Szukaj mieszkania
Lokalizacja
Lokalizacje
Pokoje
Pokoje
Powierzchnia
Powierzchnia m2
-
20-40
40-60
60-80
80-150
Dodatkowe zalety
Dodatkowe zalety

3 rzeczy, o których trzeba pamiętać przy zakupie nieruchomości

3 rzeczy, o których trzeba pamiętać przy zakupie nieruchomości

Kupno mieszkania, to dla wielu wyjątkowy moment. Ci, którzy mają już to za sobą, z pewnością wiedzą, że wybór mieszkania, nie jest prostą sprawą. idealnego mieszkania możemy szukać tygodniami, zanim trafimy na to wyjątkowe. Jednak na wyborze problemy się nie kończą. Aby kupić mieszkanie bezpiecznie, należy przed transakcją zebrać kilka informacji. Poniższa lista, trzech najważniejszych czynności, przed podpisaniem umowy kupna, pomoże Ci, zabezpieczyć się, przed złym wyborem.

Sprawdź księgę wieczystą

W księdze wieczystej znajdziemy wiele bardzo ważnych informacji. Wystarczy od sprzedającego wziąć jej numer przydzielony do nieruchomości. Dowiemy się z niej, czy na nieruchomości nie ma hipoteki, nie toczy się postępowanie komornicze, ilu jest właścicieli, informacje o wieczystym użytkowaniu i tym podobne dane. Znajdziemy w niej wszystkie najistotniejsze informacje. W przypadku zakupu meiszkania od dewelopera wpis do księgi wieczystej dokonywany jest po raz pierwszy, co oznacza, że zaczynamy z tak zwaną czystą kartą i nie ma tu mowy o jakichkolwiek problemach.

Najważniejsze dokumenty

Przed podpisaniem aktu, notariusz przekaże Ci wykaz dokumentów, które będą niezbędne. Jednak warto taką listę przekazać sprzedającemu wcześniej, aby mógł się przygotować.
Dokumenty o które musisz poprosić właściciela mieszkania to :

• Wypis z księgi wieczystej
• Wypis z ewidencji gruntów
• Potwierdzenie z urzędu, że w lokalu nie jest nikt zameldowany
• Akt własności
• Wypis z ewidencji lokali
• Wyrys z rejestru gruntu
• Potwierdzenie o braku zaległości we wspólnocie oraz urzędzie

Gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera, masz pewność, że kompletna dokumentacja będzie gotowa czekać na dzień podpisania aktu notarialnego. Deweloper przekazuje dokumenty w pakiecie, wraz z nośnikiem, na którym znaleźć można wszelkie plany i rysunki techniczne dotyczące mieszkania, tak, byś nie musiał szukać wszytskiego samodzielnie w razie potrzeby.

Zadatek lub zaliczka

Mimo iż zadatek i zaliczka, w potocznym języku, występują zamiennie, jest między nimi kluczowa różnica. Wpłacając zadatek, musisz wiedzieć, że kiedy się rozmyślisz, te pieniądze przepadną. Jeżeli natomiast, rozmyśli się sprzedający, Ty otrzymasz dwukrotność kwoty zadatku. Jest to więc, dobra forma zabezpieczenia dla Ciebie, jeżeli jesteś pewien zakupu. Jeżeli nie jesteś pewien, lepiej będzie umówić się ze sprzedającym na zaliczkę. W momencie rezygnacji (w przypadku obu stron) pieniądze będą Tobie zwrócone.

Podczas zakupu mieszkania od dewelopera, możliwa jest tylko zapłata zaliczki podczas podpisywania umowy rezerwacyjnej. To, co się dzieje z nią jest normowane ustawą. Jeżeli zrezygnujesz z zakupu, pieniądze zostają Ci zwrócone. Jeżeli się zdecydujesz, wpłacona kwota zalicza się na poczet całej wartości mieszkania, którą musisz zapłacić.

Pamiętaj, że ostrożności nigdy za wiele. Niewiesz z kim masz doczynienia przy zakupie mieszkania. Jednak w prosty sposób, możesz zniwelować ryzyko oszustwa lub straty pieniędzy, przestrzegając tych trzech punktów. Zakup mieszkania z drugiej ręki powoduje, że trzeba pamiętać o większej ilości rzeczy i uważać, by transakcja była bezpieczna. Jeżeli nie chcesz podejmować dodatkowego ryzyka, wybierz się bezpośrednio do deweloepra. Przy zakupie nowego mieszkania masz gwarancję, że wszystko zostanie dopilnowane i dopięte na ostatni guzik, a pieniądze nie zostaną przekazane, dopóki nie zostaną spełnione odpowiednie warunki ze strony dewelopera. Zakup mieszkania u dewelopera to gwarancja bezpieczeństwa Twojego i Twoich pieniędzy.

Artykuły

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących
sobota, 20 lipca 2019

Aranżacja wnętrz – wskazówki dla początkujących

Kilkanaście praktycznych porad dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dzięki nim stworzycie piękne wnętrza.
Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie
piątek, 19 lipca 2019

Pytania, które muszą paść, jeśli szukasz mieszkania dla siebie

Baza informacji, która pozwoli znaleźć mieszkanie idealne dla siebie. Wskazówki i porady.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?
niedziela, 14 lipca 2019

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co trzeba uważać?

Praktyczne wskazówki, które uchronią przed problemami związanymi z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Na co trzeba uważać, a czego (...)

Pozostałe lokalizacje

Znajdziemy Ci wymarzone mieszkanie. Skontaktuj się z nami!

3 rzeczy, o których trzeba pamiętać przy zakupie nieruchomości
Ocena 4.91/5 na podstawie 139 Opinii.