demo
Udostępnij:
04 kwietnia 2018

Miejsce do nauki dla dziecka – porady

Początek roku szkolnego mamy za sobą i większość rodziców urządziła już część pokoju w którym ich pociecha ma przyswajać wiedzę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż zmagasz się z tym problemem to mamy dla Ciebie kilka porad.


3 najważniejsze elementy


Oczywiście każdy aspekt miejsca do nauki dla dziecka jest istotny. Przy jego projektowaniu musimy zwrócić uwagę na wszystkie. Są jednak trzy, które mają szczególne znaczenie. To: wygoda, oświetlenie i odpowiednie dla dziecka miejsce do użytkowania. Jeśli któryś z nich zostanie zaniedbany, to istnieje spore ryzyko, że nasza pociecha na przykład nie będzie w stanie odpowiednio skupić się na nauce.


Gdzie postawić biurko?


Pokutuje przeświadczenie, że może ono stać w każdym miejscu w pokoju. Najlepiej jednak aby było ono usytuowane blisko okna. Często radzi się, aby nie stawiać go tyłem do drzwi. Może to powodować problemy z koncentracją i skupieniem się. I to nie tylko u dzieci. Na dorosłych również wpływa to negatywnie. Przy ustawianiu tego mebla musimy zwrócić uwagę z której strony pada światło. Dziecko nie może zasłaniać sobie go ręką siedząc przy biurku.


Jakie biurko wybrać?


Po pierwsze – niekoniecznie powinniśmy decydować się na komplety meblowe. To wygodne rozwiązanie (między innymi dla portfela) dla nas, ale niekoniecznie dla dziecka. Standardem jest wybór modelu z regulowaną wysokością. Rozwiązaniem, które warto rozważyć jest kupno osobno blatu i podstawy mebla.


Jeśli chodzi wymiary biurka to minimalne wynoszą 75 cm szerokości i 50 głębokości. Mebel ten powinien być funkcjonalny, wygodny dla dziecka i wytrzymały.


Wspominany model z regulowaną wysokością spełnia kilka ról. Jedną z ważniejszych jest dostosowanie tego mebla do wzrostu dziecka. Nasze pociechy szybko rosną i dzięki temu możemy ograniczyć wydatki. Zatrzymajmy na chwilę przy wymiarach takiego biurka. Minimalne zostały podane w akapicie powyżej, ale warto mieć świadomość jednej istotnej sprawy. W przypadku osoby dorosłej wymiary biurek są – można powiedzieć – standardowe. Jeśli kupujemy taki mebel dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę czynniki indywidualne.


Ważne, aby takie biurko miało możliwość regulowania kąta nachylenia blatu. To przydatna funkcja w momencie, gdy będzie to miejsce przeznaczone jedynie do czytania i pisania. Postawienie na biurku komputera – co w obecnym czasie jest praktycznie normą – niejako temat zamyka.


Jak wybrać krzesło?


To kolejna istotna sprawa. Jego obicie powinno mieć przyjemny dla oka dziecka wzór, ale przede wszystkim być odporne na zabrudzenia. Dobrym rozwiązaniem jest wybór krzesła z podłokietnikami. Dzięki nim ułatwiamy dziecku utrzymanie przez dłuższy czas prostych pleców.


Ważnym elementem krzesła jest jego oparcie. Powinno być ono dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Musimy zwrócić szczególną uwagę na odcinek lędźwiowy i piersiowy.


Krzesła obrotowe są dobrym rozwiązaniem, gdyż dzięki nim dziecko staje się bardziej mobilne. Łatwiej będzie mu dosięgnąć do poszczególnych rejonów biurka czy jego najbliższego otoczenia. Przy zakupie krzesła musimy zwrócić uwagę na to, aby było ono dostosowane (nawet lepiej z pewnym zapasem) pod kątem długości siedziska, jak i jego szerokości. Ostatnią ważną sprawą mającą wpływ na komfort użytkowana jest miękkość. Krzesło nie może być zbyt twarde, bo będzie zbyt niewygodne.


