy to robić tym oczywiście będzie łatwiej. Na samym początku najwięcej pracy zajmie nam pewnie pozbycie się lakieru. Dobrą informacją jest to, że takie „domowe” odnawianie mebli nie będzie nas zbyt dużo kosztować. Dlatego warto takie rozwiązanie rozważyć w sytuacji gdy się przeprowadzamy. Dzięki temu ograniczymy znacząco koszt całego przedsięwzięcia.

 

Odnawianie mebli może być elementem większych zmian w mieszkaniu. W takim wypadku warto skorzystać z porad, na przykład „Jak przygotować się do remontu?”.

 

 

Artykuły

Inwestycja  w nieruchomość dla początkujących. Wybór lokalizacji
czwartek, 15 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomość dla początkujących. Wybór lokalizacji

Z poradnika dowiecie się jak wybrać najlepszą lokalizację dla mieszkania pod wynajem.
Inwestycja w nieruchomości dla początkujących. Podstawy
poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Inwestycja w nieruchomości dla początkujących. Podstawy

Chcesz ulokować swoje oszczędności w nieruchomości? W naszym poradniku znajdziesz najważniejsze kwestie.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem w Rzeszowie
piątek, 9 kwietnia 2021

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem w Rzeszowie

Z poradnika dowiecie się dlaczego warto wybrać stolicę Podkarpacia jako miejsce na swoją inwestycję w nieruchomość.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Renowacja mebli – praktyczne porady
Ocena 4.97/5 na podstawie 296 Opinii.