Jak przeprowadzić remont łazienki?
Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

Remont łazienki – jak go dobrze przeprowadzić?

Remont łazienki – jak go dobrze przeprowadzić?

Tak aby ograniczyć w miarę możliwości koszty, ale też przetrwać utrudnienia związane z tym procesem. Przydadzą się poniższe praktyczne porady, które usprawnią remont łazienki.

 

Zaczynamy od planu

 

Jak w przypadku remontu w zasadzie w każdym pomieszczeniu w naszym mieszkaniu. W łazience jednak cały ten proces może wymagać nieco dłuższego planowania. Bo sam remont często nie kończy się na pomalowaniu ścian, czy wymianie płytek. Być może potrzebna będzie nasza ingerencja w instalację wodną. Odpowiednio przemyślany plan pozwoli usprawnić remont łazienki. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Planując ten proces miejmy na uwadze nasze możliwości finansowe.

 

Remont łazienki – kosztorys

 

Niestety bardzo często będzie nas on sporo kosztował. Wynika to z tego, że - jak zostało wspomniane - zwykle nie ograniczamy się jedynie do skucia starych płytek i położenia nowych. Możemy też zaplanować wymianę wanny na prysznic (lub w drugą stronę), czy renowację rur. Wszystko to spowoduje wzrost kosztów.

 

Na etapie ustalania budżetu warto rozważyć jeszcze bardzo ważny aspekt. Czy czujemy się na siłach, aby przeprowadzić remont łazienki sami? Czy posiadamy na tyle umiejętności, które pozwolą zrobić go sprawnie? A przede wszystkim tak, aby niepotrzebne było poprawki, które „wywrócą” zaplanowany budżet. I warto podejść bardzo krytycznie do swoich umiejętności w tej kwestii. Lepiej zdecydować się na fachowców i zapłacić im więcej, niż zrobić coś samemu, a potem i tak wynajmować firmę, która będzie po nas poprawiać. Kosztorys będzie obejmował ceny materiałów niezbędnych w czasie odnawiania tego pomieszczenia i samą „robociznę”.

 

Jak przeprowadzić remont łazienki?

 

Robimy to w kilku etapach. W pierwszej kolejności „spójrzmy” na ścianę i podłogę. Trzeba będzie zacząć od usunięcia starych płytek. Będzie to wymagało czasu, ale przede wszystkim jest to zajęcie „bardzo fizyczne”. Zwłaszcza, jeśli mamy kilkudziesięcioletnie mieszkanie w którym do tej pory nie były przeprowadzane żadne zmiany. W łazienkach w takich domach płytki nierzadko są przymocowane przy użyciu cementu. Ich skucie będzie wymagało sporego wysiłku fizycznego.

 

Po tym jak się ich pozbędziemy i posprzątamy (warto rozważyć zamówienie samochodu do wywiezienia powstałego gruzu) zabieramy się za kolejny etap remontu łazienki. Może nim być wspominana wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tym momencie powinniśmy również zabrać za montaż prysznica, jeśli się na niego zdecydowaliśmy. Na tym etapie – jeśli zachodzi taka potrzeba – wymieniamy również wannę.

 

Kolejna bardzo ważna sprawa to odnowienie ścian. Skucie mamy za sobą, a teraz trzeba je przygotować na nowe płytki (jeśli się decydujemy na takie rozwiązanie). Ściany przed ich położeniem powinniśmy wyrównać. Robi się to przy pomocy naniesieniu zaprawy podkładowej lub ułożeniem suchego tynku.

 

Proces remontu łazienki nie obędzie się też zapewne bez ”pomocy” wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych, którymi między innymi zakryjemy rury.

 

Te ostatnie też mogą wymagać wymiany. Zwłaszcza, jeśli do tej pory łazienka nie była remontowana, a one same są żeliwne. Istnieje ryzyko, że takie rury przerdzewiały. Ich wymianie też powinniśmy nieco więcej uwagi. Zwłaszcza na wybór rur.

 

Przy zmianach w łazience często pierwszym aspektem jest decyzja dotycząca płytek. Ich wybór nie jest prosty i dobrze będzie wcześniej uzbroić się w odpowiednią wiedzę. Na temat tego z czego mogą być one wykonane i jakimi parametrami są opisane. Które z płytek sprawdzą się właśnie w łazience.

 

Przy ich wyborze musimy też wziąć pod uwagę wielkość tego pomieszczenia. Przykładowo w małej łazience sprawdzą się duże płytki w raczej stonowanych kolorach. Możemy również wybrać takie, które będą odbijać światło. To w pewnym stopniu (oczywiście głównie optycznie) powiększy nam to pomieszczenie.

 

Przy okazji remontu w łazience warto też rozważyć wymianę oświetlenia. Na co zwrócić uwagę? W tym pomieszczeniu przyda się kilka źródeł światła. Tak by każda jego strefa mogła spełniać swoją funkcję. Mamy więc główne źródło oświetlenia, ale powinniśmy też zamontować chociażby lampy boczne przy lustrze. To nie wszystko. Dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny. Możliwości w tej kwestii mamy sporo.

 

Wanna czy kabina prysznicowa?

 

To pytanie pojawiło się już wcześniej, ale warto mu poświecić odrębny akapit. To wbrew pozorom nie tak oczywisty wybór, chociaż pewne czynniki mogą go nam ułatwić. Tutaj za przykład posłuży wspominana mała łazienka. Niewielka przestrzeń niejako wymusza na nas wybór kabiny prysznicowej. Na wannę możemy się zdecydować w większej łazience (na przykład w tym ponad 79-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Paderewskiego Park w Rzeszowie).

 

Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Zwykle w kontekście zalet kabiny prysznicowej wymienia się niższe rachunki za wodę i to, że „nie potrzebuje” ona dużej powierzchni. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w mieszkaniu młodego singla, ale i seniorzy docenią kabinę prysznicową. Więcej na temat wyboru między tymi rozwiązaniami przeczytacie między innymi w tym tekście.

 

 

Artykuły

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?
niedziela, 13 października 2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Lista czynników na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?
czwartek, 10 października 2019

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Lista najważniejszych pytań i kwestii związanych z wyborem nowego mieszkania od dewelopera.
Urządzamy pokój dla przedszkolaka – 5 sprawdzonych porad
poniedziałek, 7 października 2019

Urządzamy pokój dla przedszkolaka – 5 sprawdzonych porad

Lista rzeczy o których należy pamiętać, przy urządzaniu mieszkania.

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

Remont łazienki – jak go dobrze przeprowadzić?
Ocena 4.96/5 na podstawie 49 Opinii.