demo
Udostępnij:
02 czerwca 2019

Zakup pralki – czym kierować się przy wyborze?

To jeden z najważniejszych sprzętów w naszych mieszkaniach. Warto więc poznać istotne aspekty związane z zakupem pralki. Chociażby po to, aby nie ponosić później dodatkowych kosztów.

Zakup pralki – najczęściej popełniane błędy

Zaczniemy od takiego właśnie aspektu. Takich błędów jest sporo, ale skupimy się jedynie na tych, które są popełniane najczęściej. Jednym z nich jest wybór… najtańszego modelu. Ta pierwsza cena jaką przyjdzie nam zapłacić nie powinna być za niska. Wybór taniej pralki może w konsekwencji okazać się tak naprawdę sporym wydatkiem. Wynika to między innymi z tego, że zwykle takie modele nie są chociażby energooszczędne. Pralka to inwestycja długoterminowa. A więc warto wziąć pod uwagę koszty jej użytkowania przez lata. Tanie pralki zwykle są później drogie „w utrzymaniu”.

Kolejnym, często popełnianym błędem jest niedopasowanie modelu do naszej łazienki. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nasza łazienka jest niewielka, to najlepiej sprawdzi się pralka, która ładowana jest od góry. W sytuacji. gdy mamy dostępną większą powierzchnię, możemy zdecydować się na model otwierany od frontu. Ten pierwszy rodzaj pralki charakteryzuje się też niewielkimi rozmiarami. Zwykle takie modele są węższe. A więc to zdecydowanie lepszy wybór do w małej łazienki.

Ostatnim błędem o którym chcielibyśmy napisać jest zakup pralki, która nie odpowiada naszym potrzebom. To może być na przykład wybór modelu zbyt małego w stosunku do ilości członków rodziny. Często też decydujemy się na pralkę z masą dodatkowych „bajerów”. Podnoszą one cenę, czasem również koszt użytkowania, a tak naprawdę nie są nam potrzebne. Warto się zastanowić więc wcześniej nad tym co jest nam potrzebne.

Zakup pralki – na jakie parametry musimy zwrócić uwagę?

W tej ostatniej kwestii pomoże nam między innymi znajomość parametrów jakimi „opisane są” poszczególne modele. Jednym z najważniejszych jest klasa energetyczna. Odpowiedni dobrany model pralki pozwoli nam zaoszczędzić później na jej użytkowaniu. Taką klasyfikację energetyczną znajdziemy obecnie na wszystkich urządzeniach wykorzystywanych w mieszkaniach.

Klasa energetyczna oznaczona jest literami od A do G. W praktyce w zasadzie wszystkie pralki teraz posiadają klasę A. W jej przypadku mamy też dodatkowe oznaczenie - „+”. Najbardziej energooszczędne są modele A+++.

Przy wyborze i zakupie pralki należy zwrócić uwagę na pobór wody. To kolejny istotny parametr. Informacje na ten temat (tak jak pozostałe równie ważne) znajdują się na etykiecie energetycznej. Szukając pralki dla siebie, warto też zwrócić na dwa istotne aspekty związane z głośnością pracy. Często określa się to mianem „kultury pracy”.

Po pierwsze prędkość wirowania. Wyrażone jest ona w obrotach na minutę. Im wyższa jest ta wartość, tym nasze pranie po wyjęciu będzie bardziej suche. Oczywiście pralki mają możliwość regulowania tego parametru. To istotne, bo nie każdy rodzaj ubrania można odwirowywać w najwyższej wartości tego parametru.

Na to czy pralka będzie nam „przeszkadzać” wpływ ma również głośność jej pracy. Jest ona wyrażana w decybelach. Szukając cichego modelu pralki należy wybrać taki który nie przekracza 50 w przypadku prania. Wartość graniczna dla wirowania to 70 decybeli.

Zakup pralki w przypadku gdy w mieszkaniu są małe dzieci, będzie od nas wymagał zwrócenia uwagi na jeszcze jeden aspekt. Bezpieczeństwo. Generalnie urządzanie łazienki w takiej sytuacji jest wielkim wyzwaniem.

Pralka, która znajdzie się w mieszkaniu z dziećmi musi mieć dodatkowe zabezpieczenia. Między innymi chroniące przed przypadkowym otworzeniem drzwiczek w czasie prania. Blokada przycisków to również wartościowe zabezpieczenie.

A jeśli już jesteśmy przy tym temacie to warto wybrać model pralki, który uchroni nas przed zalaniem łazienki. Istnieje kilka systemów takiego zabezpieczenia. Jedną z możliwości jest czujka zamontowana w pralce. Jest ona umieszczona w najniższym punkcie danego modelu. Kolejny sposób to tzw. Aqua Stop. Jest to zabezpieczenie na wężu, którego zadaniem jest odprowadzanie wody.

Kolejnym pytaniem jakie należy sobie zadać przy zakupie pralki jest potrzebna nam jej ładowność. Jeśli jesteśmy singlem nie potrzebujemy modelu o ogromnej wielkości. Zwykle wystarczy ładowność między 3 a 4 kilogramy. Przy zaznaczeniu, że nie posiadamy dużej ilość ubrań. W takim wypadku lepiej wybrać model o większej ładowności.

Jak to wygląda gdy w mieszkaniu są dwie osoby? Tutaj najczęściej poleca się modele o ładowności 5 do 6 kilogramów. Powinno to w zupełności wystarczyć, jeśli oczywiście nasze szafki nie są do granic możliwości zapełnione ubraniami. W sytuacji gdy mamy na utrzymaniu więcej osób, najlepiej wybrać pralkę o pojemności między 8 a 12 kilogramów.

Elementem na który również warto zwrócić jest głębokość danego modelu. To bardzo istotna kwestia ze względu na dostępność miejsca w naszej łazience. Wspominaliśmy już o tym przy wyborze pralki ładowanej od góry, lub od frontu. Standardowa głębokość to około pół metra. Są oczywiście dostępne modele o większym parametrach. Między innymi 60 i 70 centymetrów. Mała głębokość to 40 cm. Taka pralka jest idealna do małej łazienki.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN