demo
Udostępnij:
16 marca 2018

Zanim zdecydujemy się na zwierzaka w domu

Musimy wiedzieć o paru sprawach. Przede wszystkim o tym, że zanim podejmiemy decyzję, trzeba dokładnie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Wiele osób trzyma w swoim mieszkaniu lub domu zwierzaka. Nie zawsze niestety mając ku temu warunki i możliwości.


Ile zwierząt można trzymać w domu?


W tym wypadku w zasadzie nie istnieją przepisy, które taką sytuację regulują. Można się co prawda spotkać z powiatami, które takowe wprowadziły, natomiast często podważa się ich zgodność z obowiązującym prawem. Przede wszystkim więc kierujmy się zdrowym rozsądkiem.


Często już jeden zwierzak będzie zabierał nam sporo czasu. Decydowanie się – w wyniku chwilowej fanaberii – na kolejne, to nie jest dobry pomysł. Zwykle to osoby, które lubią koty, decydują się na to, aby mieć ich kilka.


Przede wszystkim – mądry wybór


To decyzja, którą trzeba przemyśleć. I to nie tylko, gdy mamy dziecko, któremu zamarzy się kot lub pies. Zwykle bywa tak, że nasza pociecha interesuje się zwierzęciem do momentu, gdy zwierzak jest mały (a więc jak wiadomo uroczy:) ). I potem coś z nim będziemy musieli zrobić. Niestety często – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – zwierzęta „lądują” w schroniskach i już stamtąd do swoich właścicieli nie wracają.


Zanim zdecydujemy się na wybór, warto poczytać jakie wygląda hodowla. Na pewno dobrze jest też zapytać specjalisty. Może to być pracownik sklepu zoologicznego. Na pewno musimy wziąć pod uwagę, jak długo przebywamy poza domem. Przykładowo, to że pracujemy przez 8-10 godzin, nie będzie „przeszkadzało” kotu. Z psem już tak łatwo nie będzie.


W przypadku dzieci i ich pierwszego zwierzęcia powinniśmy wybrać coś nieco mniej angażującego niż pies, czy kot. Dobrym pomysłem mogą być rybki.


Coraz chętniej trzymamy w domu dzikie zwierzęta. Decydujemy się na przykład na kajmana, fenka i kapibarę. Zdania co do wyboru akurat takich zwierząt i trzymania ich w domu są podzielone. Na pewno trzeba to dokładnie przemyśleć.


Co grozi za trzymanie w domu zwierząt groźnych dla ludzi?


Chodzi tutaj między innymi o drapieżniki i jadowite. Odpowiedzialność prawną reguluje ustawa o ochronie środowiska. Trzymanie takich zwierząt (poza ogrodami zoologicznymi i placówkami badawczymi) podlega karze grzywny albo aresztu. Ważne jest też rozporządzenie ministra środowiska z 2008 roku. Określa ona listę zwierząt, które są uznane za niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Podzielono je na kategorie według stopnia zagrożenia. Na tej liście znajdują się między innymi: mrówkojad, małpy szerokonose i gibony.


Wewnętrzne przepisy spółdzielni i rad osiedla


To też powinniśmy sprawdzić zanim zdecydujemy się zwierzę w domu. Wiele spółdzielni ma swoje regulacje z tym związane. Zdarzają się zakazy, ale dużo częściej dodatkowe opłaty za trzymanie zwierząt w domu. Nierzadko są wprowadzane w sytuacjach, gdy właściciele nie sprzątają po swoich pupilach. Ta ostatnia – powinniśmy o tym pamiętać – sprawa jest obowiązkowa. Zgodnie z ustawą z 1997 roku, która mówi o tym, że jesteśmy zobowiązani do sprzątania i umieszczenia odchodów w przeznaczonych do tego pojemnikach. Zwolnione z tego obowiązku są osoby niewidome.


W blokach obowiązuje cisza nocna między 22 a 6 rano. Musimy mieć świadomość, że jeśli nasz zwierzak będzie ją zakłócał i ktoś wezwie policję, to grozi nam kara. Psa należy wyprowadzać w kagańcu i na smyczy.


Jak przygotować mieszkanie na zwierzę?


Skupmy się w tym momencie na psie, ale większość zasad dotyczy się właściwie każdego zwierzaka chodzącego „wolno” po naszym mieszkaniu. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na różnego rodzaju rzeczy, które mógłby połknąć. To między innymi agrafki, spinacze, kredki czy małe zabawki dla dzieci. Postarajmy się zabezpieczyć wszystko co może być zagrożeniem dla zdrowia psa czy kota.


Warto mieć też świadomość, że jeśli mamy w mieszkaniu sporo „luźno” postawionych rzeczy (za przykład posłużą tutaj wazony), to zwierzę prędzej czy później je uszkodzi.


Kolejna sprawa to zabezpieczenie mebli. Zwłaszcza gdy są one nowe. Pies może je obgryzać”. Zresztą dotyczy też ubrań itp. Koty z kolei upodobały sobie ostrzenie pazurów na fotelach czy łóżkach. W obu sytuacjach trzeba temu przeciwdziałać.


W przypadku psa najlepiej kupić specjalne gryzaki (mogą być one jadalne). Czasem wystarczy też „poświęcenie” starej zabawki dziecka, którą pies sobie upodobał. W przypadku kota na pewno trzeba będzie kupić specjalne cążki do obcinania mu pazurów. Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby zrobić to samemu, zawsze możemy zgłosić się do weterynarza.


Kolejna kwestia to zakup drapaka dla kota. Rozpiętość cenowa jest spora. Nie zawsze wydawanie dużej gotówki będzie najlepszym pomysłem. Koty mają to do siebie, że… nie słuchają:). Mimo naszych najszczerszych chęci i próbom przekonania zwierzaka do „używania” drapaka, mogą po prostu z niego nie korzystać.


Podobnie z miejscem do spania. W przypadku kota kupowanie specjalnych legowisk, może się okazać wydaniem bezsensownie pieniędzy. I jeszcze jedna sprawa. Wybierając kota musimy mieć świadomość, że nie ma dla niego „świętości” i miejsc do których się nie dostanie. Zagrożone są szafki w kuchni ale też zlew, czy kuchenka.


W przypadku psa będzie nieco łatwiej. Na pewno przed jego przybyciem do mieszkania, warto mu przygotować legowisko. Czasem wystarczy stary koc. Połóżmy go w jakiś miejscu w którym jest w miarę spokojnie.


Jeszcze dość ważna sprawa. Musimy nastawić się na to, że zwierzę w domu to możliwe szkody. O ile niekoniecznie przeszkadza nam taka sytuacja, gdy wynajmujemy od kogoś lokal (chociaż trzeba będzie je oczywiście pokryć ze swojej) kieszeni, o tyle własne „M”, to już inna sprawa.


Oczywiście jeśli kochamy zwierzęta, to nie będzie nam to przeszkadzać nawet w mieszkaniu z rynku pierwotnego (na przykład to dwupokojowe na Osiedlu Skyres, do odbioru już we wrześniu 2019).


Kiedy mamy zwierzaka w domu, to musimy się liczyć z remontem. Dotyczy to na przykład podłóg. Zresztą zaleca się, aby – jeśli decydujemy się na psa – je wcześniej przygotować. Czasem może też zajść potrzeba ich wymiany. Eksperci wskazują, że najlepszy rodzaj podłogi w przypadku psa, to gresowa z drewna szczotkowanego. Ta ostatnia dodatkowo impregnowana. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Możemy również postawić na podłogę lakierowaną.


Więcej na temat zmian w domu (przed przyjściem do zwierzaka, lub w trakcie jego przebywania w nim) możecie przeczytać w tekście „Remont mieszkania – praktyczne porady”.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN