demo
Udostępnij:
29 października 2018

Sprzątanie mieszkania – praktyczne porady

Warto je poznać, po to by skutecznie rozprawić się z bałaganem. Tak aby nasze mieszkanie było czyste i dzięki temu zdecydowanie bardziej przyjazne dla domowników. Zapraszamy do zapoznania się z poradami, które usprawnią i ułatwią sprzątanie mieszkania:).

Postaw na funkcjonalne wnętrza

Aby uprościć sobie proces sprzątania, warto zadbać o to już na etapie urządzania naszego mieszkania. Im mniejsza liczba dodatków, tym łatwiej będzie nam utrzymać porządek. Zbyt duża liczba rzeczy w mieszkaniu, oznacza że proces sprzątania będzie dłuższy. Dlatego właśnie stawiamy na funkcjonalność wnętrz. Ograniczamy więc liczbę mebli do niezbędnego minimum. W tym wypadku doskonałym wyborem urządzania wnętrz okazuje się styl skandynawski. Więcej na jego temat możecie przeczytać w tym miejscu.

Sprzątanie całego mieszkania – przed wszystkim organizacja

Ustalmy sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy się tym zajmiemy. Oczywiście taki, który będziemy mieli wolny. Tak, aby sprzątania całego mieszkania nie dzielić. Na zasadzie „mam trzy godziny to posprzątam, ile zdążę”. Efekt jest dość łatwy do przewidzenia:). Salon posprzątany w połowie, bo brakło czasu. Ale za to kuchnia czysta:). Jeśli więc faktycznie chcemy od razu zająć się całym mieszkaniem, to zaplanujmy to w taki sposób, by udało się sprzątnąć je za jednym razem. Włączmy w ten proces oczywiście pozostałych członków rodziny.

Można również zdecydować się na inne podejście. Sprzątamy kilka dni w tygodniu, dzieląc między nie poszczególne pomieszczenia. W tym wypadku również pomogą nam członkowie naszej rodziny.

Jak dobrze sprzątać?

Mimo, że wydaje się to na pierwszy rzut oka dziwnym pytaniem („przecież to żadna filozofia”), to jednak warto jednak poznać na nie odpowiedź. Bo sprzątać dobrze znaczy efektywnie. I tak abyśmy nie musieli po sobie (lub po kimś) poprawiać.

Cały proces powinniśmy zacząć o ścierania kurzu. Zanim zabierzemy za czyszczenie podłóg itd. Ścieranie z kolei zaczynamy od górnych partii naszych wnętrz. Wydaje się to być oczywiste, ale często się o tym zapomina. I ścieranie kurzu trzeba będzie powtórzyć. Przy okazji tego procesu czyścimy również bibeloty i dodatki, które przyozdabiają nasze mieszkanie. Następnie odkurzanie i – jeśli zachodzi taka potrzeba – mycie i pastowanie podłóg (to chyba jedna z bardziej znienawidzonych domowych czynności:) ).

To w jaki sposób zabierzemy za sprzątanie mieszkania, to oczywiście nasz wybór, ale najlepiej zacząć od pokoi. Następnie przechodzimy do kuchni, a potem łazienki. Na koniec zostaje nam przedpokój.

Sprzątanie kuchni – na co zwrócić uwagę?

Raz na jakiś czas (powiedzmy kilka miesięcy) warto dokładnie przejrzeć szafki w tym pomieszczeniu. W ten sposób unikniemy przechowywania bez potrzeby produktów spożywczych, którym minął już termin przydatności do spożycia. Przy okazji może się zrobić całkiem sporo przestrzeni w szafkach.

Generalnie sprzątanie kuchni nie jest zbyt przyjemnym zajęciem. To, że trzeba sobie poradzić z brudnymi naczyniami to jedno. Sprzątanie tego pomieszczenia to też jednak usuwanie zaschniętego tłuszczu (nierzadko pomieszanego z kurzem) ze sprzętów kuchennych. To ostatnie, jeśli nie robimy tego regularnie, może się okazać dla nas zajęciem wymagających tytanicznej siły i cierpliwości. A już na pewno będziemy starali się go unikać;).

Kolejnym znienawidzonym przez wielu zajęciem jest sprzątanie lodówki. To proces, ale bardzo często czasochłonny. Dzięki regularnemu sprzątaniu lodówki przedłużamy jej żywotność i poprawiamy wydajność pracy. A na tym nam przecież zależy. Do sprzątania lodówki możemy wykorzystać domowe sposoby.

Jednym z częściej wymienianych jest użycie wody z octem. Mieszamy oba składniki w proporcji 1:1. I takim roztworem myjemy lodówkę. Dzięki temu możemy się też pozbyć przykrego zapachu z niej. W podobny sposób zadziała kawa sypana (niewielka ilość) pozostawiona w lodówce. Ocet można wykorzystać w sprzątaniu także innych rzeczy i pomieszczeń. Takich jak kolejne, którym się zajmiemy.

Sprzątamy łazienkę

Tutaj dopiero spędzimy dużo czasu. Dodatkowo w łazience zwykle jest sporo ukrytych, lub trudno dostępnych miejsc. Niby nie zawsze je widać, ale pasowałoby je sprzątnąć. Łazienka to miejsce w którym wciąż „panuje” wilgoć. A to niestety idealne środowisko do rozwoju pleśni, a także grzyba. I właśnie dlatego warto co jakiś czas zajrzeć w zakamarki, których zwykle nie sprzątamy.

Szczególną uwagę w czasie tego procesu trzeba zwrócić na kabinę prysznicową (a dlaczego warto ją wybrać przeczytacie w tym tekście). Jeśli mamy w niej zasłonę, to jej również musimy się dobrze przyjrzeć. Te plastikowe są miejscem w którym „chętnie” gromadzi się kamień osad, a także pleśń. Obecność wanny nie zwalnia nas oczywiście z dokładnego sprzątania.

Warto na dłużej zatrzymać się przy środkach czystości. Obecnie mamy spory wybór. I nie chodzi jedynie o ilość dostępnych preparatów, ale również ich rodzaje. Zanim wybierzemy konkretne, powinniśmy je poznać. Do czego ich używać. W jaki sposób itd. I lepiej unikać preparatów uniwersalnych. Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest… do niczego:).

Czysta łazienka to miejsce higieniczne i przede wszystkim bezpieczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy mamy w mieszkaniu małe dzieci.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN