demo
Udostępnij:
11 maja 2019

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego. Krok po kroku

W ostatnim tekście przedstawiliśmy Wam porady związane z nabyciem lokalu z „przeszłością”. Poniżej znajdziecie opis działań jakie należy podjąć przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Tak by proces zakończył się sukcesem.

Podobnie jak w przypadku rynku wtórnego cały proces należy zacząć od ocenienia swojej zdolności kredytowej. Pomogą w tym znajdujące się w internecie ogólnie dostępne kalkulatory. Więcej na temat samej zdolności znajdziecie we wspominanym tekście o kupnie mieszkania z rynku wtórnego. I warto się z nim zapoznać:).

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego

Po sprawdzeniu jakimi dysponujemy możliwościami finansowymi przechodzimy do „właściwego” szukania miejsca w którym zamieszkamy. Wybór jest naprawdę ogromny. Oczywiście w dużym stopniu zależny od miasta w jakim zdecydujemy się zamieszkać. Jednym z czynników, który „odsieje” pewną liczbę ogłoszeń, są środki jakimi dysponujemy.

Mieszkania z rynku pierwotnego to spora liczba zalet. Przede wszystkim dostajemy nowoczesne budownictwo z wieloma udogodnieniami (włączając w to na przykład dedykowane miejsca parkingowe). To bardzo duży wybór metraży i rozkładu mieszkań. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Rynek pierwotny kojarzy się przede wszystkim z obrzeżami miast, ale również w centrach miejscowości można znaleźć nowoczesne budownictwo.

Tak jest w Rzeszowie. W niewielkiej odległości od centrum (ale nie bezpośrednio w nim) znajduje się Osiedle Skyres. Kompleks nowoczesnych budynków w których każdy może znaleźć mieszkanie dla siebie. To nie tylko miejsce dla singli, bo może na nie zdecydować się rodziną z dzieckiem. Na przykład na to ponad 55-metrowe mieszkanie na pierwszym piętrze. To osiedle z którego jednocześnie łatwo wydostać się z Rzeszowa. To jedynie kilka minut jazdy samochodem.

Szukając mieszkania – niezależnie od tego – czy z rynku pierwotnego czy wtórnego musimy zwrócić uwagę na kilka dość istotnych aspektów. Jednym z nich jest najbliższa lokalizacja. Więcej na temat tych aspektów znajdziecie między innymi w tym tekście.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – sprawdzamy dewelopera

To kolejny krok, który należy wykonać. W żadnym wypadku nie można go pominąć. Sprawdzając dewelopera przy zakupie mieszkania warto zwrócić na jego wcześnie realizacje. To w jaki sposób zostały przeprowadzane. Czy deweloper dotrzymał terminów budowy? Czy mieszkańcy nie mieli problemów z mieszkaniami, które kupili? Tych pytań nie można pozostawić bez odpowiedzi.

Dość istotnym aspektem związanym z tą kwestią jest to w to jaki sposób będzie finansowana dana budowa (środki własne dewelopera, kredyty bankowe). I w tej ostatniej kwestii warto – przed podpisaniem umowy o zakup mieszkania z rynku pierwotnego – sprawdzić czy nie jest ono obciążone hipoteką. Deweloper może zdecydować się na finansowania budowy osiedla „opierając” się kredyt hipoteczny. Czyli upraszczając – budynek staje się dla pożyczającego pieniądze banku formą ich zabezpieczenia.

Sprawdzając dewelopera warto też zadać pytania związane z wykończeniem mieszkania. Jakie są materiały są do tego wykorzystywane? Czy deweloper ma w swojej ofercie więcej niż jedną formę wykończenia nowego mieszkania? Co każda z nich obejmuje itd.?

I pamiętajmy też o tym, aby zapytać przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, czy deweloper ma możliwość przeprowadzenie danej inwestycji. Chodzi tutaj o wszelkie kwestie prawne (pozwolenia, dokumenty itd.). Przydatne okażą się plan budynku, pozwolenia, ale także informacje na temat przyłączenia obiektu do sieci gazowej, elektrycznej itd.

I jeszcze jeden istotny aspekt związany z sprawdzeniem dewelopera. Przed podjęciem decyzji warto się dowiedzieć jak wygląda sprawa odstąpienia od umowy. Generalnie ta kwestia jest uregulowana w tzw. ustawie deweloperskiej. Jej pełen zapis znajdziecie w tym miejscu. Natomiast deweloper może wprowadzić do takiej umowy dodatkowe punkty. I warto je dokładnie „prześledzić”.

Umowa rezerwacyjna przy zakupie mieszkaniami

To nie jest obowiązkowy element przy nabywaniu nieruchomości, ale można go rozważyć. To pewnego rodzaju dodatkowe zabezpieczenie dla nas. Tego typu umowa jest najczęściej podpisywana zanim jeszcze dojdzie do dopełnienia wszelkich formalności, które są związane z zakupem mieszkania. Mamy tutaj na myśli chociażby ubieganie się o kredyt.

W takiej umowie znajduje się między innymi informacje o tym, że jako nabywa deklarujemy zakup mieszkania. Deweloper z kolei zobowiązuje się do wyłączenia tego z lokalu z ofert sprzedażowych. Nie będzie się on pojawiał na przykład na stronach internetowych z ogłoszeniami mieszkaniowymi. Taka umowa nie musi być podpisywana przy udziale notariusza. Jako przyszły nabywca mieszkania jesteśmy zwykle w takiej sytuacji zobligowani do uiszczenia opłaty wynoszącej 10% jego wartości. Te pieniądze „nie przepadają”. W momencie podpisywania już właściwiej umowy zostaną one zaliczone na poczet ceny mieszkania. Jeśli się na to nie zdecydujemy, kwestia zwrotu też jest uregulowana.

Warto też zapoznać z kwestią umowy deweloperskiej. W największym skrócie jest ona formą zabezpieczenia dla obu stron. Deweloper zobowiązuje się do wybudowania danej nieruchomości. A także przeniesienia praw na nabywcę.

Zamów newsletter i dowiedz się więcej o naszych najnowszych inwestycjach

Znajdziesz w nim m.in. informacje dotyczące naszych osiedli, propozycje mieszkań dostosowanych do Twoich potrzeb oraz wiele cennych porad na temat zakupu mieszkania.

Developres - mieszkania w Rzeszowie

Jesteśmy solidnym deweloperem realizującym inwestycje mieszkaniowe zgodnie z nowoczesnymi standardami. Oferujemy sprzedaż nowych mieszkań gotowych i wykończonych pod klucz na Osiedlu Zawiszy w Rzeszowie (woj. podkarpackie). Jeśli poszukują Państwo taniego, lecz wygodnego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, serdecznie zapraszamy.

Informacje
NIP: 813 34 46 489
REGON: 180108657
KRS: 0000252339 Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział XII Gospodarczy
KONTO: PEKAO S.A. 54 1240 4751 1111 0000 5514 6258
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 24.534.000.00 PLN