Oświetlenie – jakie wybrać?


Oprócz tego, że stawiamy na naturalne (stąd lokalizacja biurka), to musimy dobrać sztuczne, tak aby zapewnić komfort do nauki i dla wzroku dziecka. Światło przede wszystkim musimy mieć optymalną jasność. Powinny być jednolite. Do tego wysoki wskaźnik oddawania barw. Oczywiście nie powinno razić w oczy. Kolejna sprawa to odpowiednia temperatura barwowa. Ta ostatnia wyrażana jest w stopniach Kelwina. Barwa naturalna zamyka się między 3300 a 6500. Warto też wziąć pod uwagę strumień światła.


Wybór oświetlenia, które znajdzie się przy biurku, ma ogromny wpływ na to jak nasze dziecko będzie przyswajało. Nieodpowiednie dobrane „działa” negatywnie na koncentrację pociechy.


Jak pomalować pokój dziecka?


Jeśli jesteśmy przy koncentracji, to musimy zwrócić uwagę na ten aspekt. Dobrze będzie zapoznać się z psychologią kolorów. Ich wpływem na samopoczucie czy kwestię koncentracji. Po pierwsze wybór koloru zależy od wieku naszej pociechy. Dobrym rozwiązaniem będzie też rozmowa z dzieckiem na ten temat. W przypadku niemowlaków najlepiej postawić na kontrastowe kolory. Wynika to z tego, że według niektórych badań, nie widzą one pasteli.


Skupmy się na starszych dzieciach. W tym właśnie wypadku można wziąć pod uwagę psychologię koloru. Na początek klasyczne rozwiązanie, czyli białe ściany. Ten kolor przede wszystkim uspokaja. Pozwala on też podkreślić dodatki, które znajdą się w pokoju dziecka. Do kolorów mających właściwości uspokajające zalicza się też jasnozielony i niebieski. Ten ostatnio pomaga również ukoić nerwy. Warto jednak ostrożnie podchodzić do jego ilości w pomieszczeniu.


Jeśli zależy nam na pobudzeniu zdolności intelektualnych i witalności warto postawić na żółty. To kolor kojarzący się też z ciepłem i energią.


Wybór koloru warto przemyśleć w czasie planowania remontu. Niekoniecznie musi być on generalny. Więcej na temat tego procesu w tekście „Remont mieszkania – praktyczne porady”.


Podział pokoju na 3 strefyI chodzi o podstawowe (bo mogą i zwykle pojawiają się dodatkowe). W pokoju dziecka powinna się więc znaleźć strefa do zabawy, nauki i spania. Każda z nich będzie od nas wymagać planu. Konieczna jest też wiedza na temat mebli, które powinny się w niej znaleźć. Przykładowo przed sporym wyzwaniem stoimy przy zakupie łóżka. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jego konstrukcję, ale też materac. Wybór tego ostatniego jest w tym momencie ogromny. Przede wszystkim powinniśmy się kierować zdrowiem dziecka. Wybór tak naprawdę w dużym stopniu jest kwestią indywidualną. Na pewno pod uwagę trzeba wziąć twardość materaca. Jest ona oznaczona literą „H” i cyfrą. Im wyższa, tym większa waga osoby, która może na nim spać. Przy tworzeniu poszczególnych stref w pokoju dziecka musimy brać pod uwagę jego bezpieczeństwo. Zresztą zapewnienie tego ostatniego to odrębny temat. Im mniejsze dziecko, tym większą uwagę musimy tej kwestii poświęcić.Utworzenie takich 3 stref jest dużo prostsze, jeśli na pokój naszej pociechy możemy poświęcić więcej miejsca. W tym ponad 55 metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina (termin oddanie 30 czerwca 2019) będzie można pozwolić sobie w tej kwestii na więcej.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN