demo
Udostępnij:
04 marca 2019

Wiosenne porządki w mieszkaniu – praktyczne porady

Dzięki nim wszystko pójdzie sprawnie i szybko. Wiosenne porządki w mieszkaniu warto zaplanować nieco wcześniej. Dlatego – mimo iż za oknem jeszcze zima – zrobimy to właśnie teraz.

Plan wiosennych porządków w mieszkaniu

Przyda się, bo to dzięki niemu w dużym stopniu, będziemy mogli wszystkie prace przeprowadzić w sposób sprawny. Im większe mamy mieszkanie i bogatszą aranżację wnętrz, tym bardziej powinniśmy wszystko dokładnie zaplanować. Bez wątpienia wygranymi osobami w kwestii wiosennych porządków w mieszkaniu są ci z bardziej ubogim wystrojem:). Lub jak kto woli „oszczędnym”.

W planie sprzątania powinniśmy uwzględnić nie tylko kolejność poszczególnych działań, ale także podział pomiędzy poszczególnych członków rodziny. Kolejna sprawa to zgromadzenie potrzebnych nam akcesoriów do sprzątania. Warto je wcześniej kupić. To między innymi gumowe rękawice i środki czystości.

Jak czyścić podłogi?

To bardzo często pojawiające się pytanie. Wszystko zależy od tego z czego mamy ją wykonaną. Jeśli na przykład na podłodze znajdują się panele laminowane, to w żadnym wypadku nie możemy używać do czyszczenia „ostrego” sprzętu. Lepiej będzie postawić na odkurzacz z miękką szczotką. Przy okazji warto pamiętać, że taki rodzaj podłogi należy chronić przed nadmierną wilgocią. Jeśli więc chcemy ją przemyć, to koniecznie mocno odciśniętym mopem.

W jaki sposób czyścić podłogi drewniane lakierowane? Generalnie należy to robić codziennie, bo dzięki temu można utrzymać je w dobrym stanie (to bonusowa porada:) ). Natomiast przy okazji wiosennych porządków w mieszkaniu warto ją dokładnie wypastować. Dzięki temu wzmocnimy lakierową powłokę. Tak przy okazji dobrze będzie wysilić pamięć. Przypomnieć sobie kiedy ostatni raz taka podłoga była lakierowana. Zaleca się by robić to raz na 5 lat. Być może przy okazji wiosennych porządków w mieszkaniu warto przeprowadzić taki proces.

Jeśli nasza drewniana podłoga jest olejowana, to w czasie jej czyszczenia, powinniśmy unikać nadmiernej ilości wody. Dlatego odciskajmy dobrze mopa. Wiosenne porządki są dobrym czasem na naniesienie warstwy zabezpieczającej na taką podłogę. Powinno się to robić co mniej więcej pół roku. Dzięki użyciu odpowiednich preparatów odsuniemy w czasie gruntowną renowację takiej drewnianej podłogi.

W jaki sposób czyścić płytki ceramiczne? Do takiego rodzaju podłogi wystarczy użyć „zwykłej” wody i detergentu. Płytki to bez wątpienia najbardziej wdzięczny materiał do sprzątania. Jeśli są bardzo zanieczyszczone wystarczy użyć mocniejszego detergentu. W sytuacji gdy pojawiły się na niej jakieś plamy, mamy do wyboru specjalny preparaty. Pozwolą one je wywabić.

Wiosenne sprzątanie mieszkania to dobry czas „odświeżeń” fug. Do ich mycia możemy użyć domowych sposobów. Bardzo dobrze w przypadku fug sprawdzi się amoniak. Kolejnym domowym sposobem jest… proszek do pieczenia. Do czyszczenia fug możemy oczywiście użyć profesjonalnych preparatów. W czasie wiosennych porządków w mieszkaniu możemy też je zabezpieczyć, tak aby się nie wykruszyły. Do tego używa się specjalnych środków impregnujących.

Jak sprzątać w kuchni?

To miejsce w mieszkaniu, które jest w sumie najbardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Oczywiście sprzątać musimy w niej jak najczęściej, ale wiosenne porządki mogą nas zmotywować do zajrzenia w kąty, które zwykle pomijamy. Odsuniemy szafki w kuchni i pozbędziemy się stamtąd nie tylko pajęczyn, ale też resztek produktów spożywczych, które to „lubią” takie właśnie miejsca.

Kolejnym nierzadko pomijanym miejscem jest piekarnik. W takiej sytuacji możemy wykorzystać profesjonalne preparaty, ale też i domowe sposoby. W tym ostatnim przypadku najczęściej podaje się ocet i sodę.

Jeśli nasz piekarnik posiada funkcję termoobiegu, to możemy do jego czyszczenia wykorzystać bardzo prosty trick. Do żaroodpornego naczynia wystarczy wlać wodę. Dodać do niej sok z cytryny (co najmniej z połowy). Włączyć piekarnik na około 170 stopni i ustawić na termoobieg. Efektem tego działania będzie łatwiejsze pozbycie się zaschniętego brudu. Po wyłączeniu piekarnika zdecydowanie prościej usuniemy go przy pomocy „zwykłej” namoczonej ściereczki.

Ocet można też wykorzystać do mycia lodówki. Zanim jednak go w taki sposób wykorzystamy, sprawdźmy czy w ogóle możemy. Przeczytajmy instrukcję. Nowoczesne lodówki mają bardzo często powłokę antybakteryjną i producent zaznacza, że nie powinno się używać octu do ich mycia. Jeśli jednak możemy to zrobić, to dzięki niemu pozbędziemy się nie tylko brudu i bakterii, ale też nieprzyjemnego zapachu. Na ten ostatni istnieją również inne domowe sposoby. Do lodówki można włożyć mieloną kawę. Innym rozwiązaniem jest obranie cytryny i położenie na półce.

Czego nie używać do czyszczenia lodówki? Na pewno lepiej unikać preparatów, które zawierają różnego rodzaju „drobiny”, które mają ułatwiać czyszczenie. W przypadku lodówki takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Lepiej nie stosować środków, które zawierają chlor, lub są na bazie rozpuszczalników. Ostatnim rodzajem preparatów jakich lepiej nie używać do czyszczenia lodówki są mleczka. Szczególnie te w których znajduje się chlor.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN