demo
Udostępnij:
17 maja 2019

Płytki w łazience – praktyczne porady

Ostatnio pisaliśmy o innym rozwiązaniu – panelach w tym pomieszczeniu. Dzisiaj zajmiemy się płytkami w łazience. To wykończenie uznawane za dużo bardziej wygodne w tym miejscu naszego mieszkania.

Płytki w łazience – jak wybrać te odpowiednie?

Przede wszystkim przyda się wiedza na ich temat. Można oczywiście zdać się na pracownika sklepu, czy po prostu fachowca, który będzie nam takie płytki w łazience kładł. Lepiej jednak poczytać wcześniej na ten temat. Pozwoli to chociażby uniknąć wyższych kosztów.

Jakie płytki wybrać do łazienki? Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się gres (nieszkliwiony i porcelanowy), terakotę i glazurę. Możemy również zdecydować się na klinkier. Warto przy wyborze płytek do łazienki zwrócić szczególną uwagę na trzy parametry. To antypoślizgowość, nasiąkliwość i ścieralność. W tym ostatnim wypadku wyróżniono 5 klas. Norma związana z antypoślizgowością również wydziela 5 rodzajów płytek. Nasiąkliwość z kolei wyrażona jest w procentach.

Płytki w małej łazience – czy to dobry pomysł?

Oczywiście, ale z pewnymi uwagami. Niewielka łazienka nie musi stanowić dużego problemu związanego z aranżacją. W takim przypadku już przy wyborze płytek warto pamiętać o paru sprawach. Na podłogę lepiej wybrać duże modele. Małe płytki, a więc ich większa ilość, może dawać wrażenie chaosu i przytłaczać niewielką powierzchnię.

Jeśli zależy nam na „poszerzeniu” wnętrza lepiej zdecydować się na dekorację poziomą. W przypadku gdy nasza niewielka łazienka wymaga wydłużenia – płytki z pionowymi dekorami. Optycznie możemy to pomieszczenie powiększyć w jeszcze jeden sposób. Powinniśmy zdecydować się na płytki, które odbijają światło.

I jeszcze jedna porada związana z płytkami w małej łazience. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór prostokątnego modelu. Większa powierzchnia łazienki (tak jak w tym mieszkaniu na Osiedlu Zawisza w Rzeszowie) nie zwalnia nas oczywiście od dokładnego przemyślenia aranżacji wnętrz. Tak by nie stworzyć miejsca niefunkcjonalnego.

Jak układać płytki w łazience?

Jeśli decydujemy się przeprowadzić cały proces sami, to warto pamiętać o paru istotnych sprawach Po pierwsze należy dobrze przygotować podłoże. Betonowa wylewka musi być przede wszystkim równa. Pozbawiona luźnych elementów (na przykład fragmentów odłupanych). Podłoże przed położeniem płytek powinno być też oczyszczone. Ze wszystkim zabrudzeń (kurzu, tłuszczu, środków chemicznych itp.).

Zanim zabierzemy się do kładzenia płytek należy również podłogę pomalować emulsją gruntującą. Nieco inaczej w tym aspekcie wygląda przygotowanie ścian. Jeśli są one wybudowane przy użyciu tradycyjnej technologii i tynkowane wystarczy użycie „zwykłego” gruntowania.

Jeśli ściany są betonowe, będą one wymagały od nas pokrycia ich najpierw emulsją (do podłoża niechłonnego). W jakim celu? Otóż dzięki temu ściany te nabiorą pewnej porowatości. A to niezbędna sprawa, jeśli klej do płytek ma spełnić swoje główne zadanie.

Zatrzymajmy się na chwilę przy wyborze tego ostatniego. Bo to również istotny aspekt przy kładzeniu płytek (nie tylko w łazience rzecz jasna). Jedynym „słusznym” wyborem jest klej przeznaczony do płytek. Natomiast warto wiedzieć, że pomiędzy ich poszczególnymi rodzajami są pewne różnice.

Często producenci płytek sugerują jaki klej należy wybrać. Warto również zaznajomić się z parametrami jakimi są one opisane. Każdy klej do płytek ma przypisaną klasę. Daje nam to między innymi informację o cechach danego produktu. Przykładowo klej oznaczony klasą „1” jest określany jako „normalnie wiążący”. 2 to z kolei preparat o podwyższonych parametrach. Może wiązać w krótszym czasie.


Kolejnym parametrem opisującym klej jest jego typ. Są 3. „C” to klej na bazie cementu. Przed użyciem należy go rozrobić z wodą. Tego typu preparat cechuje się tym, że szybko wiąże. Kleje oznaczone literą D określone są jako dyspresyjne. Stosuje się je do płyt drewnopochodnych, a także starych typów glazury. Klej „R” oparty jest o żywice reaktywne połączone z wypełniaczami mineralnymi. Jego ważną cechą jest wodoszczelność.

Wróćmy do układania płytek w łazience. Można to robić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na nakładaniu na ścianę przy pomocy szpachli warstwy kleju. Potem płytkę dociskamy do podłoża. Przyda się nam również poziomica.

Drugi sposób zakłada rozprowadzenie kleju po powierzchni, jak również nałożenie go na płytkę. Aby ta ostatnia dobrzy przylegała do podłoża, musimy pokryć ją równomiernie. Warto też pamiętać o tym niezależnie od metody, że… klej schnie:). Nie należy więc za jednym razem pokrywać dużej powierzchni.

Po ułożeniu płytek w łazience czas na fugowanie. Ten proces powinniśmy zacząć minimum 24 godziny po wykończeniu naszego pomieszczenia w opisywany sposób. Dzięki temu damy czas klejowi na dokładne „związanie”. Przestrzeń w której znajdzie się fuga musi zostać wcześniej dokładnie oczyszczona. Do danej powierzchni należy używać preparatu o takim samym numerze partii. Dzięki temu uzyskamy jednolity kolor.

Jeśli do tej nie kładliście płytek w mieszkaniu i nie czujecie się na siłach by zrobić to samemu, wybierzcie fachowca. To nie tylko oszczędność czasu, ale – wbrew pozorom – również pieniędzy.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN