demo
Udostępnij:
06 stycznia 2019

Nowy rok – czas na remont mieszkania

Najwyższa pora zabrać się za to, co odkładamy już od dłuższego czasu. Jednym z naszych noworocznych postanowień niech będzie remont mieszkania. I inaczej niż w przypadku innych pomysłów na zmiany w życiu – to uda się nam przeprowadzić:).

Jak duży remont mieszkania jest potrzebny?

Od odpowiedzi na tak postanowione pytanie zaczniemy. Co oczywiste im starsze mamy mieszkanie (sporo czasu upłynęło od ostatnich zmian), tym większy remont będzie potrzebny. Rynek wtórny kryje w sobie wiele przykrych niespodzianek. Zwrócić na to powinniśmy uwagę już przy zakupie takiego mieszkania. Remont w takiej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem będzie generalny i pociągnie za sobą spore koszty. Możliwe, że będzie trzeba zająć się wymianą rur, czy instalacji elektrycznej.

Warto – jeśli jesteście na etapie szukania mieszkania – poczytać o rynku wtórnym i pierwotnym. Ich zaletach i wadach. Jeśli szukacie mieszkania blisko centrum, to na Osiedlu Skyres (Rzeszów u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej) jest to ponad 54-metrowe. Idealne na przykład dla singla.

Plan remontu mieszkania

Wróćmy do zmian. Ocena tego jak duży remont przeprowadzimy, będzie nam potrzebna do stworzenia planu. Dlaczego jest on nam niezbędny? Po pierwsze ułatwia on cały proces. Nikt chyba nie chce „rozgrzebać” mieszkania i doprowadzić do sytuacji w której nie będzie wiadomo za co się zabrać.

Po drugie plan remontu mieszkania pozwoli nam wstępnie ocenić koszt jaki poniesiemy. Oczywiście będzie to jedynie zarys. Remont ma to do siebie, że zawsze pojawiają się dodatkowe wydatki. Warto jednak przy tworzeniu planu zmian w mieszkaniu, stworzyć też kosztorys. W sieci dostępne są kalkulatory budowlane, które ułatwią cały proces.

Plan remontu mieszkania to też harmonogram poszczególnych prac. Jeśli zmiany mają być gruntowne, na początku zajmujemy się wymianą instalacji, następnie wykańczamy ściany. Kolejnym etapem będą podłogi. W tym wypadku przyda się wiedza na temat płytek. Oczywiście w sytuacji gdy wynajmiemy fachowców nie musimy się przejmować wspomnianym harmonogramem.

Kiedy przeprowadzić remont mieszkania?

Spokojnie – nie musicie go zaczynać dzisiaj, czyli 6 stycznia:). Niektóre ze zmian „potrzebują” konkretnych warunków pogodowych. Jednym z bardziej oczywistych przykładów będzie tutaj wymiana okien. To jak wygląda pogoda na zewnątrz warto też uwzględnić w przypadku renowacji instalacji grzewczej.

Co możemy zrobić zimą w naszym mieszkaniu? Chociażby odnowić podłogę, a także wprowadzić niewielkie zmiany w łazience. Zimą na pewno łatwiej będzie nam wynająć fachowców, którzy nie są tak „zawaleni” pracą jak w okresie letnim. Nierzadko też trafimy na spore obniżki ceny materiałów potrzebnych do remontu. To kolejny argument za tym, aby pewne zmiany przeprowadzić w mieszkaniu właśnie teraz. Generalny remont najczęściej jest robiony w okresie wiosennym lub letnim.

Zmiana aranżacji wnętrz

Tę możemy przeprowadzić przy okazji remontu. Być może to najwyższy czas na odświeżenie wnętrz. Oczywiście zmiana ta również będzie od nas wymagała przemyślenia i stworzenia planu. Na początku jednak powinniśmy zastanowić się nad tym, co nam w aranżacji wnętrz pasuje, a czego nie akceptujemy.

Zmieniając wystrój naszych wnętrz musimy też wziąć pod uwagę dwa inne aspekty. Po pierwsze funkcjonalność. To mają być wnętrza do mieszkania, a nie (tylko) do podziwiania. Drugi istotny aspekt to bezpieczeństwo. Na nie szczególną uwagę zwracamy, gdy w mieszkaniu są małe dzieci. Urządzanie wnętrz w takiej sytuacji będzie od nas wymagało sporo zaangażowania.

Jeśli mamy dzieci, to lepszym rozwiązaniem będą te style aranżacji, które stawiają na małą liczbę dodatków. A zapewniające prostotę i funkcjonalność. W tym wypadku świetnie sprawdzi się styl skandynawski. Od lat cieszy się on niezmienną popularności. Warto też zapoznać się z naszym przeglądem stylów aranżacji wnętrz.

Zima to dobry czas na remont łazienki

Odkładaliśmy go zbyt długo. Czas więc się za niego zabrać. Nie da się ukryć, że akurat zmiany w łazience to jedno z większym wyzwań. Z drugiej strony pomieszczenie to zwykle remontowane jest raz na kilkanaście lat.

Zaczynamy oczywiście od oceny potrzebnych zmian. Czy to najwyższy czas na wymianę instalacji wodnej? A może nasza łazienka wymaga ingerencji w elektrykę? Remont tego pomieszczenia nie obędzie się bez wymiany płytek. Warto zastanowić się czy w przypadku łazienki nie lepiej będzie skorzystać z fachowców. Dość krytycznie powinniśmy podejść do swoich umiejętności. Bo chcąc oszczędzić i przeprowadzić remont samemu, możemy narazić się na dodatkowe koszty. Jeśli nasze umiejętności są nie wystarczające i tak będziemy musieli wynająć fachowców.

Niektóre prace możemy przeprowadzić sami. Dzięki temu oszczędzimy. I tak jest w przypadku skuwania starych płytek. Będziemy potrzebowali młotka i przebijaka. Jeśli mamy stare mieszkanie w którym remont nie był przeprowadzany przez powiedzmy 20- 30 lat, to bardzo prawdopodobne że płytki są przymocowane do ściany cementem. To wydłuża i utrudnia proces skuwania. I to warto mieć na uwadze, jeśli chcemy przeprowadzić cały proces sami.

Kolejnym etapem remontu w łazience mogą być wspomniane prace hydrauliczne. W tym wypadku lepie zdecydować na fachowców. Podobnie jak w przypadku kładzenia płytek. Chociaż akurat ten aspekt remontu – przy odrobinie zaangażowania i wiedzy – możemy przeprowadzić sami.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN