demo
Udostępnij:
23 maja 2019

Mała kuchnia. 4 praktyczne porady na jej urządzenie

W ostatnim tekście skupiliśmy się stworzeniu funkcjonalnych wnętrz w przypadku niewielkiego mieszkania. Kuchnia w nich zwykle jest mała, a to jedno z bardziej „wrażliwych” miejsc. Dlatego warto dowiedzieć jak ją w praktyczny sposób urządzić.

Mała kuchnia – po pierwsze meble

Nieco więcej wagi do tego będziemy musieli przyłożyć, jeśli mieszkamy w starym budownictwie. Niestety zwykle w takiej sytuacji kuchnia nie dość, że jest niewielka, to jeszcze „zamknięta”. W nowych blokach z rynku pierwotnego najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest otworzenie jej na pokój dzienny. To zdecydowanie ułatwia nam aranżację takiej kuchni.

Skupmy się na tej pierwszej sytuacji. Do niewielkiej kuchni lepiej wybierać meble, które mają jasne fronty. Dzięki temu unikniemy przytłoczenia i tak przecież małej powierzchni. Kolejna zasada przy urządzaniu małej kuchni, której musimy się trzymać, brzmi „nie zabudowujemy całych ścian”. W domyśle od podłogi do sufitu. Owszem, zmieścimy przy takim umeblowaniu więcej, ale nie dość, że przytłoczymy niewielką kuchnię, to jeszcze może ona stracić na funkcjonalności. A ten istotny jest razem z bezpieczeństwem jest najważniejszy w tym pomieszczeniu.

Dobrym i praktykowanym rozwiązaniem jest wybór mebli dedykowanych do niewielkiej kuchni. Dzięki takiej decyzji nie musimy się też martwić o to czy będą one praktyczne. Na ten aspekt producenci zwracają szczególną uwagę.

Urządzając małą kuchnię lepiej wybrać niskie szafki. Często proponowanych rozwiązaniem jest wymontowanie drzwiczek. Zamiast nich mogą się znaleźć zasłony, albo rolety. Kolejnym sposobem jest zamontowanie nieco szerszego blatu roboczego.

Mała kuchnia – po drugie AGD

Na pewno w przypadku niewielkiej kuchni powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie zrezygnować z niektórych urządzeń. Tutaj za dobry przykład posłuży zmywarka. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet. Niewielka kuchnia jest jedną z „przesłanek” do rezygnacji ze zmywarki. Z pewnym jednak zastrzeżeniem.

Sprzęt AGD w małej kuchni powinien być kompaktowy. I wspomniane zmywarki również znajdziemy w takim rozmiarze. Jeśli więc koniecznie jej potrzebujemy, to możemy zdecydować na takie urządzenie. Kompaktowy sprzęt AGD często wybierają single, lub osoby rzadko korzystające z kuchni.

Mała powierzchnia tego pomieszczenia wymusza na nas wykorzystanie każdego centymetra. Często w sposób „alternatywny”. Na rynku dostępne są na przykład narożne płyty do gotowania.

Wybierając sprzęt AGD do małej kuchni bierzmy przede wszystkim pod uwagę nasze potrzeby. Mieszkając samemu i niewiele korzystając z tego pomieszczenia nie potrzebujemy ogromnej lodówki. Często bardziej istotnym elementem w takiej sytuacji jest zamrażarka.

Mała kuchnia – po trzecie oświetlenie

To kolejny aspekt na jaki należy zwrócić uwagę przy aranżowaniu niewielkiej powierzchni. Pomoże to urządzić funkcjonalną i bezpieczną małą kuchnię (taką jak w tym nowym ponad 34-metrowym mieszkaniu idealnym dla singla na Osiedlu Tarasy nad Zalewem w Rzeszowie).

Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze na światło dziennie. Im więcej go w naszej kuchni, tym lepiej. Unikajmy w tym pomieszczeniu grubych firanek czy zasłon. Kolejna kwestia to sztuczne oświetlenie kuchni. Jeśli jest ona mała, to im go będzie więcej, tym lepiej. Odpowiednio dobrane i ustawione oświetlenie mogą ją optycznie powiększyć.

W kuchni powinno pojawić się więcej niż jedno źródło. Mamy więc lampę na środku. Wybierzmy model o niewielkich rozmiarach. W ten sposób „załatwiamy” oświetlenie główne. Możemy też zdecydować na lampy, które charakteryzują się tym, że da się je ustawiać pod dowolnym kątem. Dzięki temu operujemy światłem w tym pomieszczeniu. Jeśli na przykład skierujemy je ku górze, optycznie powiększamy naszą kuchnię.

Kolejnym rozwiązaniem, które warto uwzględnić, to lampy w okolicach blatu roboczego. To zwiększa funkcjonalność tej części kuchni. Ma także duży wpływ na bezpieczeństwo. A na to ostatnie musimy w kuchni zwrócić szczególną uwagę.

Mała kuchnia – po czwarte spryt w aranżacji

W internecie, ale i w katalogach znajdziemy mnóstwo ciekawych rozwiązań idealnych do niewielkiej powierzchni tego pomieszczenia. Tworząc plan naszej aranżacji zapewne i sami wpadniemy na jakimś, który pozwoli zaoszczędzić nieco powierzchni, lub wykorzystać ją do maksimum.

Takim sprytnym patentem, który sprawdzi się w małej kuchni, są na przykład szafki mające system półek obrotowych. Istnieją też modele w których te ostatnie są wysuwane. Często polecanym sposobem na aranżację niewielkiej kuchni jest umieszczenie w niej umeblowanie jej w linii prostej. Taka sytuacja pozwala nie tylko łatwiej korzystać z tego pomieszczenia, ale też pozwoli oszczędzić nieco miejsca. Wąskie kuchnie wręcz wymuszają takie rozwiązania.

Spryt w aranżowaniu małej kuchni możemy wykazać przy wyborze mebli. Jednym z rozwiązań, które świetnie sprawdzają się na niewielkiej powierzchni są modele wsuwane i rozkładane. W taki sposób możemy na przykład wygospodarować stół, który będzie nam służył do porannej kawy czy śniadania. A w ciągu zostanie schowany.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN