demo
Udostępnij:
03 stycznia 2019

Tapetowanie – praktyczne porady cz. 2

Kontynuujemy mini-serię, której pierwsza część ukazała się w ostatni dzień ubiegłego roku. Przeczytacie w niej o tym, czym możemy tapetować nasze mieszkanie. A także na jakie parametry w kontekście poszczególnych pomieszczeń trzeba zwrócić uwagę.

Tapetowanie - przygotowanie ścian

To jedna z najważniejszych części całego procesu. Zanim jednak o nim to parę praktycznych porad. Po pierwsze nie warto zostawiać mebli w pomieszczeniu w którym będziemy tapetować ściany. Potrzebujemy jak najwięcej wolnej przestrzeni. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie możemy usunąć danego mebla, koniecznie trzeba go zabezpieczyć.

W pomieszczeniu w którym będziemy tapetować ściany należy usunąć wcześniej kontakty. Koniecznie musimy zabezpieczyć przewody w tych miejscach. Prąd na czas tapetowania lepiej w takim pomieszczeniu wyłączyć. Pozbywamy się też wszelkich haków i innych wystających ze ścian elementów.

Kolejna sprawa dotyczy temperatury. Najlepiej aby cały proces był przeprowadzany, gdy w mieszkaniu mamy między 15 a 18 stopni. Bardzo niska temperatura (poniżej 10 stopni) jest niewskazana. Nie należy też tapetować w pomieszczeniu mocno ogrzewanym. Jeśli decydujemy się na to teraz (a więc zimą), lepiej na ten czas skręcić grzejniki.

Przygotujmy rzeczy, które przydadzą się nam w czasie tapetowania. To między innymi papier ścierny, gumowy wałek, poziomicę i miarkę.

Zabierzmy się do przygotowania przed tapetowaniem. Inaczej będzie cały proces wyglądał w nowym mieszkaniu, niż w starym. W tej pierwszej sytuacji, jeśli dopiero co zostały położone na ścianach tynki, będziemy musieli poczekać. Około miesiąca. Jeśli ściany nie były tynkowane, to muszą być one równe. Przed tapetowaniem należy je zagruntować. W sytuacji gdy mamy płyty gipsowo- kartonowe, to zanim zabierzemy się do kładzenia tapet, musimy przeszlifować łączenia. I oczywiści zagruntować.

W przypadku, gdy mamy stare mieszkanie, przygotowanie ścian do całego procesu zajmie nam więcej czasu. Jeśli tynk, który się na nich znajduje jest w złym stanie i „odchodzi”, to trzeba będzie się go pozbyć. Powierzchnie ściany należy potem wyrównać. Na koniec zagruntować.

Jeśli w naszym mieszkaniu ściany są w złym stanie i się na przykład kruszą, to między innymi będziemy musieli je zagruntować. W sytuacji gdy są nierówne, trzeba je będzie wyrównać. Zwróćmy też uwagę na etapie przygotowywania ścian do tapetowania, czy są one czyste. Wszelkie plamy i brud powinniśmy usunąć.

Jeśli ściany były wcześniej pomalowane, to postępujemy zależnie od rodzaju farby jaki się na nich znajduje. Jeśli jest kredowa (ale także wapienna), trzeba ją będzie usunąć przy pomocy szpachelki (robi się to „na mokro”).

W przypadku ścian pomalowanych farbą emulsyjną lub akrylową wystarczy jedynie przemyć wodą z detergentem. Przy założeniu, że nie odpada ona od powierzchni. Jeśli nasze ściany są pokryte farbą olejną, to musimy zwrócić uwagę w jakim są one stanie. W sytuacji gdy się one „łuszczą”, trzeba będzie powłokę usunąć. Warto zaopatrzyć się w specjalny preparat, który pozwoli cały proces gładko przeprowadzić.

Zabieramy się za tapetowanie

Powierzchnie mamy już przygotowane, czas więc zająć ścianami. Musimy je dokładnie zmierzyć. Następnie przygotować same tapety. Mając na uwadze wysokość ściany, tniemy te ostatnie na tak zwane bryty. Jeśli znajduje się na nich wzór, który nie musimy pasować, to tniemy tapety zgodnie z wysokością ściany. W przeciwnym wypadku warto dodać około 10 centymetrów.

Kolejną kwestią jaką warto się zająć nieco wcześniej jest wybór kleju. W tym wypadku wiele zależy od tego jaki rodzaj tapet wybraliśmy. Jeśli są to winylowe, to klej powinien być przeznaczony do nich. Wynika to z prostej sprawy. Tapety winylowe mają większą masę. Zwykły klej może tego nie wytrzymać.

Oprócz rodzaju tapet przy jego wyborze zwracamy uwagę na skład. Czy na przykład jest on tak dobrany, że pozwoli nam uniknąć pleśni i grzyba na ścianach. Na opakowaniu kleju znajduje się też informacja co do jego wydajności. Ile rolek tapety będziemy mogli przykleić przy konkretnej wielkości produktu.

Mamy więc przygotowane ściany i powycinane tapety. Zabieramy się za nakładanie kleju. Jeśli zdecydowaliśmy się na tapety na flizelinie, to ten ostatni nakładamy bezpośredni na ścianę. Dzięki temu unikniemy zabrudzeń na rogach naszych brytów. Podobnie w przypadku tapet z włókna szklanego. Na każdej rolce znajdziemy instrukcję w jaki sposób powinniśmy nakładać klej. Robimy to przy pomocy wałka, albo pędzla (tzw. wałkowca). Klej musimy być nałożony w sposób równomierny. Co ważne – przed jego użyciem należy go dokładnie wymieszać.

Zanim tapeta znajdzie się na ścianie (ale już z nałożonym klejem, jeśli decydujemy się na taki właśnie rodzaj), powinna chwilę poleżeć. W ten sposób doprowadzamy do tego, że stanie się ona miękka. Ułatwi to cały proces tapetowania. Kiedy pierwszy bryt znajdzie się na ścianie, należy go przycisnąć (używając na przykład gumowego wałka). W ten sposób pozbędziemy się też pęcherzyków powietrza, które mogły się pojawić. W tym ostatnim wypadku wałkiem przesuwamy od środka tapety na zewnątrz. Kolejne arkusze równy do wcześniej położonych. Pamiętajmy o wygładzeniu ich brzegów. Tapetowanie nie musi być trudne:).

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN