demo
Udostępnij:
09 sierpnia 2017

Zanim zdecydujemy się na zwierzaka w domu

Musimy pamiętać o paru sprawach. Przede wszystkim o tym, że zanim podejmiemy decyzję, trzeba dokładnie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Wiele osób trzyma w swoim mieszkaniu lub domu zwierzaka. Nie zawsze niestety mając ku temu warunki i możliwości.

 

Ile zwierząt można trzymać w domu?

 

W tym wypadku w zasadzie nie istnieją przepisy, które taką sytuację regulują. Można się co prawda spotkać z powiatami, które takowe wprowadziły, natomiast często podważa się ich zgodność z obowiązującym prawem. Przede wszystkim więc kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

 

Często już jeden zwierzę będzie zabierał nam sporo czasu. Decydowanie się – w wyniku chwilowej fanaberii – na kolejne, to nie jest dobry pomysł. Zwykle to osoby, które lubią koty, decydują się na to, aby mieć ich kilka.

 

Przede wszystkim – mądry wybór

 

To decyzja, którą trzeba przemyśleć. I to nie tylko, gdy mamy dziecko, któremu zamarzy się kot lub pies. Zwykle bywa tak, że nasza pociecha interesuje się zwierzęciem do momentu, gdy zwierzak jest mały (a więc jak wiadomo uroczy:) ). I potem coś z nim będziemy musieli zrobić. Niestety często – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – zwierzęta „lądują” w schroniskach i już stamtąd do swoich właścicieli nie wracają.

 

Zanim zdecydujemy się na wybór, warto poczytać jakie wygląda hodowla. Na pewno dobrze jest też zapytać specjalisty. Może to być pracownik sklepu zoologicznego. Na pewno musimy wziąć pod uwagę, jak długo przebywamy poza domem. Przykładowo, to że pracujemy przez 8-10 godzin, nie będzie „przeszkadzało” kotu. Z psem już tak łatwo nie będzie.

 

W przypadku dzieci i ich pierwszego zwierzęcia powinniśmy wybrać coś nieco mniej angażującego niż pies, czy kot. Dobrym pomysłem mogą być rybki. Coraz chętniej trzymamy w domu dzikie zwierzęta. Decydujemy się na przykład na kajmana, fenka i kapibarę. Zdania co do wyboru akurat takich zwierząt i trzymania ich w domu są podzielone. Na pewno trzeba to dokładnie przemyśleć.

 

Co grozi za trzymanie w domu zwierząt groźnych dla ludzi?

 

Chodzi tutaj między innymi o drapieżniki i jadowite. Odpowiedzialność prawną reguluje ustawa o ochronie środowiska. Trzymanie takich zwierząt (poza ogrodami zoologicznymi i placówkami badawczymi) podlega karze grzywny albo aresztu. Ważne jest też rozporządzenie ministra środowiska z 2008 roku. Określa ona listę zwierząt, które są uznane za niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Podzielono je na kategorie według stopnia zagrożenia. Na tej liście znajdują się między innymi: mrówkojad, małpy szerokonose i gibony.

 

Wewnętrzne przepisy spółdzielni i rad osiedla

 

To też powinniśmy sprawdzić zanim zdecydujemy się zwierzę w domu. Wiele spółdzielni ma swoje regulacje z tym związane. Zdarzają się zakazy, ale dużo częściej dodatkowe opłaty za trzymanie zwierząt w domu. Nierzadko są wprowadzane w sytuacjach, gdy właściciele nie sprzątają po swoich pupilach. Ta ostatnia – powinniśmy o tym pamiętać – sprawa jest obowiązkowa. Zgodnie z ustawą z 1997 roku, która mówi o tym, że jesteśmy zobowiązani do sprzątania i umieszczenia odchodów w przeznaczonych do tego pojemnikach. Zwolnione z tego obowiązku są osoby niewidome.

 

W blokach obowiązuje cisza nocna między 22 a 6 rano. Musimy mieć świadomość, że jeśli nasz zwierzak będzie ją zakłócał i ktoś wezwie policję, to grozi nam kara. Psa należy wyprowadzać w kagańcu i na smyczy.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN